PAYLAŞ

İstanbul Fethiye Müzesi Hakkında Bilgi

Fethiye Müzesi İstanbul’un Fatih ilçesinin Çarşamba bölgesinde yer alan tarihi bir müzedir. Doğu Roma Döneminde Pammakaristos Manastır Kilisesi olarak hizmet vermişti, günümüzde müze olarak halkın ziyaretine açıktır. 1292-1294 yıllarında yapılmıştır ve o yıllardan beri hala sağlam bir şekilde varlığını sürdürebilmektedir. İlk yapılan büyük kuzey kilisesi Meryem’e adanmıştır. Sonradan büyük kiliseyi yaptıran Mikhail Palailogos’un eşi, Maria kuzey kilisesinin sağına küçük bir kilise yaptırmıştır. Mezar şapeli bulunan bu ek kilisede Maria ve Mikhail’in mezarları bulunur. Bu kilisenin yapıldığı yer on üçüncü yüzyıldan önce de kilise olarak kullanılmaktaydı.

1453 yılında İstanbul fethedildikten sonra kilise önce kadınlar manastırı olarak kullanılmıştır. Sonrasında Hristiyanların elinde kaldığı için 1586 yılında Havarium Kilisesinden çıkan patrikhanenin buraya taşınması gerçekleştirilmiştir. Osmanlı döneminde kiliseye minare ve mihrap kısmı eklenip camiye çevrilmiştir. 3. Murad o sırada yaptıkları Azerbaycan ve Gürcistan seferlerinin anısına burayı camiye çevirince ismini Fethiye koymuştur. Günümüzde eski bütün kiliseler gibi müze olarak kullanılmaktadır. Cami kısmı hala işlev görmektedir. Ezandan yirmi dakika önce açılan cami kısmı tarihi dokusunun zarar görmemesi için gün içinde sadece kısa bir süre açık kalmaktadır. 1938-1940 yılları arasında kilise çok büyük onarım geçirip Ayasofya Müzesinin bir eki haline getirilmiştir.

Müzenin içinde ve özellikle tavanında bulunan mozaikler oldukça göz alıcı fakat bir kısmı tahrip olmuş durumdalar. Yapının cepheleri son dönem Bizans mimarisinin bütün özelliklerini yansıtır. Sonradan cami olmasıyla yapılan eklemelerde mimari yapısına uygun bir şekilde eklenmiştir. Güney cephede bulunan ve oldukça süslü olan tuğla mimari bant üzerinde yapıyı kimin yaptığı ve Şair Philes’e ait bir şiir yazmaktadır. Binanın kubbe ve duvarları hep on dördüncü yüzyıldan kalma mozaikler ile bezenmiştir. Müze eskiden kilise olarak kullanıldığı için her yer Hristiyanlık dininin motifleri ile süslüdür. Kilisenin sunak odası kısmında Hz. İsa, Meryem ve Vaftizci Yahya’nın tasvir edildiği görkemli bir deisis bulunur. Kubbenin orta bölümünde Hz. İsa, iç bölümlerin 12 Tevrat peygamberi ve tavan örtüsünde ise Azizler ve Vaftiz sahnesi bulunur.

İstanbul Fethiye Müzesi Resimleri

İstanbul Fethiye Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Fethiye Müzesi tarihi yarımadada çok merkezi bir konumda bulunduğu için ulaşım oldukça rahat bir şekilde gerçekleşebilir. Fatih yazan neredeyse çoğu otobüs ile şehrin her yerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İstanbul Fethiye Müzesi Giriş Ücreti

İstanbul Fethiye Müzesi giriş ücreti 5 liradır.

İstanbul Fethiye Müzesi Ziyaret Saatleri

İstanbul Fethiye Müzesi Ziyaret saatleri dönemsel olarak değişir. 15 Nisan, 1 Kasım arasında müze her gün sabah 09.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında açıktır. Müzeye son giriş 18.00’da gerçekleştirilebilir. 1 Kasım, 15 Nisan tarihleri arasında ise müzeye ilk giriş yine sabah 09.00 olup akşamları 17.00’da kapanmaktadır. Bu dönem içinde müzeye son giriş saati ise 16.00’dır.

İstanbul Fethiye Müzesi Ulaşım Haritası

İstanbul Fethiye Müzesi İletişim Bilgileri

Adres : Çarşamba, Fatih / İstanbul
Telefon : (0 212) 635 12 73

Sizlerde İstanbul Fethiye Müzesi gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here