Kapuzbaşı Şelaleleri

Kapuzbaşı Şelalesi, akış yüksekliği bakımından Uganda’da yer alan Victoria şelalesinden sonra dünyanın irtifa akışı en yüksek 2. şelalesidir.

Kapuzbaşı Şelalesi Hakkında Bilgiler

Kapuzbaşı Şelalesi bir takım şelalesidir.5 tanesi büyük ve 2 tanesi de küçük olmak üzere 7 adet şelaleden oluşur.Şelalelerin her biri bir dereyi beseleyecek güçtedirler.Yükseklikleri ise 30 ile 80 metre arasındadır.Şelalelerin aktığı bölgenin rakımı ise 700 metredir.Şelalenin en yüksekten döküleni ise yaklaşık 77 metre gibi oldukça yüksek bir irtifadan dökülmektedir.Bu yüksekliği ile dünyada yer alan pek çok ünlü şelaleden önde gelir.Victoria şelalesi 100 metre gibi bir yükseklikten dökülür ve bu rakam ile dünyanın birinci sırasında bulunuyor.Bu şelaleden sonra Kayseri ilimizin Yahyalı ilçesinde yeralan şelalemiz 2. sırada gelmektedir.

Kapuzbaşı Şelalesi Manzarası

Dünyada yer alan Niagara’dan, İmatra‘dan ve ülkemizde bulunan Manavgat Şelalesi ve Düden Şelalesinden daha yüksek bir irtifadan dökülen Kapuzbaşı Şelalesi, akışın oluşturduğu beyazlığı ve muhteşem sesi ile şehrin ve dünyanın stresinden uzaklaşmanızı, doğanın muhteşem melodisi içinde kendinizi yenileyebileceğiniz bir ortam sunuyor sizlere.

Şelale, Aladağlar Milli Parkı sınırları içerisinde yer almaktadır.Bulunduğu bölgenin yakınlarında yer alan Yeşilköy Şelalesi ve Derebağ Şelalesi yine görülmesi gereken şelaleler arasındadır.Bir doğa harikası olan Kapuzbaşı şelaleleri, Kayseri’de gezilecek yerler listenizde yer almalı diyoruz.

Kapuzbaşı Şelalesi Yahyalı

Kapuzbaşı Şelalesi Konaklama

Bölgede konaklama yapmak için alternatifler mevcut.Doğa ile iç içe bir ortamda konaklama sunan otel ve pansiyonları arasında Kapuzbaşı Şelale Motel, Basturk Dinlenme Tesisi, Apaydin Kapuzbasi Otel, Omer Aile Pansiyonu gibi seçenekler bulunuyor.

Bölgeye yaz aylarında gelenler ve kamp yapmayı sevenler şelalenin hemen yanı başında çadır kurup kamp yapabilirsiniz.

Kapuzbaşı Şelalesi Neler Yapılır?

Harika manzarasının tadını etrafında bir piknik yaparak çıkarabilirsiniz.Suyun yüksek irtifadan düşerken oluşturduğu sesini dinleyebilir ve aynı zamanda sunduğu görsel şöleni izleyebilirsiniz.Yine bölgede yer alan yakın lokasyondaki tesislerde kahvaltı yapabilir veya saç kavurma ile alabalık lezzetlerini tadabilirsiniz.

Kapuzbaşı Şelaleleri Kayseri

Yakınında yer alan Yeşilköy Şelalesi ve Derebağ Şelalelerini gezebilirsiniz.Doğa yürüyüşü sevenler içinse bölgede yer alan Aladağlar Milli Parkı trekking parkurunda uzun bir yürüyüş yapılabilirsiniz.

Kapuzbaşı Şelalesi Nerede

Şelale, Kayseri ilinin Yahyalı ilçesinde ve Kapuzbaşı köyünde yer almaktadır.Yahyalı ilçe merkezine 65 km uzaklıktadır ve Kayseri il merkezine ise Develi yolundan gidildiğinde 140 km uzaklıktadır.Adana il sınırına oldukça yakın olan şelale, Adana merkezine ise otoyol üzerinden 320 km ve Yahyalı yolu üzerinden ise 180 km uzaklıktadır.Ulaşım yönünden Kayseri ili daha avantajlıdır.

Haritası ve Konumu

Şelaleye ulaşım için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.