Pattaya‘yı her yıl 5 milyondan fazla turist ziyaret ediyor.Pattaya, Tayland’ın en popüler şehirlerinden biri,Güney Asya’nın en çok turist alan bölgesi.Her yıl 5 milyondan fazla turist ziyretiyle bu şehir tam bir turizm harikası.Phuket gibi buraya geliş nedeniniz,bembeyaz kumu,turkuaz gibi denizi,doğası,mekanları olabilir.Çünkü burası da Phuket gibi,her kesime hitap ediyor.Tek fark Pattaya‘nın gece hayatı birazcık daha hareketli gibi duruyor.Barlar,gece kulüpleri, diskolar sadece yetişkinlerin ziyaret edebileceği tarzda mekanlarla dolup taşmış durumda.

Tayland bu kadar yoğun olmasına rağmen, kadınların çok rahat hareket edebildiği bir ülke.Diğer ülkelere kıyasla, burası kadınlar için güvenli yer olarak tanımlanıyor.

Gece hayatının başlangıcı gece 22:00-23:00 civarı ve sabaha kadar sürer.Konaklama yeri derdiniz yok.Phuket’de olduğu gibi burada da en lüks otelden, en uygun şartlarda kalabileceğiniz bungalowlara kadar herşey mevcut.

Sokak lokantaları, şık restoranları, pazarları, yiyecek ve giyecek alışverişleriyle oldukça gözde bir yer.Birçok ülkede olduğu gibi turistlere özel uçuk fiyatlar değilde, herkesin ayağını yorganına uzatabileceği tarzda bir yer.

Gece hayatı, eğlencesi, dansı, kumu, güneşi bir yana, kültür-sanat turları yapmak isteyen ziyaretçiler için de oldukça göz alıcı bölgeleri var.

 

Pattaya’da Gezilecek Yerler

 

Hakikat Tapınağı, Pattaya-Naklua plajları arasında bulunuyor.Yapımına 1981 yılında başlanmış ancak henüz bitmemiş.Çivi kullanılmamış, antik yapım teknikleri kullanılmış, ahşap bir tapınak olan Hakikat Tapınağı, Çin, Hint,Tai, Khmer dini ikonografileri kullanılarak dekore edilmiş.

 

pattaya-hakikat-tapinagi (1)

 

 

Nong  Noovh Tropikal Bahçesi ve Kültürel Köyü,burası devasa bir park olmakla birlikte,botanik bahçelere,şelalelere,Tai stili evlere,fil gösterilerine,kültür şovlarına ev sahipliği yapıyor.

 

Nong_Nooch

 

Ripley ile İster İnan İster İnanma olarak çevirilen bir gariplik galerisi.Dünyanın her yerinde toplanmış gariplikler sergileniyor.İlginizi çekebilir.

 

Ripley_Muzesi_Pattaya_NESTUR

 

Sriracha Kaplan Hayvanat Bahçesi,dünyada kaplanlara ayılmış en büyük hayvanat bahçesi.Burada yavru kaplanlarla fotoğraf çektirebilir,10000 kaplanı görebilir,filler, ve daha onlarca değişik türde hayvanı görebilirsiniz.

 

pattaya-sriracha-kaplan-hayvanat-bahcesi

 

Pattaya Manzara Tepesi‘nden Pattaya plajlarını izleyip,fotoğraf çekebilirsiniz.Tepede ayrıca Wat Khao Phra Bat Budist tapınağı bulunyor.

Buda Tepesi,Pattaya’nın en yüksek tepesi olup Khao Phra Tamnak ismini alır,burada devasa Buda heykeli bulunuyor.Ayrıca Konfiçyus’a adanmış Phra Yai Tapınağı adında bir Çin stili tapınak bulunuyor.

 

buda tepesi pattaya

 

Underwater World‘ 2500 deniz canlısı bulunuyor.Asya’nın en büyük ve modern akvaryumları arasında yer alır.

 

pattaya-sualti-dunyasi

 

Milyon Yıl Taş Parkı ve Timsah Çiftliği, burada yüzlerce timsahın gösterilerini,bir milyon yıl yaşında ağaçlar,değişik kaya çeşitleri,farklı türde hayvanları görebilirsiniz.

 

Muhteşem Çin Anek Kuson Sala Tapınağı,300’den fazla heykele ve sanat eserine ev sahipliği yapıyor.Tarihi şahsiyetlerle birlikte,Konfüçyanist, Budist ve Taoist tanrılarının heykellerini de görebilirsiniz.

 

pattaya-viharn-sien-anek-kusala-sala-tapinagi

 

Seçim sizin,kısa döneme sığdırmak istediğiniz tatilinizde herhangi birini seçmeniz gerekebilir.Çünkü her iki seçenekte de zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız.Ancak tatilinizi uzatıp her iki tarza da zaman ayırabilirsiniz.

Ayrıca Phuket hakkındaki Tayland’ın Cenneti Phuket yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.