Pera Müzesi

Sanat müzesi olarak nitelendirilen Pera Müzesi İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. Müze hakkında detaylı bilgiler ile giriş ücreti, ziyaret saatleri, nerede ve ulaşım bilgilerine yazımızda detaylıca yer verdik.

Pera Müzesi Hakkında Bilgi

Müzenin faaliyet gösterdiği bina, 1893 yılında tasarımını mimar Achille Manoussos’un yaptığı Bristol Oteli binasının cephesi korunarak 2005 yılında faaliyete başlamıştır. Müzenin amacı sonraki kuşaklara, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na ait “Oryantalist Resim”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” ve “Kütahya Çini ve Seramikleri” koleksiyonlarını sergiler, yayıncılık ürünleri, sözlü etkinlikler, eğitim etkinlikleri ve bilimsel çalışmalar aracılığıyla kamuyla paylaşmakta.

Pera Müzesi İstanbul

Kentin canlı bölgesinde yer alan Pera Müzesi’nin çağdaş müze ve kültür merkezi olarak hizmet verdiği söylenebilir. Müzede üç yüzden fazla eseri barındıran Oryantalist Resim Koleksiyonu yer almaktadır. Bu koleksiyonda on yedinci yüzyılla on dokuzuncu yüzyıl arasında Avrupalı oryantalistlerin eserleri mevcuttur. Bu oryantalistlerin özelliği Osmanlı kültüründen etkilenmiş ressamlar olmalarıdır.Ayrıca Osman Hamdi Bey’in eserleri arasında olan Kaplumbağa Terbiyecisi tablosuda burada sergileniyor.

Müzede yer alan koleksiyon bölümleri ise şu şekilde; Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri, Kesişen Dünyalar, Kahve Molası ve Osman Hamdi Bey koleksiyon sergileri bulunuyor.

Müzede Pera film ile aylık tematik film etkinliklerine katılabileceğiniz gibi Pera eğitim ismiyle gençlere ve çocuklara yönelik eğitimlerden faydalanabilirsiniz.

Pera Müzesi Giriş Ücreti 2023

 • Tam : 80 ₺
 • İndirimli : 40 ₺ (12 yaş üstü öğrenciler, öğretim görevlileri, 60 yaş ve üstü)
 • Pera Müzesi alanına genel giriş Ücreti (Grup) : 60₺

Ücretsiz Giriş : Müze Dostları, Genç Çarşamba (öğrenciler), engelliler ve her engelliye refakat eden bir kişi, 12 yaş ve altı çocuklar, ICOM kart sahipleri ve basın mensupları.

Müze ziyareti ve Pera Film gösterimleri çarşamba günleri tüm öğrencilere ücretsiz.

Ziyaret Saatleri

  • Salı – Cumartesi  10.00-19.00
  • Cuma 10.00 – 22.00
  • Pazar 12.00-18.00

  Müze Pazartesi günleri hizmete kapalı olup, haftanın diğer günleri ziyarete açıktır.

  Müze Fotoğrafları

  • Pera Müzesi Resimleri
  • Pera Müzesi Sanat
  • Pera Müzesi Dışı
  • Pera Müzesi Eserleri
  • Pera Müzesi İçerisi
  • Pera Müzesi Girişi
  • Pera Müzesi İçi
  • Pera Müzesi İstanbul

  Pera Müzesi Nerede?

  İstanbul ilinin Tepebaşı semtinde bulunan müzeye ulaşmak için izlenecek yol şu şekildedir;

  Nasıl Gidilir?

  Müze, TRT binasının arka tarafında bulunmaktadır. Otobüs seçiminiz Taksim’e giden otobüsler olacaktır. İneceğiniz durak Tepebaşı durağıdır. İndikten sonra kısa bir yürüme mesafesi olacaktır. TRT binasının arka tarafına doğru yürüyüp Meşrutiyet Caddesi’nde ilerleyeceksiniz. Caddenin sol tarafında Pera Müzesini görebilirsiniz.Pera Palas Oteli‘nin yan tarafında göreceğiniz merdivenlerden çıkıp, sola doğru biraz ilerlemeniz durumunda da müzeye ulaşabilirsiniz.

  İstiklal Caddesi’nden gelecek olanlar Oda Kule’nin kısa tünelinden çıktıktan hemen sonra sola döndüğünüzde müzeyi rahatlıkla bulabilirsiniz.

  Haritası ve Konumu

  Müzeye ulaşım için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

  Bölgede Gezilecek Yerler

  Bölgede gezilecek yerler arasında Masumiyet Müzesi, Galata Mevlevihanesi, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Çiçek Pasajı ve Taksim İstiklal Caddesi yazılarımıza göz atabilirsiniz.

  Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

  BİR CEVAP BIRAK

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz