Kleopatra Plajı

Kleopatra plajı Alanya’nın tarihi yarım adasının batısından ve Damlataş’ın bitimi ile hemen başlar. 2 km’lik bir uzunluğa sahiptir.Adını M.Ö.69- M.Ö. 30 yılları arasında yaşamış olan antik Mısır’ın son helenistik kraliçesi Kleopatra’dan aldı.

Efsaneye göre Roma generali , Antony Alanya ve çevresini Mısır kraliçesi Kleopatra’ya hediye ettiği zaman, Kleopatra her gün kalenin yamacında banyo yapmak için plaja inermiş. Aslında söylendiği üzere  Kleopatra’nın yüzmek istediğinde kullandığı ve kaleden direk olarak plaja giden bir tüneli bulunuyormuş. Mısır kraliçesi Kleopatra Akdeniz’de çıktığı her sefer sırasında Alanya’ya uğrar ve bu plajda denize girermiş.

Kleopatra Plajı Kumu ve Denizi Nasıl?

Denizin ve sahilin altın renkli kumları olması, geniş bir sahil alanından oluşması ve berrak denizi ile 8- 10 metreye kadar sığ olması da en başlıca özelliklerindendir. Ayrıca mavi bayraklı dır. Denizde deniz gözlüğü kullanılarak bakıldığı zaman, zemin kumu, güneş ışıltıları ve balıklar çok net şekilde görülebilir. Sahili ise oldukça temizdir, ince kumu insanı adeta büyüler. Bunun için her sene milyonlarca yerli ve yabancı turist Alanya’nın Kleopatra plajına akın etmektedir.

Resimleri

Kleopatra Plajı Giriş Ücreti

Plaj halka ve turiste açıktır. Girişler ücretsizdir, ancak şezlong ve plaj şemsiyesi gibi malzemeler ücretlidir. Her 50 metrede olan sahil büfelerinde fastfood tarzında yiyecekler, ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bunların yanı sıra kıyı boyunca tekne, paraşüt, jet ski, deniz bisikleti gibi aktivitelerden de yararlanabilirsiniz.

Şehrin en güzel plajlarının yer aldığı Antalya plajları yazımızı mutlaka inceleyin.

Kleopatra Plajı Nerede? Nasıl Gidilir?

Plaj, Antalya ilinin Alanya ilçesinde yer almaktadır.Hava yolu ile Antalya hava limanı ile Alanya merkez arası sadece 120 km’dir. Antalya hava limanından otobüs, taksi veya bazı uçak firmalarının servisleri ile buraya ulaşabilirsiniz. Eğer kendi aracını ile Alanya’ya ulaşmak isterseniz, İstanbul Alanya arası mesafe 830 km’dir. Yaklaşık 12 saat sürmektedir.

Haritası ve Konumu

Alanya gezileriniz için hazırladığımız Alanya’da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde Kleopatra Plajı gezilerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Kleopatra Plajı,adını gerçekten son Mısır kraliçesinden almış.Kleopatra buradan denize buradan girmişse akıllı bir seçim yapmış.Alanya’nın girişinden-Damlataş mağarasına kadar 2 km devam eder.Asıl Alanya plajı ise,Kale’nin diğer yanında Liman’dan-Dimçay’a kadar 7-8 km devam eder.Her iki plajda ünlü ve ince kumsaldır.Ne sığ ne derindir.Ilımandır.Tam bir aile Plajlarıdır.Bu iki plajın öncesi ve sonrası Mahmutlar’a kadar olan plajlar daha çakıllıdır.Şahsen küçük olan Plaj Kleopatra tercihimizdir.Bunun sebebi,daha elit,turist ağırlıklı,2 km boyunca birçok parkın plaj boyu olması,bu parkların çok şahane olması,sahilde ve bu parklarda her türlü su sporları,voleybol,tenis imkanı olması,birçok elit ama çok pahalı Cafe’ler olması,manzaranın müthiş olması,ilk park içinde Kale’ye çalışan teleferik olması,Müze olması,yol boyu gezinti yolları,restoran ve Cafe’lerin dizili olması,dinlenme yerlerinin bol olması gibi sayısız sebep sayılabilir.Otopark sorunu olabilir.Şiddetle tavsiye ediyoruz.Az bir yürüyüşle Liman ve diğer Plaja ulaşmak mümkün.Anayol çok canlı.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz