Marmara Adası

Marmara adası, Balıkesir bölgesine bağlıdır ve Türkiye’nin ikinci en büyük adası olarak bilinmektedir.Buraya gidecekseniz eğer arabanızı almamanızı tavsiye ediyoruz. Böylece daha iyi dinlenerek adanın tadını çıkarabilirsiniz. Marmara adasının güney kısmında Karabanlar Tepesi bulunmaktadır ve 117.19 kilometrelik bir alana hakimdir.Ada, küçük küçük tepelik alanlar ile doludur.

Marmara Adası Hakkında Bilgiler

Halkın ise en önemli geçim kaynağı mermerciliktir. Adanın kuzey kesiminin geneli saflık oranı %90 olan mermerler ile kaplıdır.Diğer adalardan ayıran ise Marmara adasını, bitki örtüsü diğer adalar gibi zengin olsa da bu adada kızılçam ormanları vardır. Güney kesimi genelde maki bulunurken, kuzey kısmı bitki örtüsü açısından oldukça zengindir.

Antik çağlarda ise ilk yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Yapılan araştırmalara göre bu adaya ilk yerleşen halk Miletoslular olduğu ortaya çıkmıştır.Daha sonra ise Roma döneminde Hristiyanların sürgün yerleri olmuştur. Osmanlı topraklarına ise ilk kez 15. yüz yılda girmiştir. Osmanlı toprağı olduğu zaman Türkler bu bölgeye yerleşmişlerdir. Özellikle de Karadeniz bölgesinin halkı göç etmişlerdir bu adaya.

Ada halkı ise, şarapçılık, mermercilik, balıkçılık, zeytincilik ve bağcılık ile uğraşıyorlar. Bunun yanında Topağaç ovasında sebze ve meyve üretimleri de yapılmaktadır. Topağaç Ovası ise turistlerin yoğun ilgi gösterdikleri bölgelerdendir.
Giderek kirlenen Marmara denizinde denize girilecek ender bölgelerdendir.Marmara adasının hemen önünde ise Paçanoz adası, Kaşık adası, Hayırsız ada ve Avşa adası yer almaktadır.

Marmara Adası Konaklama

Ada halkının Marmara dedikleri merkezde kalmaktansa Çınarlı mahallesi ya da Gündoğdu köyünde kalmanızı öneriyoruz. Gece en son deniz otobüsünden inmiş olsanız dahi ulaşım için dolmuş bulabilirsiniz. İskeleden çıktığınızda sağınıza dönün, Marmara çarşısı içinden geçerek hemen dolmuşları bulabilirsiniz.

İskeleye hemen hemen 250 metre mesafededirler. Taksi ile gitmek isterseniz zaten hemen iskelenin önünde bekliyorlar.

Çınarlı mahallesinde, Dostlar pansiyon Tel: 0266 895 81 30 bu pansiyon yeşillikler içindedir ve her odasında küçük bir mutfak bulunur.İkinci olarak Kadıoğlu pansiyon Tel : 0266 895 81 92, burada ise ortak kullanım olarak mutfak mevcuttur.Her iki pansiyonda kahvaltı verilmiyor, yalnız konaklama için kullanabilirsiniz.

Marmara Merkez konaklama ise, Boncuk motel: 0266 885 50 57, zeytin ağaçlarının içinde ve denize sıfır motelde iki kişilik sabah kahvaltı ve akşam yemeği dahil olarak 100 TL’dir.

Marmara Adası Resimleri

Marmara Adası Ne Yenir, Nerede Yenir

Mangal yapmak veya kendi yemeğini pişirmek isteyenler içinde olanaklar mevcuttur. Fakat ateş yakmak konusunda biraz kontrollü davranmanız gerekir, çünkü her yer ağaç ve ahşaplar bulunuyor.

Asmalı köyü merkeze 15. km uzaklıkta. Yeşillik içinde görkemli evleri ve sakin yaşantısı ile dikkatleri çeken Asmalı sakinleri Sürmene ve Bulgaristan göçmenleridir.

Her an taze balık bulabileceğiniz restoranlar sizlere ev yemeklerini de tattırıyor.

Marmara Adasında Bulunan Lokantalar

Aba Hotel – Restoran: 0266 885 52 71 Marmara
Ababurnu Marmara: 885 57 77
Alaattin Gürses: 885 56 81
Birol: 885 56 96 Marmara
Birsen: 885 50 93 Marmara
Bursalılar: 885 59 20 Marmara
Et Mangal: 885 59 78 Marmara
Gondola: 895 50 45 Çınarlı

Marmara Adası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Marmara Adası, Balıkesir iline bağlıdır.Yaz dönemlerinde ve hafta sonları her yarım saatte bir deniz otobüsü bulunuyor. Kalkış yerleri ise Bostancı ve Yenikapı. Yolculuk ise Bostancıdan yaklaşık olarak 3.5 saat sürüyor.

Deniz otobüsü biletleri günümüzde biraz pahalı açıkçası, gidiş ve dönüş bir kişi 90 TL. Daha uygun bir yol denemek isterseniz otobüs ile Tekirdağ’a giderek buradan özel işletme tekneleri ile adaya geçebilirsiniz.

Tekirdağ ve İstanbul bileti 20 TL’dir. Tekneye vereceğiniz ücret ise 15 TL oluyor yani hemen hemen yarı fiyatına ulaşabilirsiniz.

İstanbul ve Tekirdağ arası sefer Tel: 0212 658 26 26.

Marmara Adası Haritası

Sizlerde Marmara Adası gezilerinizi yazımızın hemen altındaki yorum bölümüne yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz