Kapadokya Balon Turu

Kapadokya balon turizmi için en çok tercih edilen merkezlerden biridir. Binlerce turist bölgeye peri bacalarını ve gün doğumunu görmeye gelir. Özellikle de evlilik teklifleri için Kapadokya balon turu çokça tercih edilir. Dünyanın birçok yerinde balon turları yapılmasına rağmen gün doğumunun bu kadar güzel resmedildiği bir coğrafya hiç birinde yoktur.

Kapadokya Balon Turu Hakkında Bilgiler

Kapadokya’da balon turu sabahın çok erken saatlerinde başlar. Güneşin doğuşu bu saatlerde çok güzel renkler eşliğinde izlenebilir. Bu ilk sefere 1. Uçuş denir ve sabah 5 ve 5.30 arasında başlar. Mevsimin, rüzgarın ve hava koşullarının durumuna göre süre uzayıp kısalabilir. Yalnız bu uçuşlara katılabilmek için sabah uçuştan bir saat önce hazır olmak gerekir. Balon turu yapacaklar transfer arabalarıyla otellerinden alınır ve sonrasında otellerine bırakılır. Sabah çok erken kalmak istemeyenler için de 2.Uçuş seferleri bulunur.

Kapadokya Balon Turu Hakkında Bilgiler

Balon uçuşu için otelden alındıktan sonra balonların yükseleceği alanlara yolcular getirilir. Balonların düzenli olarak bakımları yapılır ve emniyete son derece önem verilir. Balonlar önce yerde uzunlamasına yatık durumda tutulur. Sonra içlerine sıcak hava verilir. Bu hava bir çeşit gazlı tüple sağlanır ve yolculuk boyunca gerektikçe yine bu sıcak hava kaynağı kullanılır. Hava ile şişmeye başlayan balonlar dik konuma gelirler ama yere bağlı olduklarından yükselmezler. Yolcular balona alındıktan sonra bağlar çözülür ve balonlar yükselmeye başlar. Bu süre yaklaşık 15 dakika kadar sürer. Balon turu 1 saat veya 1,5 saat kadar eşsiz bir manzara eşliğinde devam eder ve sonunda yere yavaşça iniş yapılır.

Yükselmiş bir balondan hava durumuna ve yüksekliğe göre 5 ile 20 km. çapında bir alan görülebilir. Bir balon 900 metreye kadar çıkabilse de genelde en fazla 600 metre yükseklik tercih edilir. Bu yükselme yavaş olduğundan peri bacaları da tüm güzelliği ile seyredilebilir. Sabah uçuşlarında inanılmaz Kapadokya gün doğumu ise tam bir ziyafet olur. Rüzgarlı bir bölge olduğundan yaz aylarında bile serin bir hava olacağından yolcuların üzerlerine hırka benzeri giysiler alması gerekir. Kış aylarında ise daha kalın kıyafetler giyilmesi tavsiye edilir. Ayrıca rahat spor bir ayakkabı da iyi bir tercih olacaktır.

Kapadokya gezileriniz için gezilmesi gereken yerler ve tüm detayları ile Kapadokya gezi rehberi yazımıza göz atabilirsiniz.

Kapadokya Balon Turu Fiyatları

Kapadokya Balon Turu Fiyatları

Tur fiyatları turu düzenleyen firmaya, uçuş süresine ve mevsime göre değişiklik gösterse de ortalama olarak 200 ile 300 TL arasında olduğu söylenebilir. Elbette bu rakam kişi başıdır. 5 yaş altı çocuklar balona alınmaz ve 12 yaş altı çocuklar için ise %50 indirim yapılır. Ayrıca çiftlere ve turlara özel indirim yapan firmalar da bulunmaktadır.

Kapadokya Balon Turu Hangi Mevsimde Yapılır?

Kapadokya Balon Turu Hangi Mevsimde Yapılır?

Kapadokya balon turu yılın her mevsimi yapılmaktadır. Bölgede yağışlı günlerin sayısı azdır ama yağışlı ve fırtınalı günlerde uçuş yapılmaz. Firmalar tarafından hava durumu yakından takip edildiğinden bu günler için uçuş randevusu da verilmez. Yaz mevsiminde biraz daha yoğunluk olsa da Kapadokya’da her mevsim balon turu keyfi yaşanabilir.

Balon turları güneşin doğuşunu yakalamak için erken saatlerde başlar. Mevsime göre güneşin doğuş saati değiştiğinde bu saatler de değişir. En erken 5.00’de en geç 7.30’da Kapadokya balon turu başlar ama daha sonra ki saatler için de seferler düzenlenir.

Rüzgarın hızı uçuşlarda önemli bir kriterdir. Saatte 11 km‘yi geçen rüzgarda uçuş yapılmaz. Balonun yönünü pilot bir miktar belirlese de esas belirleyici rüzgarın yönüdür. Bu bakımdan balonlar kalkış yapılan bölgeye iniş yapmazlar. Uygun iniş noktaları önceden belirlenmiştir. İnişten sonra firmanın hazırladığı bir kutlama yolculara oldukça keyifli bir son yaşatır.

Kapadokya’nın güvercinlikleri ve peri bacaları eşsiz güzelliklerdir. Bu bakımdan turlar Kapadokya’nın daha çok Avanos ve Göreme bölgelerinde düzenlenmektedir.Kapadokya gezilerinizde görülmesi gerekenler arasında bulunan Peri Bacaları yazımıza göz atabilirsiniz.

Kapadokya Balon Turunda Balona Kaç Kişi Binebilir?

Balonlar yüksek güvenlik standartlarına sahiptir. Balonların iç hacimlerine ve hava koşullarına göre yolcu sayısı belirlenir. Genellikle 10 ya da 20 kişilik gruplar halinde balona binilir. 20 kişiden fazlası tek bir balona bindirilmez.

Uçuş öncesi balon pilotu yolculara bilgi verir. Gereken güvenlik önlemlerini ve dikkat edilmesi gereken noktaları anlatır. Balon seyahati boyunca eşsiz bir doğa görseli oluştuğundan fotoğraf makinesi veya kamera bulundurulması tavsiye edilir. Birçok çift evlilik teklifini balonda yaptığından firmadan da bu tür bir çekim talebi yapılabilir.

Kapadokya Balon Turu Güvenli Mi?

Kapadokya Balon Turu Güvenli Mi?

Kapadokya, balon turu için en güvenilir merkezlerden biridir. Uçuş firmaları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından düzenli olarak denetlenir. Firmalar kendileri de bu konuda çok titiz davranmaktadır. Balonlar en kaliteli malzemelerden yapılmaktadır. Balonun şişen kısmı yanmaz bir çeşit kaliteli polimer ürünüdür. Sıcak hava sağlayıcının iki yedeği bulunur. Bunlardan biri sönerse diğeri devreye sokulur. Ayrıca hepsi sönse bile balon yere bir paraşüt gibi yavaşça iner. Hamileler veya yakın zamanda ameliyat geçirenler balona alınmaz. Ayrıca 90 yaş üstü kişiler ile bel problemi olanlar da bu seyahati yapmamalıdır. Yükseklik korkusu olanlar ise bu seyahatle korkularını yenebilir. Çünkü balon yavaş yavaş yükselir sonra bir evin salonunda oturuyormuş hissi ile süzülür.

Balonlar büyük ve çok renkli olduğundan çok uzaktan görülebilir. Kuşlar bu görüntü nedeniyle korkarlar ve yaklaşmazlar. Bu güne kadar çok az balon kazası kaydedilmiştir. Özellikle Kapadokya çok uzun yıllardan beri balon turizmi merkezi olduğundan bu konuda çok deneyim ve birikim sahibidir.

Balon turu bir insanın yaşayabileceği ender unutulmaz olaylardan biri olacaktır. Yüksekten yeryüzü ve güneşin doğuşu bambaşka bir güzellikte görünür. Tüm dünyadan insanların yılın her mevsimi bu güzelliği yaşamak için Kapadokya’ya akın etmelerinin sebebi işte bu inanılmaz doğa güzelliğidir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz