Mısır Çarşısı

İstanbul’un tarih mirasları saymakla bitmez. Bunlardan bazıları da yüzyıllar geçse bile halen ilk gün olduğu gibi insanların hizmetinde. Bunlardan birisi de Mısır Çarşısı. Biz de yolu İstanbul’a düşecek olanlar, İstanbul’da olup da Mısır Çarşısı’nı henüz görmemiş olanlar ya da tekrar gitmek isteyenler için kısaca Mısır Çarşısı’ndan bahsedelim istedik.

Mısır Çarşısı Tarihi

İstanbul’un en eski kapalı çarşılarından birisi olan Mısır Çarşısı’nın yerinde Bizans zamanında bile bir çarşı olduğu rivayet edilir. Bugünkü yapı ise Osmanlı Padişahı I. İbrahim’in eşi Haseki Turhan Hatice Valide Sultan tarafından, Hassa Baş Mimarı Kâzım Ağa’ya yaptırılmıştır. Çarşıya bir süre Valide Çarşısı dense de çarşının Mısır’dan alınan vergilerle yaptırılması yüzünden daha çok Mısır Çarşısı olarak anılmıştır ve günümüze dek de bu isimle gelmiştir. En son 1940-1943 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen çarşı bugün de İstanbul’un en çok dikkat çeken alışveriş merkezlerinden birisidir.

Mısır Çarşısı Resimleri

Mısır Çarşısı Nerede ve Nasıl Gidilir

Çarşı, Eminönü’ndeki Çiçek Pazarı’nın hemen yan tarafındadır, yani Yeni Camii’nin hemen arkasında kalmaktadır. Çarşıya gitmek için;

Bağcılar-Kabataş Tramvay Hattı’nı Kullanarak Eminönü Durağı’nda inebilirsiniz.

Üsküdar, Kadıköy ya da Bostancı gibi Eminönü’ne deniz yolu ile gelinebilecek herhangi bir yerden vapura yada deniz otobüsüne binebilirsiniz.

Eminönü’ne gelen otobüsleri kullanabilirsiniz.

Boğaziçi Köprüsü üzerinden kendi şahsi aracınızla gelecekseniz Beşiktaş tabelalarını takip edip Beşiktaş’a vardıktan sonra Karaköy-Eminönü yönünde ilerleyip birkaç dakika içerisinde Eminönü’nde olabilirsiniz.

Taksim-Şişhane’den füniküler kullanarak Karaköy’e kadar inebilir ve buradan 300-400 metre daha yürüyerek Çarşı’ya ulaşabilirsiniz.

Mısır Çarşısı Açılış ve Kapanış Saatleri

Çarşı saat 08:00 ve 19:30 arasında müşterilerini ve ziyaretçilerini ağırlıyor, haftanın her günü de ziyaret ve alışveriş için açık. Yıl boyunca da sadece 29 Ekim ve dini bayramlarda kapalı olan çarşı, en yoğun ziyareti ise hafta sonlarında 12:00-18:00 saatleri arasında alıyor.

Mısır Çarşısı Haritası

Sizlerde Mısır Çarşısı gezilerinizi ve bilgilerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.