Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon, milli park olarak ilan edilen bir doğa harikasıdır. Kanyonun içerisinden dünyaca ünlü olan Köprüçay ırmağı geçmektedir. Bölge, her yıl Dünya’nın dört bir yanından turist çekmektedir. Bölgeyi turistik açıdan son derece değerli kılan Köprüçay ırmağında çeşitli ülkelerden gelen turistler rafting yaparlar. Bu ırmak rafting spor için son derece ideal ve bilindik bir bölgedir. Bölgeyi asıl özel kılan şey manzaradan daha çok bu ırmaktır. Irmağın son derece değişken bir dokusu vardır. Bu da rafting sporu için ideal bir alan sağlamaktadır.

Irmağın bu değişken dokusu aynı zamanda çevreninde devamlı farklılaşmasını sağladığından dolayı bölge turistlerin oldukça fazla ilgisini çekmektedir. Kanyon, Isparta’nın ilçelerinden birinde başlamaktadır ve yaklaşık olarak 25 kilometrelik dar patikalardan oluşmaktadır. Kanyonun başlangıcından sonuna dek yürürseniz Antalya’nın Değirmenözü köyüne varabilirsiniz. Bu yol dar bir vadiden oluşacaktır ve maceraperestler için harika bir anı olacaktır.

Ülkemizdeki kanyonların tümü gösterişli ve güzeldir. Burası ise çeşitli su sporları ile birleşerek daha da özel bir anlam kazanmıştır. Yeşilliğin masmavi sularla birleştiğini göreceğiniz bu harika bölgeden inanın hiç ayrılmak istemeyeceksiniz. Doğa, doğanın tadını çıkartmak bir yana dursun burası muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapmaktadır. Kanyon son derece büyük ve geniş bir alana yayıldığından dolayı gezilecek birçok yer vardır. Buraya bir tatil düzenlediğiniz zaman bu tatilin kısa süreli olmadığından emin olmanızı tavsiye ederiz çünkü buradan ayrılmak isteyeceğinizi pek sanmıyoruz.

Köprülü Kanyon Resimleri

Köprülü Kanyon Neler Yapılır?

Köprülü Kanyon’a vardığınız zaman yapmak isteyeceğiniz ilk şey biraz durup manzarayı izlemek olacaktır. Daha sonrasında bölgede çeşitli alanları gezebilir ve çeşitli su sporları yapabilirsiniz. Bölge, turizm açısından oldukça fazla tercih edildiğinden bölgede gezilecek birçok yer bulunmaktadır. Bir parça tarih bir parça spor ve bir parça doğa için burası tercih edilebilecek en ideal yerlerden biridir. Burada safari veya binicilik yapabilirsiniz. Bunun haricinde bahsettiğimiz gibi rafting için de bölge son derece uygundur.

Köprülü Kanyon Konaklama ve Otelleri

Bölgede konaklama imkanları vardır. Buraya geldiğiniz zaman isterseniz Antalya, Side veya Kemer gibi yakın bölgelerde konaklayabilirsiniz. Fakat ben buradan bir adım uzaklaşmak istemem diyenler için de Köprüçay’ın kenarında çeşitli bungalov evler yapılmıştır. Dilerseniz bu evlerde konaklayabilirsiniz.

Aynı zamanda bölge turistik açıdan gelişmeye başladığından dolayı daha ilgi çekici olması adına ağaç evler de yapılmış ve konaklama için turistlerin hizmetlerine sunulmuştur. Bunun yanı sıra pansiyon ve moteller de burada bulunmaktadır. Tam doğanın içerisinde kalmak isteyenler için ise çeşitli çadır ve kamp alanları da bölgede mevcuttur.

Köprülü Kanyon Gezilecek Yerler

Kanyona geldiğiniz zaman sadece su sporları değil aynı zamanda çeşitli tarihi yerler ve yaylaları da gezmeniz mümkün olacaktır. Bölge turistik açıdan gerçekten son derece zengindir. Bölgede yemyeşil yaylaları mutlaka görmeniz gerekir. Köprü çayı Toroslar’ı ayırarak bir vadi oluşturmaktadır. Bu vadinin içerisinde ise birçok farklı yayla yer alır. Bu yaylaları ziyaret edebilir ve yeşilliğin tadını çıkartabilirsiniz. Yaylaların haricinde Manavgat şelalesi ve Side Antik kenti de buraya geldiğinizde gezebileceğiniz yerler arasında yer alıyorlar.

Köprülü Kanyon Rafting

Bölge, rafting severler için son derece heyecan verici bir yerdir. Bölgeyi turistik açıdan canlı kılan en önemli unsurlardan biri de bir su sporu olan raftingdir. Bölgede standart olarak çizilmiş olan bir rafting parkuru bulunmaktadır. Dilerseniz burada rafting yapabilirsiniz. Aynı zamanda çevre otellerde buralara turlar düzenlemektedirler. Bu turlar ile de buraya gelebilir ve çeşitli eğitim programlarından da yararlanabilirsiniz. Bölgede rafting haricinde binicilik ve safari de yapılabilmektedir.

Safari gibi turları genellik ile Antalya ve Side bölgelerinde yer alan çeşitli seyahat acenteleri düzenlemektedirler. Bu bölgelerde bir otelde veya pansiyonda konaklıyor iseniz sizlere yakın olan bir seyahat acentesinden bu turlar için fiyat ve broşür alabilirsiniz. Burada rafting yapmak isteyen bireyler için günü birlik olacak şekilde Antalya, Kemer, Belek, Side ve Manavgat’tan servisler kalkmaktadır. Bu servisler aracılığı ile bölgeye sabah gelebilir ve akşam geri dönebilirsiniz. Buraya aynı zamanda kendi şahsi aracınızla da rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Köprülü Kanyon Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kanyon, Antalya’ya 90 kilometrelik bir uzaklıkta Manavgat ilçesinde yer almaktadır. Antalya bölgesinden yola çıkan bireyler Serik ve Manavgat’ın arasından Toroslar’a doğru ilerlemelidirler. Yola girdikten yaklaşık olarak 40 kilometre kadar sonra kanyona ulaşabilirsiniz. Isparta’dan bölgeye ulaşmak isteyen bireylerin ise tabelaları takip etmeleri yetecektir. Yolların çok da sağlam olmadığını belirtmekte fayda var. Bu sebeple dikkatli gitmeniz gerekir. Yeni yollar yapılmadığından dolayı bölgeye ulaşım yavaş ve kontrollü bir şekilde yapılmalıdır.

Köprülü Kanyon Haritası

Antalya gezileriniz için hazırladığımız görülmesi gereken yerler listesi Antalya’da gezilecek yerler

Sizlerde Köprülü Kanyon gezilerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz