Madame Tussauds İstanbul Balmumu Heykel Müzesi

Genellikle beyaz perdeden ya da televizyondan gördüğünüz ve müthiş bir hayranlık duygusu beslediğiniz ünlü simalarla yan yana olmak, onlara dokunabilmek ve hatta sarılmak, sizce nasıl bir duygudur? Madame Tussauds, bundan tam 250 sene önce bu sorunun yanıtını balmumu sanatının tüm inceliklerini kullanarak aramaya koyuldu. Bu arayış, bugün tüm dünyanın en popüler müzelerinden biri olan Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi’nin doğmasını sağladı. Ne şanslıyız ki bu çok özel müze, şubeleri arasına İstanbul’u da ekledi. Bu  yazımızda, son derece çarpıcı bir hikayesi olan Madame Tussauds’a ve ön ayak olduğu balmumu müzelerinin geçmişine tanıklık edebilirsiniz. Madame Tussauds İstanbul Balmumu Heykel Müzesi’ne gitmeden önce bu yazıyı okumanız, ziyaretinizin çok daha keyifli geçmesini sağlayacaktır. O halde, haydi başlayalım.

Madame Tussauds Kimdir?

Sadece İstanbul’da değil, dünyanın pek çok noktasında milyonlarca ziyaretçiyi kendine çeken balmumu müzelerinin odak noktasında yer alan Madame Tussauds aslında kimdir?  Madame Tussauds çok önemli bir balmumu sanatçısı olan Curtius ile annesi sayesinde tesadüfen tanışma şansı buldu. Annesi, Curtius’un evinde gündelikçi olarak çalışıyordu ve bu durum onunla yollarının erkenden kesişmesine neden oldu. Curtius, oldukça yetenekli bir genç kız olan Madame Tussauds’a bildiği pek çok şeyi öğretti. Boynuzun kulağı geçeceği henüz 20 yaşında belli oldu.

Madame Tussauds 20 yaşındayken Fransa Kralı’nın kardeşine çeşitli dersler vermeye başladı. Kraliyet ailesinin yanında 8 yıl kadar yaşadıktan sonra, kendisinin ve annesinin otoriteye olan bağlılıklarına şüpheyle yaklaşılmış, bu nedenle her ikisi de hapse gönderilmiştir. Hapis yaşamı, kişisel yetenekleri sayesinde çok uzun sürmedi. Giyotin kurbanları için çeşitli ölüm maskeler yapmak şartıyla serbest bırakıldı. O dönem evlendi ve iki çocuğu oldu. Fransız İhtilali sonrasında ustası Tussauds hayatını kaybedince sergileri tümüyle ona kaldı. Yaşamını Londra’ya taşıma kararı alan Madame Tussauds, yeteneklerini burada bulunduğu  30 sene boyunca icra etti. Katillerden kraliyet mensuplarına dek pek çok insanın balmumu heykellerini başarıyla oluşturdu. Halktan sade insanlarla ünlü kişilerin yan yana gelebiliyor olması, o dönem için çok büyük bir ilgi görmüştü.

Madame Tussauds İstanbul Hakkında Bilgiler

Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi

Evrensel bir şöhrete sahip olan Madame Tussauds artık İstanbul’da, meraklılarıyla buluşuyor. İlk örneğini bundan tam 250 sene önce vermeyi başaran Madame Tussauds Bal Mumu Müzesi, bugün İstanbul ile beraber 21. şubesine ulaşmış oldu. 2016 senesinde Beyoğlu içinde açılışı yapılan Madame Tussauds Balmumu Müzesi, ülkemizin spor, sanat ve siyaset alanlarından pek çok tanınmış figüre ev sahipliği yapıyor. Dünya çapında bir gelenek haline dönüşmeyi başaran Madame Tussauds Balmumu Müzesi’nin bu denli ilgi toplamasının en önemli nedeni burada yer alan heykellerin, deyim yerindeyse hiper bir gerçeklik barındırması.

Müze içinde hayranlık duyduğumuz herhangi bir ünlü isimle göz göze gelirken, onu gerçeğinden ayırt etmekte sahiden de çok güçlük çekebilirsiniz. Oldukça sıra dışı ve özel bir deneyim sunan Madame Tussauds İstanbul Balmumu Müzesi’nde oldukça sürpriz isimlere yer verilmiş ve bu üstelik bu isimler her sene belli periyotlarla güncellenebiliyor. Detaylı bir şekilde ölçü almaktan, fotoğraflamaya, kalıbın hazırlanmasından balmumunun dökülmesine dek pek çok ince detayın sonuç üzerinde etkili olduğunu hatırlatalım. Müzede yer alan her bir heykel için muazzam bir emek söz konusu. 6 ayrı aşamadan geçen işlemlerin başlangıç aşamasında 150 kiloluk bir kilden faydalanılır.

Madame Tussauds Balmumu Müzesi

Beyoğlu’na gelen turistlerin de büyük ilgi gösterdiği müze, şehre müthiş bir renk katıyor diyebiliriz. Müzenin içinde toplamda 5 ayrı kategori bulunmaktadır. Heykeller müze içinde kültür, spor, bilim, liderler ve müzik gibi kategorilere ayrılmış durumdadır. Heykellerin her birinin arkasında icra ettiği mesleğe uygun bir fon oluşturulmaktadır. Normalde heykellere yaklaşmak ve dokunmak yasak; ancak ziyaretçilerin pek çoğu bu fırsatı kaçırmak istemiyor. Bu sayede de ortaya son derece komik fotoğraf kareleri çıkabiliyor.

Madame Tussauds Balmumu Heykelleri

Madame Tussauds İstanbul Balmumu Müzesi’nde, doğal olarak yerli figürler ağırlıkta. Buna rağmen evrensel olarak tanınan yıldızlar da kendine yer bulmuş durumda.

Müzik Bölümü Heykelleri

Madame Tussauds İstanbul Müzik Bölümü Heykelleri

Madame Tussauds İstanbul Balmumu Müzesi’nin en renkli bölümlerinden bir tanesi müzik alanıdır. Zeki Müren ve Barış Manço’nun büyük ilgi gördüğü bölümde, aynı zamanda Rihanna, Madonna gibi popüler yabancı sanatçıların da heykelleri yer alıyor.

Spor Bölümü Heykelleri

Madame Tussauds İstanbul Spor Bölümü Heykelleri

Spor kategorisinde Neymar, Messi, Nadal gibi efsane isimlere yer verilmiş. Türkiye’den ise Arda Turan ve Hidayet Türkoğlu isimleri tercih edilmiş.

Liderler Bölümü Heykelleri

Madame Tussauds Liderler Bölümü Heykelleri

Bu bölümün en önemli ismi elbette tahmin edeceğiniz üzere Mustafa Kemal Atatürk. Ulu önderin balmumu heykeli için oldukça titiz bir çalışma yürütüldüğü biliniyor. Fatih Sultan Mehmet ve Mimar Sinan ise bu bölümün diğer popüler figürleri.

Sinema Bölümü Heykelleri

Madame Tussauds Sinema Bölümü Heykelleri

Bu alanda ağırlıklı olarak Tv ve sinema dünyasının tanındık isimlerine yer verilmiş. Türkiye’yi Demet Akbağ, Beren Saat, Kıvanç Tatlıtuğ gibi isimler temsil ediyor.

Kültür Bölümü Heykelleri

Madame Tussauds Kültür Bölümü Heykelleri

Kültür bölümünü gezenler, burada Yaşar Kemal, Mozart, Leonardo Da Vinci gibi isimlerin bal mumu heykelleriyle karşılaşacaklar.

Burada yer alan isimlerin daha fazlası müzede bulunuyor. Müzede yer alan heykeller arasında öne çıkanları paylaşmaya çalıştık.

Madame Tussauds Giriş Ücreti 2023

Madame Tussauds İstanbul Balmumu Müzesi’nin giriş fiyatı online olarak 228₺. Eğer gişeden bilet alırsanız 350₺. Genelde müze fiyatları pahalı bulunsa da ilgi oldukça büyük.

Madame Tussauds İstanbul Nerede?

İstanbul ilinin Avrupa Yakası içerisinde bulunan Beyoğlu ilçesinde yer alıyor.  Tam olarak Beyoğlu’nda, İstiklal Caddesi üzerinde yer alan müze, aynı zamanda Eski Emek Sineması’nın bulunduğu alana tekabül ediyor. Grand Pera’ya gelerek müzeyi rahatlıkla keşfedebilirsiniz. Şimdiden keyifli vakit geçirmenizi dileriz.

Haritası ve Konumu

Müze için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bölgede Gezilecek Yerler

Yakınında gezilecek yerler arasında Çiçek Pasajı, Masumiyet Müzesi ve İstanbul Modern Sanat Müzesi yer alıyor. Ayrıca şehrin diğer gezilecek yerlerine ise İstanbul’da gezilecek yerler yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İstanbul’da gezilecek en popüler müzeler listesini merak ediyorsanız, İstanbul Müzeleri yazımıza mutlaka bir göz atmalısınız. Bu yazıda şehrin zengin kültürel mirasını yansıtan ve tarihi eserlerle dolu olan müzeleri bulabilirsiniz. Unutulmaz bir keşif deneyimi için hemen inceleyin!

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz