PAYLAŞ

Kariye Müzesi Hakkında

İstanbul’un eşsiz tarihi miraslarından birisi olsa da az bilinen değerlerinden birisi Kariye Müzesi. Müzenin geçmişi 500’lü yıllara kadar dayanmakta. İlkin manastır olarak inşa edilen yapı, birkaç kez onarım ve yenileme geçirmiş ve bugünkü halini 1300’lü yılların sonlarında Teodor Metokhites tarafından onarılmasıyla almıştır.

Bizans resim sanatının son eserlerinden oldukça etkileyici örneklere sahip olan kilise, İstanbul’un fethinden sonra uzun bir süre daha kilise olarak kullanılmaya devam etmiştir. 1511 yılında Atik Ali Paşa tarafından camiye dönüştürülmesi kararlaştırılan kilise, uzun süre Atik Ali Paşa Camii olarak anılmıştır.

Kilisenin camiye dönüşmesi esnasında kilisede bulunan hiçbir fresk zarar görmemiş, sadece üzerleri sıva ile kapatılmıştır. Bu nedenle 1948 yılında başlayan restorasyon çalışmaları ile bu fresklere neredeyse ilk günkü hali ile ulaşmak mümkün olmuştur. Müze kapılarını misafirlerine ise 1954 yılında açmış ve o günden bu güne dek yerli ve yabancı birçok kişinin hatıraları arasında eşsiz bir yere sahip olmuştur.

İsa ve Meryem’in hikayesinin anlatıldığı fresklerde o kadar fazla ayrıntı yer almaktadır ki, müze kesinlikle en azından elektronik rehber ile birlikte gezilmelidir. Ayrıca müzede freskin birisinde yer alan Arapça bir yazı ve milyonlarca yıl öncesinden kalma bir fosil kalıntısı gibi çözülemeyen ilginç detaylar da yer almaktadır.

Kariye Müzesi Resimleri

Kariye Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kariye Müzesi Fatih-Edirnekapı’da. Kariye Müzesi’ne ulaşım için birçok farklı alternatif kullanılabilir ancak müzenin kapısına kadar gitmek için birkaç vasıta değiştirmek gerekebilir.

Anadolu Yakası’ndan Kariye Müzesi’ne gitmek için Metrobüs’le Edirnekapı’ya kadar gelip buradan 15 dakikalık bir yürüyüşle müzeye ulaşmak mümkündür. Aynı şekilde Edirne yönünden gelecek olanlar da Metrobüs kullanarak Edirnekapı’ya kadar gelebilirler. Edirnekapı’dan sonra yürümek istemeyenlerse buradan Suriçi’ne giden minibüs ya da otobüslere binerek müzeye kadar gidebilirler.

Otobüsle Kariye Müzesi’ne gitmek içinse aşağıdaki hatlar kullanılabilir. Bu hatların dışında yine Edirnekapı’ya kadar gelen herhangi bir otobüsle önce Edirnekapı, ardından da Suriçi’ne geçiş yapılabilir.

41ST Seyrantepe – Topkapı
522B Yenidoğan-Topkapı
500A Edirnekapı-Kadıköy
500T Tuzla-Cevizlibağ
500L Cevizlibağ-Levent
41AT Ayazağaköyü-Davutpaşa Yıldız Teknik Üniversitesi
75M Beyazıt – Mecidiyeköy
77MT Mecidiyeköy-Edirnekapı-Taksim
93M Zeytinburnu – Mecidiyeköy

Kariye Müzesi Ziyaret Saatleri ve Günleri

Müze, Çarşamba günleri ziyarete kapalı. Bunun haricinde hafta içi ve hafta sonu için ziyaret saatleri aynı.
Kariye Müzesi Ziyaret Saatleri (Yaz): 9:00-19:00
Kariye Müzesi Ziyaret Saatleri (Kış): 9:00-16:30

Kariye Müzesi Giriş ve Bilet Ücretleri

Müzeye giriş için tek fiyat 15 TL, ancak Müzekart sahibi iseniz müzeyi ücretsiz olarak gezmeniz mümkün.

Kariye Müzesi Haritası

Sizlerde Kariye Müzesi hakkında bilgilerinizi ve izlenimlerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here