Dünya siyasetine ve ticaretine yön veren en önemli merkezlerden birisi olması, yıllar yılı medeniyetin beşiği olarak gösterilmesi Londra’yı Dünya üzerindeki en çok merak edilen şehirlerden birisi yapıyor. Londra’daki hemen hemen her sokak ve her bina başka bir detay barındırır ve adeta bir açık hava müzesidir.Ancak ne olursa olsun Londra’ya gidip görülmeden dönülmemesi gereken bir çok yer var ve bunlar sadece ilk akla gelenler.

 

Londra’da Gezilecek Yerler Listesi

 

Londra Kalesi

Londra Kalesi
Yapımına 1066 yılında başlanan kale, Londra’nın en önemli sembollerinden birisi. Zamanında bir çok kralı da ağırlamış olan kalede en ilgi çeken bölümler ise kraliyet ailesinin sahip olduğu mücevherlerin sergilendiği bölüm.

 

Big Ben Saat Kulesi

Big Ben Saat Kulesi
Big Ben Saat Kulesi Londra’da gezilecek yerler listemizde.İstanbul’da Kız Kulesi, Paris’te Eyfel Kulesi ne ise Londra’da da Big Ben Saat Kulesi aynı anlama gelir. 96 metre yüksekliğindeki saat kulesinin en ilginç detaylarından birisi ise tam 16 ton ağırlığında bir çana sahip oluşudur.

 

British Museum

British Museum
1753 yılında kurulan müze Dünya’da en çok ziyaret alan müzelerden birisi. Müzeyi ilginç kılan detaylardan birisi ise tarih boyunca birçok medeniyetten günümüze gelmiş, daha doğrusu bir şekilde İngiltere’ye kaçırılmış olan binlerce eserin bir arada sergileniyor oluşudur. Bu eserler arasında bizim tarihimizden de binlerce örneğin olduğunu görmek maalesef içler acısıdır.

 

Tower Bridge

Tower Bridge
Londra’nın kartpostallara konu olmuş sembollerinden birisi olan Tower Bridge Londra’da gezilecek yerler arasında.Köprünün bu denli ilgi çekiyor olmasının nedeni yapıldığı tarihteki en önemli mimari başarılardan birisine sahip olması ve belki de ilk defa bir köprüde denenen gotik tasarımıdır.

 

Buckingham Sarayı

Buckingham Sarayı
Londra’nın en çok ziyaret alan yapılarından birisi. Kraliyet ailesine ait olan saray 1700’lü yıllarda kır evi olarak inşa edilmiştir ve günümüzde halen bir kısmı kraliyet ailesi tarafından kullanılmaktadır. Sarayda ziyaretçilerin en çok merak ettikleri ise hemen hemen her gün gerçekleşen meşhur İngiliz atlı birliklerinin değişim törenidir.

 

London Eye

London Eye
Londra’da gezilecek yerler arasında London Eye’de bulunuyor.Londra’ya panoramik bir açıdan bakmak isteyenlerin ilk uğradığı yer. Milenyum kutlamaları için inşa edilen devasa dönme dolabın yüksekliği tam 135 metre. Dolapta yer alan kapsüller ise tamamen camla kaplı ve 360 derece Londra’yı seyretmek için en güzel fırsatlardan birisi.

 

Westminster Sarayı

Westminster Sarayı
Lordlar Kamarası ve Avam Kamarası’na da ev sahipliği yapan parlamento binası. Aktif olarak kullanılmasının yanında bir kısmı da burayı görmek isteyenlerin ziyaretlerine açık. Binayı gezip görmek bile, İngiltere’nin neden Dünya siyasetine yön verebilen bir ülke olduğunu anlamak adına yeterli.

 

St Paul Katedrali

St Paul Katedrali
Avrupa’nın en büyük katedrallerinden birisi olması ile ünlü. Geçmişi 8. yüzyıla kadar dayansa da günümüzdeki halini 1711 yılında alan Katedral, özellikle Hristiyan Dünyası için oldukça önemli bir yere sahip.

 

Hyde Park

Hyde Park
Parkları ile ünlü olan Londra’nın en büyük parkı. Geçmişi 1600’lü yıllara kadar dayanan park, metropolün ortasında doğaya adım atmak isteyen binlerce Londralı’nın günlük kullanımına açık özel bir alan. Ortasında bir de göl bulunan parkı bir günde gezip dolaşmak mümkün değil.

 

Trafalgar Meydanı

Trafalgar Meydanı
Londra’nın en ünlü ve en büyük meydanıdır. Bu kadar çok ilgi görmesinin nedenlerinden birisi de sadece son yüzyılda değil, neredeyse ortaçağdan beri bir toplanma alanı olarak kullanılmasıdır. Ayrıca Londra için sembol yapılardan birisi olan Nelson Sütunu da yine bu meydanda yer alır.

Londra’da gezilecek yerler sonuna geldik.Sizlerde Londra’da gezilecek yerlere yorumlarınızla önerilerde bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.