Sepetçiler Kasrı

Sepetçiler Kasrı, Sultan III. Murat döneminde inşaa edilmiş olup günümüzde ise Yeşilay tarafından kullanılmaktadır. Topkapı Sarayı‘nın kıyı köşklerinden birisidir. Yazımızda kasrı hakkında detaylı bilgiler ile, giriş ücreti, ziyaret saatleri düğün organizasyonları ve kahvaltı ile nerede gibi ulaşım bilgilerine yer verdik.

Sepetçiler Kasrı Hakkında Bilgiler

Ülke tarihimizin en önemli tarihi dokularından bir tanesi olan Sepetçiler Kasrı, Sultan III. Murat döneminde inşaa edilmiştir. Padişahın donanmayı sefere gönderirken bu kasrıdan uğurladığı biliniyor. Ayrıca lodosa karşı korunaklı bir yer olduğu için de saltanat kayıkları burada yer alıyordu. Kasrın Mimarı Davut Ağa olup ayrıca inşaasında Nakkaşbaşı Lütfi Ağa ile Dalgıç Ahmet Çavuş yarımcı olmuşlardır.

Sepetçiler Kasrı Tarihi Sandal

Kasrıda yer alan kitabeye göre 1643 yılında Sultan İbrahim tarafından yeniden inşa edilmiştir. Sultan İbrahim’in emri ile birlikte inşa edilen yapı, Kasım Ağa imzası taşımaktadır ve bu isim yapının inşasında baş mimar olarak görev almıştır. Mimari dokusu ele alındığı takdirde Osmanlı mimarisinin yanı sıra Bizans mimarisini yansıtan çizgilere sahip olduğunu da görebiliyoruz. Sahip olduğu kubbe ve minareler ile birlikte çoğu zaman bir ibadethane görüntüsü sergilediğini de belirtmekte fayda var.

Sepetçiler Kasrı, günümüzde Yeşilay Genel Merkezi olarak hizmet veriyor ve kullanılıyor. Mevki olarak çok güzel ve etkileyici bir konumda bulunan tarihi yapı,  denizin hemen yanında yer alıyor. Sepetçi isminin hikayesi ise, eserin düzenlenmesi esnasında Sepetçilerin yaptığı yardımlardan dolayı bu ismi aldığı söyleniyor.

Donanma merasimlerinin izlenmesi ve törenlerin takip edilmesi için kullanıldığı söylenen Kasr, bir dönem hanedan halkı ile birlikte harem halkına da hizmet vermiştir.

Sepetçiler Kasrı Düğün

Sepetçiler Kasrı Düğün

Tarihi yapı, düğün ve benzeri organizasyonlara da ev sahipliği yapıyor. İhtişamlı görüntüsü ve eşsiz mimarisi ile unutulmaz bir evlilik törenine imza atmak isteyen binlerce insan, düğün mekanı olarak kasrı tercih ediyor. Muhteşem boğaz manzarası eşliğinde misafirlerinizi ağırlamak isterseniz eğer sizlerde bu adresi tercih edebilirsiniz. Düğünlerin yanı sıra mezuniyet, gala ve kokteyl tarzı özel davetler için de binlerce insanın bu eşsiz tarihi yapıyı tercih ettiğini belirtmek gerekiyor.

İletişim numaralarını kullanarak rezervasyon detayları hakkında bilgi edinebilir ve rezervasyonlarınızı yaptırabilirsiniz. Detaylı bilgi için Telefon numarası 0212 963 3984

Sepetçiler Kasrı Kahvaltı

Deniz manzarası eşliğinde kahvaltı yapmak isteyen gruplar için tercih edilebilecek en güzel adreslerden biri olan Sepetçiler Kasrı, kalabalık organizasyonlar konusunda da beklentilerinize yanıt verecektir. Davetlerinizi bir kahvaltı eşliğinde gerçekleştirmek isterseniz eğer tercihlerinizi bu mekandan yana yapabilirsiniz. Hem görsel hem de lezzet bakımından tatmin edici bir program olacağından şüpheniz olmasın. Organizasyon planlarınız ve fiyatlar için kasrı ile iletişim kurabilirsiniz (0212 963 3984).

Sepetçiler Kasrı Boğaz Manzarası

Sepetçiler Kasrı Nerede?

Kasrı, İstanbul iline bağlı Fatih ilçesinde yer almaktadır. Tam adresi ile birlikte ‘’Kennedy Caddesi Numara:3/Sarayburnu’’ şeklinde tarif edilebilir. Kasrıya ulaşmak gayet kolay ve tercih edebileceğiniz çok sayıda rota olduğunu da belirtmek gerekiyor. Toplu taşıma araçları gün içerisinde sık sık sefer düzenliyor ve dilerseniz metroyu kullanarak da tarihi yapıya erişim sağlayabilirsiniz. Metro ile ulaşımı tercih edecek olan ziyaretçilerin, Marmaray Sirkeci istasyonunda inmeleri gerekiyor. İstasyona ulaştıktan sonra 100-150 metre kadar yürüme mesafesinde yer alan Kasr, tüm ihtişamı ile sizleri karşılamaya hazır.

Haritası ve Konumu

Kasrı için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bölgede Gezilecek Yerler

Tarihi yarımada da yer alan kasrının yakınında çok sayıda gezilecek yer bulunuyor. Bunlardan en yakınında yer alan Topkapı Sarayı, Gülhane Parkı ve Caferağa Medresesi yazılarımıza göz atabilirsiniz. Diğer gezilecek yerler için ise İstanbul’da gezilecek yerler yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz