kayak malzemesi

Her mevsimin kendine ait sporları var bildiğimiz gibi. 4 mevsimi de dolu dolu yaşayan bir coğrafyada olduğumuz için her türlü spora ülkemiz elverişli. Yazın sörf, yüzme, rafting gibi uğraşlar yapabilirken kış alternatifleri oldukça az. Kış mevsiminin başlamasıyla akıllara gelen ilk aktivite şüphesiz kayak sporu. Oldukça teferruatlı ekipmanlar barındıran kayak sporundan bugün bahsedeceğim. Nasıl yüzerken palet takıyor, motora binerken kask takıyorsak; kayak sporunun da kendine has kayak malzemeleri bulunmakta. Kayak malzemeleri deyip geçmemek lazım oldukça dikkatli edilmesi gereken bir konu.

kayak takimi

Kayak Malzemeleri Seçmek

Kayak malzemeleri seçerken öncelikle dikkat etmemiz gereken şey ürünlerin kalitesi. Hem koruma hem giyim ekipmanlarda muhakkak ucuza kaçmamak gerekiyor. Nasılda yılda 1-2 ay maksimum sezonda 5-10 kez giyerim mantığı oldukça yanlış. Çünkü bu ekipmanlar sizin hem can sağlığınızı etkiliyor hem de bu aktiviteyi daha kaliteli bir şekilde yapmanızı sağlıyor. Öncelikle giyimden bahsedelim. Kış koşullarına uygun giysiler tercih etmemiz gerekiyor ancak bu demek değildir ki 4-5 kay giyinip hareket kabiliyetimizi kısıtlayalım.

Spor esnasında rahat hareket edebilecek, sizi terletmeyecek ancak hasta da etmeyecek hava alan türde kumaşlar tercih edilmeli ( Teflon ve Gore-tex gibi ). Bunların yanında bere ve atkılarda önemli rol oynamakta, kayak sporcuları en çok kayma sırasında aldıkları rüzgârlardan kaynaklı kas tutulmalarından şikâyetçidirler ancak bu ürünlerin de hareketinizi kısıtlamaması için sadece gözleri açıkta bırakan kar maskelerini tercih edebilirsiniz. Bu kar maskesinin üstüne de muhakkak bir kar gözlüğü gerekiyor tabi ki. Ancak kar gözlüğünü kendinizin seçmesini önermem, çünkü cam türleri farklılık arz ediyor bir bilene danışmalı ve gideceğiniz yerin hava koşuluna göre bir cam türü seçmelisiniz. Bu gözlükte de ucuza kaçmamalı double lens diye adlandırılan modelleri tercih etmenizde fayda var.

Üst beden kıyafetlerini hallettikten sonra geriye kar botları kalıyor. Hava alabilen, ancak üşütmeyen bununla birlikte de kaymayan botlar işinizi fazlasıyla görecektir. Bir numara büyük almanızda fayda var, çünkü içine yünlü çorap giydiğinizde tam numara alırsanız dar gelme ihtimali var.

Son olarak kayak malzemeleri konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli aksesuara geldik, tabi ki kask. Malum son dönemlerde kayak sporunda yaralanan birçok ünlünün haberi geldi. Son örnekte ünlü Formula pilotu Michael Schumacher. Onun da aslında kazadan dolayı değil kasktan aldığı darbeden dolayı sakatlandığı söyleniyor. Bunun açıklaması da ancak yanlış kask seçimiyle yapılabilir.

Kayak sporu yaz sporlarından daha pahalı bir spor diyebiliriz. Ancak malzemelere bir kere para vereceğinizi düşünürsek, sizi çok fazla yoracağını düşünmüyorum. Diyorsanız ki ben ömrüm boyunca kaç kere gideceğim kayağa malzeme almak çok saçma, o zaman turistik tesislerin kiralamalarından yararlanabilirsiniz. Komple baştan aşağı kıyafetleri bu tür işletmeler kiralama yapıyor. Tabi ne kadar ekonomik olur, bunu oturup kendiniz hesaplamalısınız.

kayak malzemeleri

Kayak Malzemelerini Nasıl Satın Alabilirim ?

Artık az çok kayak malzemeleri hakkında bilgi sahip oldunuz. Peki, bunları nereden alabilirsiniz sorusuna gelirsek, kayak yapılacak yere gitmeden almanızı tavsiye ederim. Malum turistik yerlerde bu tip ürünler çok daha pahalı. Decathlon tarzı spor malzemeleri satan merkezlerde kendinize en uygun ekipmanları bulmanız mümkün. Ayrıca internette bunun için mükemmel bir platform.Yerinde görüp beğendiğiniz bir ürünü, internetten daha uygun fiyatla almanız mümkün. Ancak kayak malzemelerini yerinde görmekten kesinlikle almayın. Hem kalitesi hem de vücudunuza oturması kayak yaparken büyük bir önem arz ediyor. Ayrıca unutmamalısınız bu bir spor ve muhakkak riskleri var. Şakaya gelmeyecek bir sporda ciddiyet önemli.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.