Koza Han Bursa

Tarihsel mirası bakımından ülkemiz adına büyük bir şans sayılan Bursa, pek çok tarihi mekana ev sahipliği yapıyor. II. Bayezid tarafından inşa ettirilen Koza Han bunlardan sadece bir tanesi. Büyüklüğü bir tarafa, kendine has mimarisiyle de görenleri kendine hayran bırakan Koza Han,  Bursa Çarşısı’nın deyim yerindeyse gururu diyebiliriz. Koza Han’a biraz daha yakından bakmaya ne dersiniz?

Koza Han Hakkında Bilgi

Tarihsel kaynaklarda ismi Yeni Han, Simkeş veya Han-ı Cedid olarak da geçen meşhur Koza Han, şehrin göbeğinde yer alan çarşının her daim parlayan yıldızı durumunda. Kimi kaynaklarda bölgenin İpek Han biçiminde ifade edildiğini de söyleyebiliriz. Yapımına 1490 senesinden başlanan hanın tamamlanması bir sene kadar sürdü. Koza Han, o dönemin yetenekli mimarlarından olan Abdülali Puladşah’ın eseridir. Han çeşitli dönemlerde ciddi bir tamirattan geçirilmiştir. Bu süreçlerde özellikle kubbeler ve çatı kısımları yeniden onarılmıştır. Hanın bilinen son onarımı 1785 senesine aittir.

Koza Han

İlk zamanlarda Koza Han çoğunlukla ipek böceği koza satışı için kullanılıyordu. İpek böceği ticaretiyle o dönem bilhassa Türkmenler ilgileniyordu. Bugün Bursa’nın tekstilde önemli bir marka olmasında bu tarihsel sürecin etkisi yadsınamaz. Koza Han toplamda iki katlı olarak inşa edilmiştir. Toplamda 95 civarında odası bulunan hanın avlusu dikdörtgen şeklini almaktadır. Avlunun bu orta bölümünde tümüyle taştan yapılmış olan bir adet mescit bulunmaktadır. Şu anda hala aktif olan hanın özellikle üst tarafında tematik olarak ipek ürünleri satılıyor. Alt bölüm ise daha çok bir dinlenme alanı olarak kullanılıyor. Bu bölümde çayınızı kahvenizi yudumlayabileceğiniz harika mekanlar bulunuyor.

Koza Han’ın belli bölümleri ne yazık ki bugüne kadar taşınamamış olsa da en azından kubbe kemerleri ile kurşun örtüye sahip kubbeler büyük ölçüde korunabilmiş durumda. Evliya Çelebi, seyahat notlarında Koza Han’a her daim önemli bir yer ayırmıştır. Evliya Çelebi bölgeyi Acem Han biçiminde adlandırmıştı. Aktardıklarına göre o dönem özellikle İran tarafından Bursa’ya gelen tüccarlar, hana büyük ilgi gösteriyordu. Cumhuriyet Dönemi içindeki en önemli restorasyon çalışması 1950 senesinde yapıldı. Bu restorasyonda aslına sadık kalınsa da ciddi anlamda modern bir çehreye kavuşmuştur.

Koza Han Çarşısı

Koza Han Nerede?

Bursa ilinin en önemli mekanlarından biri olan Koza Han, meşhur çarşı bölgesi içinde, Bursa Ulu Cami’nin yanında yer alan Koza Han’a ulaşmak son derece basittir. Merkezde yer alan Atatürk Caddesi’ni takip ederek hana ulaşabilirsiniz. Hana Orhangazi Parkı’nın olduğu bölümden giriş yapabilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Han için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bölgede Gezilecek Yerler

Yakınında gezilecek yerler arasında Tophane Saat Kulesi, Bursa Ulu Camii ve Yeşil Türbe yer alıyor. Ayrıca şehrin görülmesi gereken diğer yerlerine ise Bursa’da gezilecek yerler yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz