Şanlıurfa'da ne yenir

Şanlıurfa, Dünya’nın ilk medeniyetlerine ev sahipliği yapması ve peygamberler şehri olarak bilinmesinin yanında, ülkemizdeki gurme turizminin de en önemli adreslerinden birisi. Ciğeri, kebapları, tatlıları, çiğ köftesi, kahvesi, lahmacunu, salçalı ve bol isotlu yemekleri ve daha nicesi.

Urfa’da Ne Yenir

Birkaç günde bütün bu yemeklerin tadına bakmak imkansız ancak yine de Urfa’ya gittiğinizde uğramadan dönmemeniz gereken önemli lezzet durakları var.

Ciğerci Aziz Usta

Şanlıurfa Ciğerci Aziz Usta
Urfa ziyaretinin ilk gününde sabahın erken saatlerinde Ciğerci Aziz Usta’ya uğrayıp, kahvaltınızı Aziz Usta’nın babasından miras kalan usullerle yaptığı lokum gibi koyun ciğeri ile yapabilirsiniz. Ciğer sevmeyenler dahi gidip tadına vardıkları zaman fikirleri değişecektir.

Cevahir Konuk Evi

Şanlıurfa Cevahir Konuk Evi
Urfa’nın sıra geceleri meşhurdur. Eğer akşam saatlerine yakın Urfa’ya adım atmışsanız vakit kaybetmeden Cevahir Konuk Evi’ne geçerek Urfa mutfağının ve sıra gecesi kültürünün tadını çıkarabilirsiniz. Kalacak yer ayarlamamışsanız geceyi burada geçirmeniz de mümkün.

Dondurmacı Zeki

Şanlıurfa Dondurmacı Zeki
Dondurmanın diyarı pek tabii Maraş’tır ancak Urfa’da Zeki Usta’nın dondurması ile birlikte bir künefe yemeden karar vermemek gerek.

Gülhan Restaurant

Şanlıurfa Gülhan Restaurant
Urfa’nın geleneksel lezzetlerinin tadına bakmak için doğruca Gülhan Restoran’a gidip yer sofrasında güzel bir ziyafet çekebilirsiniz.

Dedecan Ocakbaşı

Şanlıurfa Dedecan Ocakbaşı
Ocakbaşı kültürünün tarihi Urfa’da yatar. Urfa’ya gelip de ocakbaşında güzel bir kebap yemeden dönmek olmaz. Bunun için de gidilebilecek en güzel yerlerden birisi Dedecan Ocakbaşı. İlk defa Urfa’ya gidecekseniz bunu ustalara söylemeyi ihmal etmeyin; size özel sürpriz tatlar hazırlayacaklardır.

Gülizar Konuk Evi

Şanlıurfa Gülizar Konuk Evi
Urfa Mutfağına ve yemek kültürüne tam anlamıyla tanıklık etmek için Gülizar Konuk Evi’ne uğrayabilirsiniz. Aile ile gidenler için şark odalarında hizmet verildiği gibi haftanın belirli günleri oldukça fazla sayıda misafirin ağırlandığı sıra gecelerine de katılmanız mümkün. Bu izzet ve ikramdan uzak kalmak istemezseniz de konuk evinde boş yer varsa konaklamanı mümkün.

Bedih Usta

Şanlıurfa Ballı Dondurma Bedih Usta
Ballı dondurması ile Türkiye’de bir ilke imza atan Bedih Usta’nın dondurması hem çok özel, hem de Maraş’a taş çıkartacak cinsten.

Hacı Hanifoğulları Pirzola ve Kebap Salonu

Şanlıurfa Hacı Hanifoğulları Pirzola ve Kebap Salonu
80 yıllık bir lezzet durağı; spesyali ise kemiksiz pirzola. Ara sokaklardan zar zor geldiğiniz kebap salonundan kolay kolay ayrılmak istemeyebilirsiniz.

Baklavacı Badıllı Dedeoğlu

Şanlıurfa Baklavacı Badıllı Dedeoğlu
Urfa’nın, Antep’e bu kadar yakın olup da baklavasından esinlenmediğini düşünmek yanlış olur. Urfa’da bunun için gidilebilecek en güzel yer Badıllı Dedeoğlu. Ancak burayı ünlü yapan sadece baklavası değil; meşhur Billuriye Tatlısı.

Gümrük Han

Şanlıurfa Gümrük Han
Urfa’nın meşhur Mırra’sını içmeden dönmek olmaz. Urfa gezisi esnasında yorgunluğunuzu Gümrük Han’a uğrayıp atabilirsiniz ve Mırra’nın tadına bakabilirsiniz. Ama adettendir; kahve fincanının üzerini elinizle kapatmadan vermeyin; yoksa bahşiş olarak fincan dolusu altın ya da bozuk para bırakmanız gerekebilir.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Ayrıca Şanlıurfa’ya bir gezi düşünüyorsanız Şanlıurfa Gezilecek Yerler yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Şanlıurfa’da ne yenir ve nerede yenir yazımızı hakkında sizlerde deneyimlerinizi, bilgilerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. Haci hanifi oğulları pirzola ve kebap adli isyerinin 80 yillik deneyimi falan diye okuyunca mutlaka gitmeliyim diye düşündüm ve gittim malesef 1 saat te bulabildigim mekan gorsel ve hijyen anlaminda tam bi rezaletti belki lezzeti bunu telafi eder dedim ama lezzet noktasinda da birakin umdugumu 10 da 1 ini bulsaydim gene bu yazıyı yazmıyor olurdum.Ha unutmadan o haline bakmadan 1 porsuyon pirzola sanırım 70 gr 19 tl deyincede burdan urfaya kadar kocaman yuhhhh.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz