Sakız Adası

Türkiye sahillerine 6 km uzaklıkta bulunan Sakız Adası, Yunanistan’ın 5.büyük adasıdır. Adayı Türkiye’den ayıran Sakız Boğazı’dır. Adını fazlasıyla bulunan sakız ağaçlarından almaktadır.

Sakız Adası Hakkında Bilgiler

Adanın bir diğer ismi Hora olarak bilinmesine karşın İngilizce ismi olarak da Chios kullanılmaktadır. Sakız adasında yer alan köyler küçük vadileriyle aynı zamanda şifa verici baharatlarıyla 66 tanedir. Tarihi kokusunu da barındıran bu köyler rengârenk ve dar olma özelliğini taşımaktadırlar. Evlerin ve mimarilerin dekorasyonları birer Ortaçağ mimarisidir.

Sakız Adası yaşanılan iklim olarak yılın her döneminde güneş almakta olan Akdeniz iklimini yaşamaktadır. Damla sakızının bütün dünyada sadece Sakız Adası’nda yetişmesi ekonomik ve kültürel açıdan oldukça katkıda bulunmasına sebep vermektedir. Yapılan çeşitli kazılar sonucunda Sakız Ada’sının varlığı neolitik çağlara dayandığı bilinmektedir.

Sakız Adası’nda Gezilecek Yerler

sakız adası kalesi

Sakız Adası birçok tarihi yerler barındırmaktadır. Sakız Adası Kalesi en çok ziyaret edilen yerler arasındadır. Kalenin içerisinde Jüstinyen Müzesi, tapınaklar ve Osmanlı komutanlarının mezarları yer almaktadır.

Ayrıca Nea Moni Manastırı, Agia Markella Manastırı, Arkeoloji müzesi, Bizans Müzesi, Agio Galas Mağarası, Olympi Mağarası, Korais Kütüphanesi, Pyrgi Köyü, Denizcilik Müzesi, Halk Bahçesi, Tıp Müzesi, Olympi Köyü, Mesta Köyü, Armolia Köyü, Anavatos Köyü, Kardamyla Köyü, Kallimasia Köyü de gezilecek yerler arasında bulunmaktadır.

Sakız Adası Plajları

Ormos Lo plaji

Ormos Lo Plajı denizinin temizliği nedeniyle mavi bayrak sahibi olan plajdır. Aile olarak tercih edilebilecek en ideal plaj olmanın yanında su sporlarını seven kişilerin mutlaka gitmesi gereken bir plajdır.

Bir başka plajı olan Giosonas Plajı adanın kuzey bölgesinde yer almaktadır. Adanın en uzun plajı olan Giosonas Plajı Kardamyla köyüne 6 km uzaklıktadır. Deniz suyunun sıcaklığı sıcaklık olmasına rağmen diğer plajlara göre oldukça düşük seviyede dir. Ayrıca Karfas, Agia Dynami, Agia Fotia, Nagos, Didymes, Mavra Volia, Komi diğer gezilmeye değer plajlarıdır.

Sakız Adası Resimleri

Sakız Adası Vize 

Sakız adasına kolaylaştırılmış vize ile gitmeniz mümkün.Feribot ile gittiğinizde 35 Avro’ya kapıda 15 gün süreli tek girişli vize almanız mümkün.Bu uygulama Nisan-Ekim ayları arasındaki dönemde geçerli.

Vize alarak gitmek istediğinizde adaya gidebilmek için Schengen vizesini almanız gerekmektedir. Schengen vizesini alabilmeniz içinse ikametgâh ettiğiniz bağlı bulunduğu Yunan Konsolosluğundan alabilirsiniz.

Sakız adasına bulunan seferler ise yazın her gün bulunmaktadır. Kışın ise haftanın belirli günlerinde gitme şansına sahip olabilirsiniz. Sakız adasına giden feribotlar ise Çeşme Ulusoy Limanından hareket etmektedir. Ücretsiz bir şekilde gitmenin yolunu ararsanız bisikletle bu yolcuğu ücretsiz yapabilirsiniz.

sakız adası

Sakız Adası Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Sakız Adası Yunanistan‘da yer alan bir adadır.Adaya ulaşım olarak ulusal bir havalimanına sahiptir. İstanbul’dan Sakız adasına gitmek için Atina aktarmalı uçuşlar kullanılmaktadır. Çeşme’den ulaşım feribotla sağlandığında 45 dakika sürmektedir.

Haritası ve Konumu

Ada için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.