İstanbul Fethiye Müzesi

Fethiye Müzesi, İstanbul’un Fatih ilçesinin Çarşamba bölgesinde yer alan tarihi bir müzedir. Doğu Roma Döneminde Pammakaristos Manastır Kilisesi olarak hizmet vermişti, günümüzde müze olarak halkın ziyaretine açıktır.

İstanbul Fethiye Müzesi Hakkında Bilgi

1292-1294 yıllarında yapılmıştır ve o yıllardan beri hala sağlam bir şekilde varlığını sürdürebilmektedir. İlk yapılan büyük kuzey kilisesi Meryem’e adanmıştır. Sonradan büyük kiliseyi yaptıran Mikhail Palailogos’un eşi, Maria kuzey kilisesinin sağına küçük bir kilise yaptırmıştır. Mezar şapeli bulunan bu ek kilisede Maria ve Mikhail’in mezarları bulunur. Bu kilisenin yapıldığı yer on üçüncü yüzyıldan önce de kilise olarak kullanılmaktaydı.

1453 yılında İstanbul fethedildikten sonra kilise önce kadınlar manastırı olarak kullanılmıştır. Sonrasında Hristiyanların elinde kaldığı için 1586 yılında Havarium Kilisesinden çıkan patrikhanenin buraya taşınması gerçekleştirilmiştir. Osmanlı döneminde kiliseye minare ve mihrap kısmı eklenip camiye çevrilmiştir. 3. Murad o sırada yaptıkları Azerbaycan ve Gürcistan seferlerinin anısına burayı camiye çevirince ismini Fethiye koymuştur. Günümüzde eski bütün kiliseler gibi müze olarak kullanılmaktadır. Cami kısmı hala işlev görmektedir. Ezandan yirmi dakika önce açılan cami kısmı tarihi dokusunun zarar görmemesi için gün içinde sadece kısa bir süre açık kalmaktadır. 1938-1940 yılları arasında kilise çok büyük onarım geçirip Ayasofya‘nın bir eki haline getirilmiştir.

Müzenin içinde ve özellikle tavanında bulunan mozaikler oldukça göz alıcı fakat bir kısmı tahrip olmuş durumdalar. Yapının cepheleri son dönem Bizans mimarisinin bütün özelliklerini yansıtır. Sonradan cami olmasıyla yapılan eklemelerde mimari yapısına uygun bir şekilde eklenmiştir. Güney cephede bulunan ve oldukça süslü olan tuğla mimari bant üzerinde yapıyı kimin yaptığı ve Şair Philes’e ait bir şiir yazmaktadır. Binanın kubbe ve duvarları hep on dördüncü yüzyıldan kalma mozaikler ile bezenmiştir. Müze eskiden kilise olarak kullanıldığı için her yer Hristiyanlık dininin motifleri ile süslüdür. Kilisenin sunak odası kısmında Hz. İsa, Meryem ve Vaftizci Yahya’nın tasvir edildiği görkemli bir deisis bulunur. Kubbenin orta bölümünde Hz. İsa, iç bölümlerin 12 Tevrat peygamberi ve tavan örtüsünde ise Azizler ve Vaftiz sahnesi bulunur.

İstanbul Fethiye Müzesi Giriş Ücreti

2023 Yılı İstanbul Fethiye Müzesi giriş ücreti 40 TL‘dir.

Ziyaret Saatleri

Müze geçici olarak ziyarete kapalıdır ! İstanbul Fethiye Müzesi Ziyaret saatleri dönemsel olarak değişir. Müzenin ziyaret saatleri şu şekildedir;

  • 15 Nisan – 2 Ekim Yaz Açılış Saati: 09:00
  • 15 Nisan – 2 Ekim Yaz Kapanış Saati: 19:00
  • 3 Ekim – 14 Nisan Kış Açılış Saati: 09:00
  • 3 Ekim – 14 Nisan Kış Kapanış Saati: 17:00

Resimleri

  • İstanbul Fethiye Müzesi

İstanbul Fethiye Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Fethiye Müzesi İstanbul ilinin tarihi yarımadasında çok merkezi bir konumda bulunduğu için ulaşım oldukça rahat bir şekilde gerçekleşebilir. Fatih yazan neredeyse çoğu otobüs ile şehrin her yerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Müzenin için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgileri

Adres : Çarşamba, Fatih / İstanbul
Telefon : (0 212) 635 12 73

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz