Prag Gezilecek Yerler

Prag için “Avrupa’nın gotik müzesi” demek yanlış olmaz. Bu yüzden Prag’a gidecek olursanız cadde cadde, sokak sokak şehri adımlamanız gerek ki, Prag’ı gezip görmüş olun. Tabi Prag’a gidip de kesinlikle görülmesi gereken yerleri de atlamamak gerek. İşte bizim aklımıza gelen yerlerden bazıları;

Avrupa gezilerinizde kış aylarını tercih etmeyi düşünüyorsanız Avrupa’da Kışın Gezilecek Yerler yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Prag Kalesi

Prag Kalesi

Dünya’nın en büyük kalelerinden birisi olma özelliğine sahiptir ve içerisinde saraylar, bazilikalar ve kiliseler gibi bir çok yapıyı da barındırır. Ayrıca günümüzde de Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı kalede yaşamaktadır. Prag’da yer alan küçük ölçekli bir şehirdir aslında ve bu yüzden en az bir gün, kaleyi gezmek için ayrılmalıdır.

Astronomik Saat

Prag Astronomik Saat

Yapımı Orta Çağ’a dayanan saati ilginç kılan, hikayesi ve üzerinde barındırdığı sembollerle birlikte çalışma prensibi. Prag’ın sembollerinden birisi olarak gösterilen saat aslında bize göre büyük bir pazarlama başarısı. Sırf bu yüzden bile gidip görmeniz, ülkemizin güzelliklerinin değerini anlamak adına önemlidir.

Powder Kulesi

Prag Powder Kulesi

Şehir meydanlarına açılan giriş kapılarından birisi aslında. Günümüzde de şehri kuş bakışı görebilmek adına merdivenlerini seve seve tırmanabileceğiniz gotik bir Dünya’ya açılan kapı. Şehri yukarından görmek için Prag’daki ilk duraklarınızdan birisi olabilir.

Old Town Meydanı

Old Town Meydanı

Şehrin bin yılı aşkın süredir en merkezi yeri olarak bilinir. Günümüzde de aynı harekete ve enerjiye sahip meydanı görmek, şehrin kalbine yapılacak bir gezi olacağı için oldukça önemli. Prag, Prag halkı ve Prag kültürü hakkında bir şeyler öğrenebilmek adına meydanda biraz gezinmek size yardımcı olacaktır.

St. Vitus Katedrali

St. Vitus Katedrali

Prag’ın hem en eski, hem de en görkemli yapılarından birisidir. Kale içinde yer alan yapı aynı zamanda Çek Kralları’nın naaşlarının ve kraliyet ailesinin mücevherlerinin saklandığı yer olmakla ünlüdür.

Karl Köprüsü

Karl Köprüsü

500 yıldan uzun bir tarihe sahip olan köprü, büyüklüğü, gotik tarzı ve bulunduğu konumu itibarı ile Prag’ın en ünlü köprüsüdür. Özellikle akşam saatlerinde gidecek olursanız sizi oldukça romantik bir yürüyüşe çıkaracaktır.

Dans Eden Ev

Dans Eden Ev

Ofis binası olarak tasarlanan ünlü yapı, 1997 yılında yapılmış olmasına rağmen Prag’ın en ünlü binalarından birisi olmayı başarmış ve gün içerisinde bile binlerce farklı insanı sırf kendisini dışarından izlettirmek için ayağına kadar getirtmektedir. Tek bir binanın dahi turizme ne denli etkisi olduğunu görmek adına gidilip görülmelidir.

Prag Ulusal Müzesi

Prag Ulusal Müzesi

Müze sadece içerisindeki eşsiz parçalarla değil aynı zamanda binası ile oldukça fazla ilginizi çekecektir. Ayrıca 200 yıllık bir tarihe sahip olan müze, Prag ve Çek Cumhuriyeti tarihi hakkında sizin için oldukça aydınlatıcı olacaktır.

Prag Hayvanat Bahçesi

Prag Hayvanat Bahçesi

Avrupa’nın en güzel ve en büyük hayvanat bahçelerinden birisi. Hakkıyla gezebilmek için 1 gününüzü ayırmanızda yarar var. Ayrıca içeride yer alan kafeler, oyun alanları, havuzlar, teleferik gibi bir çok aktivite ve imkana ulaşılabildiği için çocuklar kadar büyükler için de oldukça keyifli bir gezi olacaktır.

Prag gezi ve seyahatlerinizi, yaşadığınız tecrübeleriniz ile birlikte bizimle yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz