Osman Gazi Türbesi

Türkiye’mizde gezmeye değer olan yerlerin arasında bulunan Osman Gazi Türbesi Bursa’da bulunmaktadır. Türbe Bursa’nın Osmangazi ilçesinde bulunan türbenin hakkında daha fazla detaylı bilgi alabilirsiniz.

Osman Gazi Hakkında Bilgi

Osman Gazi 1258 yılında Söğüt’te doğmuştur. Osman Gazi’nin yaşamı savaşlarının tarihsel olaylarından çok yaşamış olduğu ermişlik öyküleri ile bilinmektedir. Babası Ertuğrul Bey, annesi ya da babaannesi halk arasında Hayma Ana denilmektedir. 1258 yılında Şeyh Edebali‘nin kızı Malhun Hatun ile evlenmesi üzerine ileride Osmanlının başına geçecek olan Orhan Gazi dünyaya gelmiştir. Osmanlı imparatorunun kurucusu olan Osman Gazi, Bursa’nın kuşatmasının devam ettiği sıralarda oğlu olan Orhan Gazi’ye Şehrin içerinde bulunan kubbeli yapıyı işaret ederek öldüğüm vakit beni buraya yatırın vasiyetinde bulunmuştur.

Yaşının ilerlemesinin son yıllarında Osman Gazi, gut hastalığına yakalanmıştır. Hastalığa yakalanması ile birlikte beyliğin idaresini oğlu Orhan Gazi’ye bırakmıştır. Daha sonra 1324 yılında Osman Gazi’nin öldüğü söylenilmektedir. Bu nedenle önceden göstermiş olduğu yapı Tophane parkının sol tarafında kalan Elie Manastırı şapelidir. Burasının fethedilmemesinden sonra o şapel, türbeye dönüştürülerek Osman Gazi’nin vasiyeti yerine getirilmiştir. 1855 yılında devrem sebebi ile türbenin yıkılması sonucu türbenin inşasını 1863 yılında Abdülaziz yaptırmıştır. Türbenin adının Davullu manastırı olarakta bilindiği söylenmektedir. Bunun nedeni ise zamanında Alâeddin’inin Osman Gazi’ye davul hediye emesi ile verilen davulun ve tespihin türbede sergilenmiş olmasından ileri gelmektedir. Fakat deprem ve yangın gibi felaketler sonucu yok olduğu bilinmektedir.

Kubbe ile örtülmüş olan, sekizgen bir plan yapısı ile oluşturulmuş türbenin orta kısmında bulunan sedef kakmalı harikulade ahşaptan yapılmış sandukanın içerinde Osman Gazi yatmaktadır. Ayrıca türbenin içerinde Sultan I. Murat’ın oğlu olan Savcı Bey, Orhan Gazi’nin eşi olan Aspurçe Hatun ve onun oğlu İbrahim Bey, Osman’ın Gazi’nin oğlu olan Alâeddin Bey ve isimleri hakkında bir bilgiye ulaşılamamış olan on iki sanduka vardır. Türbe kapsında yer alan şair Nevres’nin, Hattat Mehmet Zeki Dede’nin yazmış olduğu onarım kitabesi de bulunmaktadır.

Osman Gazi Türbesi Resimleri

Osman Gazi Türbesi Ziyaret Saatleri

Osman Gazi Türbesi yerli ve yabancı tüm ziyaretçilere açıktır. Türbeyi ziyaret etmek isteyen kişilerin gün içerisinde ziyaretlerini yapabilmeleri uygundur.

Osman Gazi Türbesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Türbe, Bursa ilinde yer almaktadır.Osman Gazi Türbesi Hisar’ın içerisinde Tophane denilen yerde bulunmaktadır. Osman Gazi Türbesine ziyarete girmek isteyenler Bursa iline ve oradan da Osmangazi ilçesinde giderek Osman Gazi’nin türbesine ulaşabilirler.

Osman Gazi Türbesi Ulaşım Haritası

Bursa gezilerinizde görülmesi gereken yerler listesi olan Bursa’da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde Osman Gazi Türbesi ziyaretlerinizi ve tecrübelerinizi bizlerle yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz