Madrid gezilecek yerler

Geniş meydanların, yürüyüş yollarının, parkların ve mimarinin bir araya gelip bir açık hava müzesi haline dönüştüğü enfes şehir Madrid. Madrid sadece gezilip görülerek tanınacak, hakkında yorum yapılabilecek yerlerden birisi değil, ancak yaşamak gerek.Madrid gezilecek yerler listesi ile şehrin görülmesi gereken en güzel yerlerini listeliyoruz.

Cadde cadde, sokak sokak her bir köşesinde ayrı bir detay barındırsa da maalesef bir çoğumuz için gidip uzun süre Madrid’i yaşamak mümkün değil. Bu yüzden biz de kısa süreli de olsa Madrid’in havasını solumak isteyenlerin görmeden geri gelmemesi gereken birkaç yeri listeledik.

Madrid’de Görülmesi Gereken Yerler Listesi

Madrid’de gezilecek yerler listemiz;

Puerta del Sol

Puerta del Sol Madrid gezilecek yerler

Madrid’in en hareketli ve büyük meydanlarından birisidir. Tarihi çok eskilere kadar dayansa da bugünkü halini 1850’li yıllardan sonra yapılan yenilemelere borçludur. Meydan için Madrid’in kalbidir demek yanlış olmayacaktır. Bu yüzden Madrid’deki hayatı, hareketi, sokak sanatçılarını ve festivalleri görmek adına uğranılması gereken ilk yerdir.

Almudena Katedrali

Almudena Katedrali Madrid gezilecek yerler

Yapımına 1883 yılında başlansa da maddi destek göremediği için ancak 1993 yılında inşaatı tamamlanabilmiştir. Yapımına başlandığı yıllarda sahip olduğu mimari detaylar ile günümüz mimarisinin bir çok detayını aynı potada eritmiş olması ve etkileyici görüntüsü ile Madrid’de görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralardadır.

Palacio Real de Madrid

Palacio Real de Madrid Madrid gezilecek yerler

Almudena Katedrali ile birbirine baktığı için katedralden sonra direk bu saraya geçebilirsiniz. Batı Avrupa’nın en büyük sarayıdır ve resmi kutlamalar haricinde neredeyse yılın her günü saatler sürecek bir gezi için kapılarını ziyaretçilerine aralamaktadır.

Prado Müzesi

Prado Müzesi Madrid gezilecek yerler

Dünya’nın en önemli sanat eserlerinin yer aldığı müzelerden birisidir. Müzede Bosch, Velazquez, Goya, Rubens ve Raphael gibi bir çok ünlü ismin eserleri bulunmaktadır. Müzeyi ziyaret edecek olursanız, sadece burada yer alan eserlerle değil, aynı zamanda etkileyici mimarisi ile de size unutulmaz anlar yaşatabilecektir.

Plaza Mayor

Plaza Mayor Madrid gezilecek yerler

Dikdörtgen şekilde oldukça sade bir görünüme sahip olan meydan, daha çok etrafını çevreleyen ve oldukça ender görülen bir mimariye sahip bina ve meşhur kafeleri ile ilgi çeker. Puerta del Sol’i gezip gördükten sonra yürüyerek buraya gelip kafelerde biraz soluklanabilirsiniz.

Gran Via

Gran Via

Madrid’in ve hatta İspanya’nın bile en önemli caddelerinden birisidir ve bu caddede etrafı izleyerek yürümeden Madrid’i tanımak imkansızdır. Cadde üzerindeki tiyatrolar, sanat galerileri, mağazalar, cafeler ve barlar gibi bir çok detayın ötesinde caddeyi özel kılan sağlı sollu caddeyi kaplayan müthiş mimariye sahip binalardır.

Las Ventas

Las Ventas

Madrid gezilecek yerler listemize Las Ventas ile devam ediyoruz.İspanya’da boğa güreşlerinin doğduğu yer olarak kabul edilir. Stadyumdan çok bir kolezyuma benzeyen yapı, halen boğa güreşlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Yılın bir çok zamanı burada canlı olarak boğa güreşlerini izlemeniz mümkündür. Eğer bu vahşete tanık olmak istemiyorsanız da stadın boş zamanlarında gezi amaçlı içeriye girmeniz mümkündür.

Royal Botanik Bahçesi

Royal Botanik Bahçesi

Neredeyse 300 yıla yakın bir geçmişe sahip olan bahçe, bir milyondan fazla tür yer almaktadır. İspanya’nın en büyük botanik bahçesi olmasının yanında aynı zamanda botanik eğimi verilen ender yerlerden birisidir.

Buen Retiro Park

Buen Retiro Park

Özellikle sıcak yaz günleri kaçıp sığınılabilecek köşelerden birisi olan Buen Retiro, Madrid’in en büyük parklarından birisidir. İçerisinde yapay bir gölün de bulunduğu parkta şanslıysanız eğer, bir çok festivale ve organizasyona da katılma fırsatı bulabilirsiniz.

Santiago Bernabeu

Santiago Bernabeu

Madrid gezilecek yerler listemizin son durağı Santiago Bernabeu. Dünya’nın en büyük futbol kulüplerinden birisi olan Real Madrid’in stadyumu. Stadyumun beton duvarlarını görmek sizin için pek bir şey ifade etmeyebilir ancak bir maç günü stada, hatta stadın çevresine bile gidecek olursanız, Madrid’de futbolun ne kadar önemli bir yer tuttuğunu çok iyi anlayabilirsiniz. Ayrıca burada futbol seyircisi olmak için bir holigan gibi davranmanıza gerek olmadığı için yüz bin kişinin arasına katılıp siz de eğlencenin tadına varabilirsiniz.

İspanya gezileriniz için hazırladığımız Barselona gezilecek yerler yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sizlerde Madrid’de gezilecek yerler hakkındaki bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.