PAYLAŞ

Bu destinasyonlara baktığınızda,kafanızda fantastik filmler, hikayeler, romanlar canlanacak ve gidip görmek için can atacaksınız!

FAROE ADALARI

faroe adaları

 

Burası,Danimarka’ya bağlı özerk bir yönetimdir.Danimarka’ya bağlı olmasına rağmen,Avrupa  Birliğinde yer almıyor.Toplamda 18 adadan oluşuyor.Ülkenin ekonomisinin % 80’i balıkçılıkla sağlanıyor.

Dışarıdan bakıldığında,insanın kafasında canlanan görüntü ise Yüzüklerin Efendisi filminin Hobbitköyü.Sanki aniden,bir saçak altından minik minik hobbitler fırlayacakmış gibi hissettiriyor.

Burada hava kirliliği yok.Yılın 260 günü yağmurlu.Kışları sıcaklık ortalaması 3 derece,yazları ise 9-10 derece civarında.Gulf Stream sayesinde limanları donmuyor.Seyahate en uygun dönem yaz dönemi,yani Haziran ve Eylül arasında.

faroe adaları 4

 

NEUSCHWANSTEIN ŞATOSU-ALMANYA

NEUSCHWANSTEIN şatosu

 

‘Masal Sarayı’ olarak bilinir.İlk bakışta aklınıza Disneyland veya Güzel ile Çirkin gelecek.Evet,Disneyland’ı simgeleyen şato burası.Güzel ve Çirkin’in olaylarının geçtiği yerde burası.Yazar buradan esinlenerek yazmış.

19. yüzyılın romantizminin etkileriyle,2.Ludwig sayesinde,hala her yıl yaklaşık 1,3 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor.

NEUSCHWANSTEIN şatosu 2

 

 

KAPADOKYA, TÜRKİYE

kapadokya

 

Antik insanların evleri ve kiliseleri burada bulunuyor.Nereye baksanız antik kentleri gözlerinizde canlandırmadan edemeyeceksiniz.Gezdiğiniz her ev,kilise ve benzeri mekanlar sizi eski çağlara taşıyacak.

Ayrıca 8.yüzyıldan bu yana uzanan bir sanat olan seramik geleneği hala devam ediyor.Bir doğa harikası olan peri bacaları da,Kapadokya’yı özel kılıyor.

Kapadokya hakkında detaylı bilgiler içeren Kapadokya Rehberi yazımızı inceleyebilirsiniz.

kapadokya 3

 

GREENLAND

greenland 2

 

İlk bakışta,buranın cüceler tarafından istila edildiğini düşünebilirsiniz ama hayır,heryerde olduğu gibi burada da sıradan insanlar yaşıyor.

Greenland..Vahşi arazisinde,neredeyse hiç ağaç yok.Kuzey kutbunun en büyük buzullarıyla kaplı olmasına rağmen,Greenland’ı rengarenk evleri ısıtıyor.

greenland 3

 

 

VENEDİK, İTALYA

venedik

Mimarisi,eşsiz kanalları,romantik gondolları sizi adeta pesi masallarına,eşsiz güzelliklerle dolu fantastik bir dünyaya taşıyacak.Aşk romanlarını andıran,eşsiz romantizmin eşliğinde Venedik’in tadı damağınızda kalacak.Venedik Festivali ve Venedik Film Festivalinin evi de burası.Venedik hakkındaki Venedik Gezi Rehberi yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

KATHMANDU, NEPAL

kathmandu nepal 2

Ülkenin en büyük kentidir.Kathmandu,adeta doğaüstü varlıkların kol gezdiği bir şehir gibi gözüküyor.Tapınakları,egzotik sesler,kokular ve kudretli dağlarla çevrili..

Kathmandu ‘Tanrılar Ülkesi’ olarak anılıyor.Şehrin büyülü atmosferinden kopamayacaksınız!

kathmandu nepal

 

kathmandu nepal 3

 

BAMBU ORMANLARI, JAPONYA

bambu ormanı japonya 1

 

Bir çok filme sahne olmuş ormanlar.Etrafta,uçuşan hançerlerin seraplarını görmemek mümkün değil.Japonya,Çin ve Hindistan’da bambunun önemi çok büyüktür.Japonya’da Şimnto mabetleri kötülüğe karşı kutsal bir engel olarak görülür,Çin’de uzun ömrün sembolü,Hindistan’da da dostluğun sembolü olarak biliniyor.

bambu ormanı japonya 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here