Karla birlikte her gün haberlere konu olan bir çok kazaya, yolda kalanlara ve bazen de trafikte yaşanan komik olaylara şahit oluyoruz. Yaşananları genelde uzaktan izlesek de bir gün biz de bir acı haberin konusu olabiliriz.

Bütün bu yaşananların en büyük sebebi ise aslında sorumsuzluk. Biz de bu yüzden araç sahipleri için, kışın dikkat edilmesi gerekenleri iki başlık altında derledik.

 

Araçlarda Kışa Hazırlık Bakımı / Kışlık Bakım Nasıl Yapılmalıdır ?

* Havalar soğuduğu andan itibaren lastikler kış lastikleri ile değiştirilmelidir.Bilinenin aksine kış lastiği aslında sadece kar yağdığında takılan bir lastik değildir. +7 dereceden daha soğuk havalarda sertleşme nedeniyle, yağışlı havalarda ise kanal yapılarının farklı olması nedeniyle normal lastikle tutunmak çok daha zordur.

Araba kış lastiği

* Akünün kontrol edilmesi gerekir.Soğuk motoru çalıştırmak daha zor olduğu için sıcak havalarda rahatlıkla çalışan aracınız kış aylarında aynı şekilde çalışmayabilir.

* V kayışı kontrol edilmelidir.Sıcak havalarda iyice genleşen V kayışı özelliğini yitirmiş olabilir. Bu durumda ya gerdirilmeli ya da değiştirilmelidir.

* Fıskiye ve silecek kontrolü yapılmalıdır.Kullanılmayan fıskiyeler kireçlenmiş, se deponuz boşalmış ve silecekler kuruyup gevremiş olabilir.

* Elektrik aksamı kontrol edilmelidir.Kışın nemli havalar ve yağmur nedeniyle buji kabloları ve distribütör kapağındaki çatlaklardan kablolar ıslanabilir.

* Rezistans ve kaloriferler kontrol edilmelidir.Uzun bir süre boyunca hiç çalışmayan rezistans ve kalorifer, elektrik aksamındaki sıkıntılar ya da hava kanallarındaki tıkanıklıklar yüzünden verimli çalışmayabilir.

* Antifrizin ölçtürülmesi gerekir.Radyatördeki suyun donmamasını sağlayan antifriz, suda yeterli miktarda olmadığı takdirde su donabilir ve motorda ciddi hasar oluşabilir.Kışın Yola Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

* Arabaya her binişte; sileceklerin, sinyallerin, fıskiyelerin, kaloriferin, bütün lamba ve sinyallerin çalışıp çalışmadığından emin olunmalıdır.

Araba lastik zinciri

* Yolda kalma ihtimaline karşın arabaya zincir, çeki halatı, kum ya da paspas, kürek, şarj kablosu, reflektör ve varsa yedek akü mutlaka koyulmalıdır.

* Bunların haricinde eğer uzun yola çıkılacaksa araca mutlaka battaniye, bot, eldiven, mum, içecek su, yüksek enerji veren besin maddeleri ve ecza çantası alınmalıdır.

Ayrıca yolculuk öncesi telefon şarjlarının ve araç deposunun tam olmasına kesinlikle dikkat edilmeli ve yolda kalınma ihtimaline karşın nerelere haber verilebileceğinin öğrenilmesi gerekir.En önemlisi ise zorunlu olmadığı takdirde özellikle karlı ve buzlu havalarda araç kullanmamaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.