Paris Gezilecek Yerler

Paris; Avrupa’nın aşk başkenti. Paris’e adım atar atmaz her köşe başında, her binada ve her sokakta başka bir ayrıntı sizi bekliyor olacak. Paris’teyken bir şehri değil de, bir sanat ve aşk müzesini geziyormuş gibi hissetmeniz çok normal.

Ancak yine de Paris’e gidip de görmeden geri gelinmemesi gereken o kadar çok yer var ki; biz sadece ilk akla gelenleri sıralayalım istedik.

Paris Görülmesi Gereken Yerler Listesi 

Paris seyahatleriniz için hazırladığımız Paris’te gezilecek yerler listesi;

Eyfel Kulesi

Eyfel Kulesi

Fransız Devrimi’nin 100. Yıl kutlamaları için yapımı planlanan kule, bugün sadece Paris’in değil, Fransa’nın da sembolü haline gelmiştir. Sembol haline gelmesinin en büyük nedenlerinden birisi ise Dünya’da en çok fotoğrafı çekilen yapılardan birisi olması.

Kuleye gitmek için en uygun zamanlar akşam saatleri. Ancak eğer asansör kullanacaksanız birkaç saat beklemeniz gerektiğini unutmayın. Merdivenlerden çıkmak isterseniz de sizi oldukça uzun bir yolculuk bekliyor; zira 3 katlı kulenin ilk katı 57 metre, ikinci katı 115 metre iken, son katı ise tam 276 metre yükseklikte. Kulenin ilk katında ise sizi korkutucu bir cam zemin karşılayacak.

Eyfel Kulesi hakkında detaylı bilgiler Eyfel Kulesi yazımızda yer alıyor.

Louvre Müzesi

Paris Gezilecek Yerler Louvre Müzesi

Louvre Müzesi, Paris gezilecek yerler arasında bulunuyor.Dünya’nın en çok ziyaret alan müzelerinden birisi. Bunda ünlü Mona Lisa tablosunun burada yer almasının da payı var.

Ancak müzeye gitmeden hangi bölümleri gezmeniz gerektiğine iyi karar verin. Zira müze o kadar çok büyük ki müzede her esere birkaç dakika vakit ayıracak olursanız bir yıla yakın bir sürede ancak gezebiliyorsunuz.

Louvre Müzesi hakkında detaylı bilgiler Louvre Müzesi başlıklı yazımızda.

Şanzelize Caddesi

Paris Şanzelize Caddesi

Paris’e gelen hemen hemen her turistin uğrak yeri. Sokaklara taşmış kafeler, restoranlar, mağazalar ve Paris’deki elit yaşamdan izler.

Ressamlar Tepesi

Paris Ressamlar Tepesi

Paris gezilecek yerler listemizde bulunan bir başka yer Ressamlar Tepesi.Fransa’dan geriye bu şehri anlatır bir şeyler götürmek isterseniz, Paris’in ünlü sokak ressamları ile tanışmak isterseniz, panoramik olarak Paris’i izlemek isterseniz ve ünlü Sacre Coeur Bazilikası’nı ziyaret etmek isterseniz Ressamlar Tepesi’ne uğramadan dönmeyin.

Disneyland

Disneyland Paris

7’den 70’e çocuk gibi eğlenmek isteyen herkes için Paris’in ve hatta Avrupa’nın en özel köşesi. Özellikle çocuklarla birlikte Paris turu yapan aileler günün erken saatlerinde gelmezlerse bir günde buradan çıkmaları mümkün değil.

Aşıklar Köprüsü

Paris Aşıklar Köprüsü

Sadece yayalara, belki de sadece aşıklara özgü bir köprü. Akşam saatlerinde yemeğini alıp piknik yapmaya gelenler, nehre karşı şarabını yudumlayanlar ve dileklerin kabul olması için takılan milyonlarca asma kilit size neden Paris’in aşk kenti olduğunu anlatacak detaylardan sadece birisi.

Zafer Takı

Zafer Takı

Napolyon tarafından yaptırılan eşsiz anıt. Anıtın bu kadar ilgi görmesinin bir nedeni de özellikle akşam saatlerinde binlerce insanın sadece orada olmak için buraya akın etmesi.

Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali

12. yüzyılda tasarlansa da yapımı ancak 1345’te bitirilebilmiştir ve gotik mimarinin en önemli yapılarından birisidir. Ayrıca Paris’in bir nevi 0 noktası/merkezi sayılır ve uzaklıklar buradan itibaren ölçülmeye başlar.

Hotel De Ville

Hotel De Ville

Bir çok kişiye göre Paris’in en görkemli ve en güzel binası. Özellikle akşam saatlerinde binanın karşısında bulunan mağazalardan ışık oyunlarını izlemeye başlarsanız ne denli ustaca bir mimariye sahip olduğunu daha kolay anlayabilirsiniz.

Versay Sarayı

Versay Sarayı'da görmeniz gereken yerler arasında

Versay Sarayı’da görmeniz gereken yerler arasında.

Seine Nehri

Seine Nehri
Seine Nehri

Paris gezileriniz için hazırladığımız Paris Alışveriş Rehberi yazımız ile Paris’te ne alınır, nereden alınır gibi soruların cevapları ve Paris’te alışveriş yapılacak mağazaların bir listesine ulaşabilirsiniz.

Paris gezilecek yerler listemizin sonuna geldik.Sizlerde Paris’te görülmesi gerektiğini düşündüğünüz yerleri yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz