Sahabiye Medresesi

Selçuklu veziri, Sahib Ata Fahreddin Ali tarafından, 1267 yılında yaptırılan Sahabiye Medresesi, dışarıya doğru yükselen Taç Kapı ile dikkat çekmektedir. Bahse konu Taç Kapı, Anadolu Selçuklu taş işlemeciliğinin en önemli eserleri arasında gösterilmektedir.

Sahabiye Medresesi Hakkında Bilgiler

Medrese dikdörtgen bir plan ile inşa edilmiştir. İçerisinde açık avlu, orta avlu etrafına sıralanmış halde bulunan medrese odalarının yer aldığı medrese, tek katlı bir mimari eserdir. Ön yüzünden bakıldığında orta boyutta bir kervansarayı anımsatmaktadır. Medresenin giriş eyvanı ve girişin karşısında bulunan ana eyvan olmak sureti ile iki adet eyvanı bulunmaktadır. 1267 yılından günümüze kadar birçok tamirat işlemine maruz kalan medrese günümüzde kitapçılar çarşısı olarak kullanılmaktadır. Taçkapı’nın üst bölgesinde kırık yaylardan meydana gelmiş olan bir kemer yer almaktadır. Ayrıca bu muhteşem kapının girintilerinin her iki yanında birer odada bulunmaktadır. Kapı sövesinin üst kısmında ise ayeti kelime dolaşmaktadır. Bu ayeti kelimenin Türkçe çevirisi şu anlama gelmektedir. Bu mübarek medrese yapımını Kılıçaslan oğlu yüce sultan sultanlar sultanı din ve dünya koruyucusu fetihler sahibi Keyhüsrev zamanında Allah mülkünü daim kıla 666 ( 1267 ) yılı aylarında Allah Teala’nın rahmeti uman kul Hüseyin oğlu Sahip Ali emretti.

Taç Kapı olarak ifade edilen muhteşem eserin iki yanında geometrik şekiller verilerek işlenmiş üç adet geniş şerit ve bunun dışında da yukarıdan aşağıya doğru bir sıra mukarnas ile dış kenar bölgelerinde zikzaklı birer adet bitişik direk süslemesi bulunmaktadır. Medresenin son onarım işlemleri, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce yapılmış olup, bahse konu müdürlük tarafından bir kitap evine kiralanmıştır.

Sahabiye Medresesi Tarihi

Anadolu Selçuklu dönemindeki taş işçiliğinin en önemli göstergesi olan Sahabiye Medresesi, Selçuklu veziri olan Sahib Ata Fahreddin Ali tarafından 1267 yılında yapılmıştır. Aynı inşa aşamasında medresenin yanında bulunan çeşmede, 1267 yılında Fahreddin Ali tarafından tamamlanmıştır.

Sahabiye Medresesi Resimleri

Sahabiye Medresesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Sahabiye Medresesi diğer adı ile Sahip Ata Medresesi, Kayseri şehir merkezinde yer almaktadır. Kayseri şehir merkezinde bulunan Sahabiye mahallesinde, surların dış kısmında bulunan kalenin karşı tarafında yer alan meydanda konumlanmıştır. Otogar veya tren garından şehir merkezine kalkan dolmuşlar ile ulaşmanız mümkündür.

Haritası ve Konumu

Medrese için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Sahabiye Medresesi gezisi için Kayseri’de Gezilecek Yerler yazımızı inceleyerek Kayseri’de gezebileceğiniz diğer yerler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz