Küçüksu Kasrı

Küçüksu Kasrı tarihi, Bizans dönemine kadar uzanmaktadır. Osmanlı döneminde ise padişahın has bahçesi olarak kullanılmıştır. Sultan IV. Murat devrinde gümüş selvi olarak isimlendirilen bu alan, dönem içerisinde farklı amaçlar ile kullanılmıştır. Sadrazam Divitdar Mehmet Emin Paşa, kasrın yapılmasını I. Mahmut’a teklif etmiş ve olumlu cevap alınca yapımına yönelik gerekli emri vermiştir.

Mühendis Yusuf efendinin hazırladığı plan doğrultusunda ahşap bir bina inşa edilmiş ve 1751 yılında düzenlenen tören ile hizmete açılmıştır. Tarihteki büyük onarımlar, III. Selim ve II. Mahmut döneminde gerçekleştirilmiştir. Taş ve tuğla kullanılarak inşa edilen bina, 27 X 15 metrelik bir alanda bulunmaktadır. Bodrum dahil 3 katlı olan binada, Türk ev tipi mimarisi yansıtılmıştır.

Küçüksu Kasrı Tarihi

Kasrı da yapılaşmanın 18. yüzyılda yoğunlaştığı görülmektedir. Sultan I. Mahmut devrinde Divitdar Emin Mehmet Paşa tarafından yapımına başlatılan kasrı, Sultan III. Selim ve Sultan II. Mahmut döneminde onarım işlemine tabi tutulmuştur. Kasrın yapım işleri, 1857 yılında tamamlanmıştır. Sultan Abdülaziz döneminde ise, cephe süslemelerine önem verilmiş ve zengin bir görselliğe kavuşturulmuştur. Cumhuriyet döneminde Devlet konuk evi olarak kullanılan Küçüksu kasrı, 1996 yılında müze saray konumuna getirilmiş ve ziyarete açılmıştır.

Küçüksu Kasrı Kahvaltı Fiyatları

Kasrı’da 15 TL ile 20 TL arasında kahvaltı fiyatları bulunuyor. Ayrıca Küçüksu Kasrı’da yemek seçenekleride mevcuttur.Dürüm, döner, fajıta gibi seçenekler mevcuttur.İletişim ve rezervasyon için  0216 332 03 21 nolu telefon numarasını kullanabilirsiniz.

Küçüksu Kasrı Resimleri

Video Tanıtımı

Küçüksu Kasrı Giriş Ücreti

Kasrıya giriş ücretleri öğrenciler için 5 TL, diğer ziyaretçiler için ise, 10 TL’dir.

Küçüksu Kasrı Ziyaret Saatleri

Kasrı, Pazartesi günü hariç her gün, 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.Kahvaltı ve yemek için kafe 09:00 ile 02:00 arası açıktır.Kasrı Pazartesi günleri kapalıdır.

Küçüksu Kasrı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Kasrı, İstanbul ilinde Beykoz, Anadolu Hisarında yer almaktadır.

Küçüksu kasrına toplu ulaşım araçları ile gitmek isteyenler, Eminönü’nden Kadıköy’e geçmeli ve Kadıköy’den Üsküdar’a giden otobüslere binerek Küçüksu durağında inmelidir. Küçüksu durağı ile kasrın arası yaklaşık 200 metredir. Şahsi araçları ile gidecek olanlar ise, Anadolu yakası sahil yolu Göksu mahallesi istikametini ya da Avrupa yakası FSM köprüsü Anadolu Hisarı istikametini takip etmelidir.

Küçüksu Kasrı Ulaşım Haritası

Kasrı için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgileri

Adres : Anadolu Hisarı Üsküdar / İstanbul
Tel : (0216) 332 33 03

Bölgenin hemen yakınında yer alan ve gezilerinizde görülmesi gereken bir başka yer olan Fatih Korusu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi bizlerler yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

1 Yorum

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.