PAYLAŞ

Sent Antuan Kilisesi Hakkında Bilgi

Sent Antuan Kilisesi, İstanbul’da yer alan, en geniş cemaate sahip olan ve en büyük mimari yapıda bulunan bir Katolik Kilisesidir. Kilisenin inşa amacı, Fransız ve İtalya gibi Katolik ülkelerin, ticaret ile uğraşan vatandaşlarına ve bu vatandaşların ailelerine hizmet amacı ile inşa edilmiş ve kutsanmıştır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde ise, devlet ve sarat hizmetlerinde kullanılmıştır. Kilise mimari yapısı ile kırmızı tuğla taşlar ile örülü bir yapı olarak dikkat çekmektedir. Duvarları belirli bir yükseklik mesafesine kadar mozaik ile kaplanmıştır. Dış duvarları tamamen tuğladan meydana gelmiştir. Ayrıca, Kilise girişinde gelir sağlamak maksadı ile inşa edilen, altı katlı iki adet bina bulunmaktadır ve giriş bu iki bina arasındaki kapıdan sağlanmaktadır.

Sent Antuan Kilisesi Tarihi

Sent Antuan Kilisesi, Assissili Aziz Fransua adına, 1230 yılında Galata civarında inşa edilmiştir. Kilise, 1639 yılı ile 1660 yılında iki defa yangına maruz kalmış ve her iki yangından sonra yeniden aynı yerde kurulmuştur. 1696 yılında meydana gelen ve büyük hasar veren yangından sonra ise, Kilise Beyoğlu’nda bulunan yeni yerine taşımıştır. İstanbul’da bulunan en büyük Katolik Kilisesi unvanına sahip yapı, 15 Şubat 1912 tarihinde ibadete açılmış bulunmaktadır.

Sent Antuan Kilisesi Resimleri

Sent Antuan Kilisesi Nerede ve Nasıl Gidilir

Sent Antuan Kilisesi, İstanbul İstiklal Caddesinde yer almaktadır. Kiliseye gitmek için, Galatasaray meydanından tünele doğru giden yol takip edilmelidir. Galatasaray meydanından tünele doğru giden yol üzerinde, sol kısımda, Sent Antuan Kilisesi yer almaktadır.

Sent Antuan Kilisesi Ayin Saatleri

Sent Antuan Kilisesinin ayin saatleri;

  • Pazar günleri 10:00 ile 19:00 saatleri arası
  • Pazartesi ve Cumartesi günleri 08:00 ile 19:00 saatleri arası
  • Her Salı günü 11:30 olarak belirlenmiştir.

Sent Antuan Kilisesi Giriş Ücreti

Sent Antuan Kilisesi girişi ücrete tabi olmamak ile birlikte, Kilise girişinde sağ ve sol tarafta iki ayrı yerde mumlar bulunmaktadır. Giriş ücreti alınmasa da, Kiliseye yardım maksadı ile bu mumlardan alınmakta ve insanların bağışlamak istedikleri miktarlar doğrultusunda, mumların yanında bulunan kutulara para atılmaktadır.

Sent Antuan Kilisesi Ulaşım Haritası

Sizlerde Sent Antuan Kilisesi gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here