Orhan Gazi Türbesi

Geçmişin en önemli yüzlerinden biri olan Orhan Gazi, Bursa’nın Tophane semtinde yer alıyor. Tam olarak Tophane parkı sağında ve Osman Gazi Türbesi’nin de tam karşısında yer alan Orhan Gazi Türbesi kısa süre içerisinde ziyaretçilerinin akına uğradığı yerler arasında bulunuyor.

Orhan Gazi Türbesi Hakkında Bilgiler

Bursa da yer alan Orhan Gazi türbesi Bizans döneminde yapılmıştır. Bizans dönemi içerisinde Saint Elie Kilisesi kalıntısı üzerine inşası gerçekleşmiş olan türbe geçmişten bu güne denk tüm güzelliğini ve dayanıklı yapısını da en iyi şekilde korumaktadır. Üstelik eski dönemde ki klişeye ait tüm mozaik kalıntılar da artık günümüze kadar gelebilmeyi de başarmış bulunuyor.

Normal şartlarda hem Orhan Gazi türbesi hem de Osman Gazi türbesi aynı çatı altında bulunurken 1855 depreminin yaşanması ile birlikte bir yıkım süreci görülmüştür. Yaşanan bu olaydan sonra türbeler 1863’de Sultan Abdulaziz tarafından tekrardan yenilerek günümüze kadar getirilmiştir. Türbenin duvar kalınlığı 1.30 m iken türbenin giriş kısmında ise birbirlerine bağlayan 4 sütun bulunuyor. Aynı zamanda türbenin üzerinde ise üzerini örten kubbe yer alıyor. Aynı zamanda tüm bunların yanı sıra Türbenin içerisinde yatan başka sandukalarında bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu sandukalar ise Emir Süleyman, Sultan 2.Beyazıt’ın oğlu Korkut, Musa Çelebi, Nilüfer Hatun ve kızı Fatma yer alıyor. Kısaca Orhan Gazi Türbesini ziyaret edenler diğer sandukaları da görebilme şansına sahip oluyor.

Orhan Gazi Türbesi Önündeki Kitabe

Orhan Gazi Türbesi önünde kitabe bulunuyor. Bursa tophane Parkında yer alan Orhan Gazi Türbesine gelen tüm ziyaretçiler türbenin önünde yer alan kitabeyi de görebiliyor. Bu sayede Kitabe de Orhan Gazi hakkında daha ayrıntılı bir bilgiye geçmiş yaşantısında ki yapmış olduğu tüm başarılarına göz atabilmekte ve hayatı hakkında da daha detaylı bir bilgiye sahip olunabilmektedir.

Orhan Gazi Türbesi Resimleri

Orhan Gazi Türbesi Ziyaret Saatleri

Bursa’nın tophane semtinde yer alan Orhan Gazi Türbesini sizlerde hafta içinde dilediğiniz an ziyaret edebilirsiniz.

Orhan Gazi Türbesi Nerede ve Nasıl Gidilir

Türbe, Bursa ilinde yer almaktadır. Osman Gazi Türbesini ziyaret edecek kişiler tam karşısında olan Orhan gazi Türbesini de ziyaret etme şansına sahip olacaktır. Çünkü Bursa da ki iki türbe birbirlerine karşı karşıya şekilde durmaktadır. Tam olarak nasıl gideceğini bilmeyen kişiler için türbenin Bursa ilimizin Tophane Semtinin de Tophane parkı sağında yer aldığını söyleyebiliriz.

Haritası ve Konumu

Türbe için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Türbenin hemen yanında yer alan Osman Gazi Türbesi yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sizlerde ziyaretlerinizi ve tecrübelerinizi bizlerle yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz