PAYLAŞ
Karain Mağarası

Karain mağarası, ülkemizin en büyük doğal mağaralarından biri olarak bilinmektedir. Mağaranın denizden yüksekliği yaklaşık olarak 430 metre olarak belirlenmiştir. Mağarada 1946 senesinden beri çeşitli kazılar gerçekleştirilmektedir. Bu kazılardan bulunan her şey Karain Müzesi ve Antalya Müzesinde sergilenmektedir.

Kazı esnasında bulunanlardan anlaşıldığı kadarı ile mağara yaklaşık olarak 500.000 yıldır aynı şekilde kendi korumaktadır. Aynı zamanda buranın içerisinde o dönemlerde insanların yaşadığına dair çeşitli kanıtlarda bulunmuştur. Bunun yanı sıra mağara içinde insan yaşamış olan en büyük mağaralardan olma niteliğine sahiptir.

Mağara, Anadolu ve Yakın Doğu tarihi açısından önem taşımaktadır. Mağarada çeşitli çağlarda insanların yaşadığı belirlenmiştir. Bu çağlardan bazıları ise paleolitik, neololitik, kalkolitik ve protohistorik çağlar olarak bilinmektedir. Günümüzde mağarada yapılan kazı çalışmaları halen devam etmektedir.

Karain Mağarası Resimleri

Karain Mağarası Nasıl Oluşmuştur ve Özellikleri

Mağara, doğal karstik olaylar ile oluşmuştur. Mağara, 1946 senesinde Kılıç Kökten tarafından bulunmuştur. Mağaranın meydana gelmesi ise; ince dehlizler ile üç kayanın birleşmesi ile olmuştur. Mağarada yapılan kazı çalışmaları sonucunda Orta Taş, Yeni Taş, Bakır Taş ve Tunç devrine ait birçok kalıntı bulunmuştur. Bu da mağaranın yaklaşık olarak 500.000 sene öncesine kadar insanlara bir yaşam alanı oluşturduğunu göstermektedir. Şayet bu kadar fazla çağa ait birçok kalıntının hepsinin bir alanda bulunması son derece heyecan verici bir durumdur.

Göz At : Dim Mağarası

Karain Mağarası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Mağara, Antalya iline 30 km uzaklıkta bulunan Yağca köyünde yer almaktadır. Antalya-Burdur istikametinde yaklaşık olarak 13 kilometre ilerlemenizin ardından Karain tabelaları karşınıza çıkacaktır. Bu tabelaları takip ederek mağaraya kolaylık ile ulaşmanız mümkündür.

Karain Mağarası Haritası

Sizlerde Karain Mağarası gezintilerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here