İzmir Tarihi Asansör

İzmir Tarihi Asansör, 1907 yılında yaptırılmıştır. Asansörü yaptıran kişi Musevi tüccar Nesim Levi Bayraklıoğlu’ dur. Bu asansör İzmir’in önemli tarihi yapılarından birisidir.

İzmir Tarihi Asansör Hakkında Bilgiler

İki cadde arasında ulaşımı sağlamak amacıyla iki asansör kulesi yaptırılmıştır. Asansörlerin hizmet verdiği caddeler; Mithatpaşa Caddesi ve Halilrıfatpaşa Caddesidir. Asansör, o dönemde bu iki cadde arasındaki ulaşımı sağlamak için yapılmıştır. Bu tarihi asansör, 58 metre yüksekliktedir. Geçmiş yıllarda hızlı ve güvenli ulaşımı sağlamıştır. Asansör yapılmadan önce bahsi geçen iki cadde arasındaki ulaşımın bir hayli zor olduğu söylenmektedir. Bu iki cadde arasındaki ulaşımı sağlamak için 155 basamaklı merdivenin kullanıldığı da söylentiler arasındadır.

İzmir Tarihi Asansör Resimleri

Asansör şu an ise İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılmaktadır. Bu tarihi eser eğlence mekânı olarak kullanılmasının yanı sıra, dinlenme alanı ve kültür yeri olarak da kullanılır. İzmir’e gelenlerin gün batımını bu asansörden mutlaka izlemeleri gerekir. Şehri kuşbakışı izleyerek keyifli saatler geçirebilirsiniz. Bu güzelliği gördükten sonra, tarihi mekândan ayrılmak istemeyeceksiniz.

Asansörler şu anda da iki cadde arasındaki ulaşımı sağlamak için çalışmaya devam etmektedir. Tarihi asansörün yapısı bozulmadan yeni yapılar da inşa edilmiştir. Bu yapılar Ceneviz Bar, Asansör Restoran ve Teras Cafe olarak bilinir. Asansöre ulaşmak isteyenlerin Asansör Çıkmaz Sakağına gelmeleri gerekir. Asansör Çıkmaz Sokağının resmi ismi ise Dario Moreno olarak bilinmektedir.

Asansör, İzmir’de bulunan tarihi yapılardan birisidir. Bu tarihi asansörün 1907, Musevi iş adamı tarafından yaptırıldığı söylenmektedir. İş adamı birbirine ulaşımı zor olan iki cadde arasındaki ulaşımı sağlamak amacıyla tarihi asansörü yaptırmıştır. Kulenin taş olan bölümlerinden sonra tuğla ile kaplı olduğu söylenmektedir. İzmir ilinin önemli turistik yerleri arasındadır. Yıllar sonra satılan bu tarihi yere günümüzde İzmir Belediyesi sahip çıkmıştır. İzmir’e gelenlerin ziyaret etmesi gereken bu eserden İzmir’i izleyebilirsiniz.

İzmir Tarihi Asansör

İzmir Tarihi Asansör Çalışma Saatleri

İzmir’de iki cadde arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak adına yapılmış tarihi asansörü, haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz. Bu tarihi asansörle keyifli vakit geçirebilirsiniz.Sabah 08:00 ile gece 00:00 arasında ziyarete açıktır.

Tarihi Asansör Giriş Ücreti

İlk açıldığı dönemlerde ücretli olan bu tarihi yapı şimdilerde ise ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

İzmir Tarihi Asansör Resimleri

İzmir Tarihi Asansör Nerede ve Nasıl Gidilir 

İzmir ilinde ve Konak ilçesinde bulunuyor.Tarihi asansöre vapur yolculuğu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Karşıyaka’ya gelerek burada Konak Vapuruna binmeniz gerekecektir. Vapurdan Konakta indikten sonra kısa bir yürüme mesafesinin ardından tarihi asansöre rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İzmir tarihi asansöre toplu taşıma araçları ile de ulaşabilirsiniz. İzmir’in hemen her bölgesinden Konak otobüsleri geçmektedir. Konak otobüslerini tercih ederek Konakta inip, bu tarihi asansöre ulaşabilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Asansör için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgileri

Adres : Turgut Reis,Şht. Nihatbey Cd. 76/A – Konak / İzmir
Telefon : (0232) 293 4777

İzmir gezilerinizde görülmesi gereken yerler listesi için İzmir’de gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde İzmir Tarihi Asansör gezilerinizi ve tecrübelerinizi bizlerler yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.