Moğolistan'da Ne Yapılır

Moğolistan, Doğu ve Orta Asya’da yer alıyor.Denize kıyısı yok ve bağımsız bir ülke.Sınırlar Moğolistan’ı, kuzeyde Rusya’dan, güneyde, doğuda ve batıda ise Çin’den ayırıyor. Çok kadim bir tarihe tanık olun..

Moğolistan’da bir çok müze dikkat çekiyor; Bogd Khaan Winter Palace Müzesi,Doğa Tarihi Müzesi,Moğolistan Milli Tarih Müzesi,Zanabazar Güzel Sanatlar Müzesi dikkat çeken ilk müzeler arasında.

Cengiz Han heykelinin bulunduğu Sukhbaatar Meydanı, Ulusal opera,P arlamento binası, Kültür Sarayı gibi önemli noktaları da unutmayalım. Zaisan Tepesine çıkıp bütün Ulan Bato’u izleyebilirsiniz.Bu ülkede, Taş Devri ve Bronz Çağı’na, Türk ve Moğol krallarına, Budizmin yükselişine şahit olabilirsiniz.

 Moğolistan’da Gezilecek Yerler

cengiz han heykeli
Cengiz Han Heykeli 40 metre uzunluğundadır

Devlet Balesi, Operası, Kukla Tiyatrosu, Halk Dansları, Halk Ordusu Dansı ve Müzik Topluluğu da kültür ve sanat bakımından sizi büyüleyecek.

Sirk oldukça tercih edilen bir yerdir ancak sirklerin ne tür işkencelere dayalı bir gösteri olduğunu bildiğimiz için tavsiyelerimiz arasına girmemektedir.Onun haricinde, barlar, gece kulüpleri, dans ve canlı müziğin olduğu bir sürü mekanla gecelerinizi renklendirebilirsiniz.

Yeme içme bakımından farklı tatlara sahip, Suutei Tsai bir çeşit Moğol çayı. Sütlü ve tuzlu içilir. Alkol tercih edenlere Moğol vodkası ve fiyatı biraz yüksek olan Moğol birası denemelerini tavsiye edebiliriz.

Mutfakları da bizim mutfağımızı andırıyor. Yemeklerde ana malzeme olarak sığır ve koyun eti tercih ediyorlar.Geleneksel yemekleri arasında genellikle çok yağlı koyun eti haşlaması, pirinç veya süt ürünleri yer alır. Restoranlarda döviz geçtiği için, hiçbir sıkıntı yaşamadan, doya doya yiyebilirsiniz.

Moğolistan

Yerel lezzetleri ise Boodog isimli yemekleridir, keçinin kaburgasının içten pişirilmesiyle yapılıyor.Balık yemekleriyle de oldukça zengin bir bölge olarak, balık severlere de hitap ediyor.

Alışveriş olarak resim, deve tüylü battaniyeler, giysi, bot, mücevher, yöresel kıyafetler, halı gibi eşyalar satın alabilirsiniz.Ulan Batır’da gümrüksüz satış mağazası bulabilirsiniz.

Moğolistan Cengiz Han

Moğolistan öyle bir destinasyon ki, yıllar boyunca tarih kitaplarından okuduğumuz Kağanların iç dünyasını görme şansı elde ediyorsunuz. Asya ülkesi ziyaret ediyorsunuz, müzelerde kendinizi tarihin içinde buluyorsunuz.Diğer yandan da tatilinizi dilediğinizce tatilinizi yaşayıp, yeni tatlar deniyorsunuz.Asya bölgesini merak edenler, özellikle tarihin eski savaşçılarını merak edenler Moğolistan’a hemen bir tur ayarlayabilir.Çünkü bu önümüzdeki üç ay içerisinde Moğolistan turu için ideal.Bir çok tur şirketinde bulabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.