Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamlarından birisi ve aynı zamanda da damadı olan Rüstem Paşa tarafından yaptırılan cami, adı fazla duyulmamış da olsa İstanbul’un gözde camilerinden birisi.

Rüstem Paşa Camii Hakkında Bilgi

1561 yılında yapımına başlanan ve yapım süresi kesin olarak bilinmemekle beraber 3 yıl sürdüğü düşünülen caminin en dikkat çekici özelliği, Mimar Sinan imzası taşıması ve Osmanlı Dönemi’nin en gözde çinicilik örneklerine sahip olması.

Rivayet o dur ki; Kanuni Sultan Süleyman’ın kızına, yani Rüstem Paşa’nın hanımı Mihrimah Sultan’a aşık olduğu bilinen Mimar Sinan, aldığı bu görevden hiç memnun değildir ve camiyi Osmanlı’da bir ilk olacak şekilde apartman cami tarzında inşa eder. Ancak bunun bir sebebi de caminin çukurda kalması ve bu yüzden alt katının su basman şeklinde iş yerlerine ayrılmasıdır. Bu durumdan şikayetçi olan Mihrimah Sultan ise durumu padişaha açınca Mimar Sinan durumu telafi etmek adına, caminin içerisinde bir müzeyi kıskandıracak şekilde çini çalışması yaptırır.

Hikaye ne derece doğrudur bilinmez ama, Eminönü gibi bir merkezde bir miktar arkada kalmış ve gizlenmiş gibi duran caminin içerisine girdiğiniz zaman çinilerden etkilenmemenin mümkün olmadığını rahatlıkla görebilirsiniz. Bu güzelliğe Amerika’nın en meşhur dergilerinden birisi olan Newsweek dahi kayıtsız kalmamış ve Avrupa’nın en güzel camisi olarak Rüstem Paşa Camii’ni seçmiştir.

Rüstem Paşa Camii Resimleri

Rüstem Paşa Camii için hazırlanan resim galerisi;

Rüstem Paşa Camii Video Görüntüleri

Rüstem Paşa Camii Nerede

Eminönü Tahtakale’de Hasırcılar Çarşısı olarak bilinen çarşının içerişimde yer alır cami. Eminönü’nün silüetinde nadide bir parça olan eser, kıyıya da egemen bir konumdadır.

Rüstem Paşa Camii’ne Nasıl Gidilir?

Eminönü’nde Uzun Çarşı’dan sahil yoluna inen yokuşta bulunan camiye kadar araçla gitmek çok zor ancak Eminönü’ne kadar geldikten sonra camiye 5 dakikalık bir yürüyüşle ulaşmak mümkün. Bu sebeple şahsi aracı ile gelecek olanlar arabalarını Eminönü’nde uygun bir yere park edip, camiye kadar yürüyebilirler.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler içinse birçok alternatif var;

* Eminönü’ne gelen otobüslerin tamamı kullanılabilir.
* Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı ile Eminönü’ne kadar gelinebilir.
* Marmaray ile Sirkeci’ye kadar gelinip, 10 dakikalık bir yürüyüşle camiye ulaşılabilir.
* Eminönü’ne, ya da Karaköy’e gelen herhangi bir vapur ya da deniz otobüsü kullanılabilir.

Rüstem Paşa Camii Haritası

Sizlerde Rüstem Paşa Camii hakkında bilgi ve tecrübelerinizi bizlerle yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.