planet2see

Özlem Çakır (30) ve Alphan Fiçor (33), birbirlerini bulduktan sonra ortak hayallerini dünya turunu gerçekleştirmeye karar verdiler. Bastılar istifalarını, Ekimde yola çıkıyorlar. Yolları Nepal sayesinde kesişti. Spiritüel olarak adlandırdıkları tanışma, hayatlarını değiştirdi. ‘’İkimizinde cocukluk hayaliydi, birbirimize inanarak cesaret bulduk’’.

Nepal bizi tanıştırdı

Çok güzel bir tanışma hikayemiz var. Birbirimizi Nepal’e olan ortak ilgimiz sayesinde bulduk. Nepal’e gitmeyi uzun zamandır düşünüyordum (Özlem). Tabii ki bu yoğun iş hayatına sığdırılabilecek en fazla 10 gün sürecek bir gezi olacaktı. Biletimi aldıktan sonra arkadaş çevreme söylediğimde, bir arkadaşım, Nepal’e daha önce giden bir arkadaşından bahsetti ve bana bu kişiyle seni tanıştırmamı ister misin dedi.

5 Aralık 2016’da Alphan’a bir mesaj attım. Bana hemen dönüş yaptı ve mesajından anladım ki çok heyecanlıydı. İlk defa tanıştığımızda çok yakın hissettim. Herşey Nepal ile başladı fakat konuşma hızlıca yapmamız gereken dünya turuna doğru kaydı. Evet gerçekten ilk tanışmamızda böyle bir seyahati bir gün yapacağımızı biliyorduk. Heyecanı beni de etkiledi ve gideceğimiz yerler hakkında konuşmaktan kendimizi alamıyorduk. O dakikadan itibaren herşeyin birgün gerçek olacağını biliyorduk. Nepal’e ayrı ayrı gitmiş olsakta, bizi birleştiren Nepal oldu. O yüzden bizde yeri ayrıdır.

Dünya turu yapmak ikimizinde uzun zamandır hayaliydi fakat iş hayatımızdan dolayı, hep bastırılmış ve ertelenmiş bir köşede duruyordu. Birbirimizden güç aldık ve cesur adımlar atmaya karar verdik.

planet2see gezginler

Planlarımız

Karar verip, planlarımızı sırasıyla uygularken, geniş bir kitleye ulaşabilmek için, öncelikle İngilizce ve bizi anlatan bir isim bulmaya karar verdik. Düşündük taşındık ve Planet2see’de karar kıldık. Çünkü bir gezegen var görmemiz gereken, ve biz bunu beraber yapıyoruz.

Turumuza Asya’dan başlıyoruz. İlk ülke olarak Sri Lanka’yı seçtik. Her ülkede, yaşam şartlarımıza göre, ortalama 1 ay kalmayı planlıyoruz. Beğendiğimiz ülkelerde kalma süremizi uzatabiliriz. Bu tamamen nasıl hissettiğimize bağlı. Yeni Zelanda’ya kadar uzanmayı planlıyoruz. Asya’da son nokta Çin’den Güney Amerika’ya ve daha sonra Afrika’ya geçeceğiz. Turumuz kısa bir yolculuk olmayacak, yaşam biçimimiz olacak. Hayalimiz gezebildiğimiz kadar ülke gezmek.

Amacımız

Amacımız düşük bir bütçe ile yerel insanlarla vakit geçirip kültürlerini tanımak ve tanıtmak. Bunu internet sitemiz ve sosyal medya hesaplarımız aracılığıyla yapmayı planlıyoruz. İnternet sitemizi İngilizce ve Türkçe düzenliyoruz ve hedef kitlemiz hem ülkemiz, hem de dünyanın diğer ülkelerinden, seyahat etmeye ve başka kültürlere açık olan insanlar.

Turumuz turistik amaçtan ziyade insan ve doğaya yolculuk. Güzel otel ve restoranlar yerine tercihimiz, yerel insanlarla kalıp onların günlük yaşamlarına ortak olmak. Bunu da farklı programlar ile gerçekleştiriyor olacağız. Örneğin kalacak yer ve yemek karşılığında sosyal projelere katılmak. Bizi kabul etmelerine göre, günlük yaşamlarında yaptıkları tüm işlere yardım etmek, örneğin bir çiftçi bir aile ile kalıyorsak biz de çiftçiyiz. Eğer bize kapısını açan dostumuz köyünde çocuklara İngilizce öğretmemizi istiyorsa, o halde birer İngilizce öğretmeniyiz. Kısaca ne iş olsa yaparız 🙂 Daha yola çıkmadan Güney Asya’dan 3 teklif aldık. Yolun bize getireceklerine göre hepsi ile tanışıp yardım etmek aynı sofrada aynı yemeği yemek istiyoruz.

Sosyal medyada bizi takip edenlere aktarmak istediğimiz şeylerden biride: yerel insanların gözünden hayat. Gezdiğimiz ülkelerde insanlar nelerden hoşlanıyor, ne problemleri var, hayata bakışları nedir. Bunu güzel bir şekilde aktarabilmek için küçük fikirlerimiz var. Mesela gittiğimiz her ülkede tanıştığımız biriyle röportaj yapmak gibi, yada gerçekten hayat felsefesini anlamak için, Hindistan’da bir Ashram’a katılmak ve paylaşmak istiyoruz. Nepal’de ise daha önceki yaptığımız trekking rotalarından farklı bir rotayı izleyeceğiz ve üstüne bir seviye daha koyacağız.

Destek

Mümkün olduğunca çok ülkeye seyahat etmek istediğimizden düşük bütçeyle yolculuk yapacağız. Hayallerimizi gerçekleştirmemize ve deneyimlerimizi paylaşmamıza, herkes maddi manevi her türlü desteği vererek yardım edebilir. Yardım çeşitli yollarla olabilir. Güzel sözler, tavsiyeler, düşünceler ve bağış.

Alttaki şekilde küçük fikirlerimizde var:

Kartpostal: Bulunduğumuz yerden isteyenlere küçük bir destek karşılığında bir kartpostal göndereceğiz. Bu şekilde, uzak bir ülkeden kendilerine özel bir mesaj alacaklar ve günlük ihtiyaçlarımız için küçük bir katkı sağlamış olacaklar.

Bağış: Web sitemizde verdiğimiz hesap no’ya bağış yapılabilir, ve bağış yapan kişinin web sitemizde (isteğine bağlı olarak) adını ve katkısını yazabiliriz.
Sponsorluk: Web sitemizde marka ve logo yayınlayabiliriz. Youtube için marka içeren video çekebiliriz. Sosyal medya hesaplarımızda marka etiketi kullanabiliriz. Web sitemiz birden fazla dilde (ana dil: İngilizce) olup, geniş bir kitleye açıktır.

E Ticaret: Şirketler için sayfamızda online satış bölümü ayırabiliriz. Küçük bir komisyonla, ürünlerini websitemizde satışa çıkarabilirler ve böylelikle bize katkı sağlarlar.

Web sitemiz: https://planet2see.com/
Sosyal medya hesaplarımız: @planet2see (instagram, facebook, twitter, youtube)

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.