PAYLAŞ

Pera Müzesi Hakkında Bilgi 

Sanat müzesi olarak nitelendirilen Pera Müzesi İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. Müzenin faaliyet gösterdiği bina, 1893 yılında tasarımını mimar Achille Manoussos’un yaptığı Bristol Oteli binasının cephesi korunarak 2005 yılında faaliyete başlamıştır. Müzenin amacı sonraki kuşaklara, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na ait “Oryantalist Resim”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” ve “Kütahya Çini ve Seramikleri” koleksiyonlarını sergiler, yayıncılık ürünleri, sözlü etkinlikler, eğitim etkinlikleri ve bilimsel çalışmalar aracılığıyla kamuyla paylaşmakta.

Kentin canlı bölgesinde yer alan Pera Müzesi’nin çağdaş müze ve kültür merkezi olarak hizmet verdiği söylenebilir. Müzede üç yüzden fazla eseri barındıran Oryantalist Resim Koleksiyonu yer almaktadır. Bu koleksiyonda on yedinci yüzyılla on dokuzuncu yüzyıl arasında Avrupalı oryantalistlerin eserleri mevcuttur. Bu oryantalistlerin özelliği Osmanlı kültüründen etkilenmiş ressamlar olmalarıdır. Müzede Pera film ile aylık tematik film etkinliklerine katılabileceğiniz gibi Pera eğitim ismiyle gençlere ve çocuklara yönelik eğitimlerden faydalanabilirsiniz.

Pera Müzesi Resimleri

Pera Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir

İstanbul’un Tepebaşı semtinde bulunan Pera Müzesi’ne ulaşmak için izlenecek yol şu şekildedir;

Müze TRT binasının arka tarafında bulunmaktadır. Otobüs seçiminiz Taksim’e giden otobüsler olacaktır. İneceğiniz durak Tepebaşı durağıdır. İndikten sonra kısa bir yürüme mesafesi olacaktır. TRT binasının arka tarafına doğru yürüp Meşrutiyet Caddesi’nde ilerleyeceksiniz. Caddenin sol tarafında Pera Müzesini görebilirsiniz.Pera Palas Oteli‘nin yan tarafında göreceğiniz merdivenlerden çıkıp, sola doğru biraz ilerlemeniz durumunda da müzeye ulaşabilirsiniz.

İstiklal Caddesi’nden gelecek olanlar Oda Kule’nin kısa tünelinden çıktıktan hemen sonra sola döndüğünüzde müzeyi rahatlıkla bulabilirsiniz.

Pera Müzesi Ziyaret Saatleri

Pera Müzesi pazartesi günleri hizmete kapalı olup, haftanın diğer günleri ziyarete açıktır.

Pera Müzesi Ziyaret Saatleri (Salı-Cumartesi): 10:00 – 19:00
Pera Müzesi Ziyaret Saatleri (Pazar): 12:00 – 18:00

Uzun Cuma adı altında Pera Müzesi her Cuma 18:00 ile 22:00 arası ücretsiz ziyaret edilebiliyor.(Bu konuda güncel bilgi için yine müze ile temas kurun.)

Pera Müzesi Giriş ücreti

Çoğu tarihi yapıda olduğu gibi Pera Müzesi’nin de giriş ücreti göre farklılık gösteriyor.

Pera Müzesi alanına genel giriş ücreti (Tam) : 20 TL
Pera Müzesi alanına genel giriş Ücreti (İndirimli) : 10 TL (12 yaş üstü öğrenciler, öğretim görevlileri, 60 yaş ve üstü)
Pera Müzesi alanına genel giriş Ücreti (Grup) : 15TL

Pera Müzesi Ücretsiz: Pera Müzesi Dostları, Genç Çarşamba (öğrenciler), engelliler ve her engelliye refakat eden bir kişi, 12 yaş ve altı çocuklar, ICOM kart sahipleri ve basın mensupları.

Pera Müzesi Ulaşım Haritası

Sizlerde Pera Müzesi gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here