Roma Hakkında
Roma dünya tarihinin en eski şehirlerinden bir tanesidir. Yüzyıllar boyunca birçok tarihi olaya şahitlik ve ev sahipliği yapmıştır. İtalya’nın Lazio bölgesinde bulunur. Aynı zamanda da İtalya’nın da başkenti olma özelliğini taşır.

Papanın da yaşadığı Katolik şehir olan Vatikan da burada yer alır. Dolayısıyla roma iki şehrin başkenti gibi konumda bulunmaktadır. İtalya’nın en kalabalık şehri olma özelliğine sahiptir. Akdeniz’e kıyısı bulunur. Dünya üzerinde fırsat bulunduğu takdirde mutlaka gezilmesi gereken muhteşem bir şehirdir. Eğer orayı çok iyi bilen birsi yoksa yanınızda mutlaka bir roma gezi rehberi edinmelisiniz. Çünkü geçmişi çok eski ve gezi listesi kabarık bir şehir olduğu için tek başınıza işin içinden çıkamayabilirsiniz.

roma pass

Roma Pass : Öncelikle en büyük kolaylık sanırım Roma’ya ayak bastığınızda bir Roma Pass almak olacaktır. Bununla 3 gün boyunca ulaşım araçlarına ücretsiz binecek ve 2 müzeye ücretsiz giriş yapabileceksiniz. Aldığınız Romapass 50 lira gibi bir fiyat ayrıca içerisinden bir de şehir haritası çıkıyor. Bu da planlı gezmenizi sağlayacaktır.

Roma’da ne yenir ? Nerede yenir ?
Her ülkede olduğu gibi Roma’nın da kendine özgü yöresel yemekleri illaki bulunuyor. İtalya’ya gidilir de hiç pizza yenmeden gelinir mi? Pizza sevenler bilir en güzel pizza da İtalya’da yenir. Sokak aralarında dilim dilim ucuz pizzalar da satılır en lüks restoranda da pizza satılır. Yani orada her çeşidinin bulabilirsiniz. Ama deniz mahsullü pizzalar tavsiye edilir. Denemek lazım.

italyan pizza

 

Çorba her ülkede olan evrensel bir yemek türüdür. Ülkemizde tarhana nasıl meşhursa Roma’da Minestrone adını verdikleri içinde mevsim sebzeleri pirinç makarna ve fasulye bulunan enfes bir çorbadır. Yemek yemek için gittiğiniz her lokanta ya da restoranda bulabilirsiniz.

minestrone

Ve tabii ki bizim her yemeğe kuru soğan koymamızla eş değer bir durum da İtalyanlarda makarna için geçerli. Akıla gelmeyecek çeşitler ve soslarla yapılmış harika makarnalar şehrin her yanında bulunur. Hiçbir yerde tadını bulamayacağınız makarna çeşitlerini Roma’ya gitmişken mutlaka tatmak lazım.

Bir çeşit pilav olan Risotto yemeğini ise pişirme şekli farklı. Pirinç nişastasını salarak pişiyor. İtalyanların sevdiği bir yemek.Saydığımız tüm bu yemekleri Roma’nın her yerinde bulabilirsiniz fakat en iyisini istiyorsanız Ad Hoc oranın en iyi mekânıdır. Roma gezi rehberinize burayı da eklemekte fayda var.

Roma’da gezilecek yerler

Tersten okunduğunda Amor yani İtalyanca da aşk demek. Yani roma bir aşk şehri. Gittiğiniz zaman mutlaka Aşk Çeşmesi’ne gitmelisiniz. Tabi para atıp dilek tutmadan olmaz.

roma aşk cesmesi

Dünyanın yedi harikasından biri olan Kolezyum da burada. Kolezyum taş ve demirden inşa edilmiş olan dünyanın en büyük amfi tiyatrosudur.

roma kolezyum

Başka bir yer ise ünlü İspanya Meydanı ve Fransız kilisesini birbirine bağlayan İspanyol Merdivenleri. Şehrin en şık otellerinin de yer aldığı merdivenlerin dizaynı kelebek şeklindedir.

roma ispanyol merdivenleri

Romalılar döneminde eski bir stadyum olarak kullanılan Piazza Navona şehirdeki en ünlü ve hayatın en canlı yaşandığı meydanlardan biridir.

piazza navona

 

Roma’da gezilecek yerler listesinde bulunması gereken başka bir tarihi yer ise Sistine Şapeli’dir. Vatikan saraylarının yeni bir ibadethaneye ihtiyaç duymasıyla İncil’de ki bir tapınağa benzetilerek tasarlanmış büyüleyici güzellikte bir yapıdır.

Altare della Patria da Romanın en güzel yerlerinden biridir. Ulusal bir anıttır. 2007 yılında inşa edilen seyir terası ile şehrin tümü ayaklarınızın altında olur. Palatino tepesi ise eski imparatorların evleri, taklar, tapınaklar ve ılıcalar ile başka bir yönüyle gezilmeye değer yerlerden biridir.

İtalya’nın bir başka güzel şehri Venedik hakkındaki Venedik Gezi Rehberi yazımızı inceleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.