Karain Mağarası

Ülkemizde yer alan en büyük mağaralar arasında olan Karain Mağarası hakkında detaylı bilgiler ile oluşumu ve özellikleri yer alan yazımızda ulaşım bilgilerine de ulaşabilirsiniz.

Antalya gezilerinizde görülecek mağaralar arasında yer alan Dim Mağarası yazımıza da göz atabilirsiniz.

Antalya’da görülmesi gereken en güzel yerler için Antalya gezilecek yerler yazımıza mutlaka göz atın.

Karain Mağarası Hakkında Bilgiler

Antalya Karain Mağarası

Karain mağarası, ülkemizin en büyük doğal mağaralarından biri olarak bilinmektedir. Mağaranın denizden yüksekliği yaklaşık olarak 430 metre olarak belirlenmiştir. Mağarada 1946 senesinden beri çeşitli kazılar gerçekleştirilmektedir. Bu kazılardan bulunan her şey Karain Müzesi ve Antalya Müzesinde sergilenmektedir.

Kazı esnasında bulunanlardan anlaşıldığı kadarı ile mağara yaklaşık olarak 500.000 yıldır aynı şekilde kendi korumaktadır. Aynı zamanda buranın içerisinde o dönemlerde insanların yaşadığına dair çeşitli kanıtlarda bulunmuştur. Bunun yanı sıra mağara içinde insan yaşamış olan en büyük mağaralardan olma niteliğine sahiptir.

Mağara, Anadolu ve Yakın Doğu tarihi açısından önem taşımaktadır. Mağarada çeşitli çağlarda insanların yaşadığı belirlenmiştir. Bu çağlardan bazıları ise paleolitik, neololitik, kalkolitik ve protohistorik çağlar olarak bilinmektedir. Günümüzde mağarada yapılan kazı çalışmaları halen devam etmektedir.

Karain Mağarası Nasıl Oluşmuştur ve Özellikleri

Karain Mağarası Oluşumu

Mağara, doğal karstik olaylar ile oluşmuştur. Mağara, 1946 senesinde Kılıç Kökten tarafından bulunmuştur. Mağaranın meydana gelmesi ise; ince dehlizler ile üç kayanın birleşmesi ile olmuştur. Mağarada yapılan kazı çalışmaları sonucunda Orta Taş, Yeni Taş, Bakır Taş ve Tunç devrine ait birçok kalıntı bulunmuştur. Bu da mağaranın yaklaşık olarak 500.000 sene öncesine kadar insanlara bir yaşam alanı oluşturduğunu göstermektedir. Şayet bu kadar fazla çağa ait birçok kalıntının hepsinin bir alanda bulunması son derece heyecan verici bir durumdur.

Karain Mağarası Giriş Ücreti

Mağaraya giriş ücreti 12,5 TL‘dir. Mağara girişlerinde müze kart geçerlidir.

Ziyaret Saatleri

Mağara ziyaret saatleri mevsimlere göre farklılık göstermektedir.

  • 1 Nisan – 1 Ekim arasında 08:00 – 19:00
  • 1 Ekim – 31 Ekim arasında 08:30 – 17:30

Karain Mağarası Nerede?

Karain Mağarası Nerede

Mağara, Antalya iline 30 km uzaklıkta bulunan Yağca köyünde yer almaktadır. Antalya-Burdur istikametinde yaklaşık olarak 13 kilometre ilerlemenizin ardından Karain tabelaları karşınıza çıkacaktır. Bu tabelaları takip ederek mağaraya kolaylık ile ulaşmanız mümkündür.

Haritası ve Konumu

Mağara için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz