Seyşeller Gezi Rehberi

Seyşeller Cumhuriyeti, Hint Okyanusundaki bir ada topluluğudur. Burada yer alan 115’ten fazla adadan oluşur. Konum olarak baktığımızda ise Afrika’nın doğusunda, Madagaskar’ın ise kuzey doğusunda yer aldığını görürüz. Kapsamındaki adalara, mercan adaları, granit adalar ve çeşitli kayalıkların da dâhil olduğunu yani pek çok adacığın da bu kapsamda olduğunu görürüz. Hint okyanusunun ortasındaki bu adalar topluluğu sizi de heyecanlandırmıyor mu? Hadi o halde, şimdi Seyşeller’i tüm önemli detayları ile keşfetmeye başlayalım. Böylece eşsiz bir gezi planı oluşturabilir, hayatınızın en güzel anılarını planlayabilirsiniz.

Seyşeller Hakkında Bilgiler

Seyşeller Cumhuriyeti

Genel olarak konumundan bahsettiğimiz bu adalar topluluğu, 26 idari bölgeye sahiptir ve bu bölgelerin 8 tanesi başkent olan Victoria’yı oluşturur. İngilizce ve de Fransızcanın resmi dil olarak kabul edildiği ülkede, bu dilleri konuşarak rahatlıkla yolculuk edebilirsiniz. Uzun yıllar boyunca İngiliz kolonisi olması ve tarihinde belli dönemlerde Fransız yönetimine girmiş olması ülkede böyle bir etki bırakmıştır.

Bugün pek çok tatil meraklısının rotasına dâhil olan tropik adalar, gerçekten de benzersiz bir deneyim sunuyor. Ülkenin sahip olduğu adaların önemli bir kısmı da bu amaca hizmet ediyor. Deniz turizmi amacı ile ülkeyi ziyaret edecek olanları belli adalar karşılamakta oldukça da iyi bir tatil imkânı sağlamaktadır. Ülkede genel anlamda turizm sektörü çok gelişmiş değildir. Belli adalarda, belli bölgelerde iyi hizmet veren tesisler görmek mümkün olsa da, ülke genelinde turizm birincil niteliğe sahip değil. Ancak bununla birlikte fiyatlar Avrupa seviyesinde seyretmektedir.

Seyşeller Adaları

Seyşeller Adaları

Bahsettiğimiz üzere Seyşeller adı ile anılar adaların toplamda sayısı 100’leri aşıyor ama tatilcilerin özellikle ziyaret ettiği belli adalar var. Bunlar hem ülkenin en büyük adaları hem de en çok ziyaret edilen, en çok merak edilen noktaları. İlk olarak 142 km2’lik alanı ile en büyük ada olma özelliğini gösteren ve aynı zamanda en çok ziyaret edilen Mahé Adasından söz etmek gerek. Burada kusursuz bir tatil yapma imkânına sahipsiniz. Diğer taraftan Praslin (Pralen) adası ve La Digue (La Dig) adası akla gelir. Bir de Silhoutte (Siluet) ve Aldabra atolü unutulmamalıdır. Tüm bu noktalarda keyifli zaman geçirmek, iyi bir tatil yapmak mümkündür. Diğer taraftan Felicité ve Coco adalarına da günlük geziler yapmak, bu kıyılarda keyifli dalış deneyimleri yaşamak mümkündür. Seyşeller’de kalacağınız süreye bağlı olarak pek çok adayı görebilir, görmek isteyebilirsiniz.

Seyşeller Harika Suları
Seyşeller Harika Suları

Seyşeller’e Ne Zaman Gidilir?

Ekvatora çok yakın olan bu takımadalarda iklim ılımandır. Güneydoğu alizeleri bunda etkilidir. Haziran ayından Kasım ayına kadar da bu ılıman etkinin sürdüğü, sıcaklıkların 24 ile 29 derece arasında değiştiği görülmektedir. Buna bağlı olarak da bu güzel adaları ziyaret etmek için tercih edilecek en uygun dönem bu aylardır. Haziran ayından Kasım ayına kadar süren ılıman etki, size tam anlamı ile bir tatil sunabilir. Ancak bu dönem dışındaki zamanlarda sıcaklıklar deniz tatili için uygun olmayacaktır. Üstelik dalış ve benzeri aktivitelere katılmayı planlıyorsanız, iklimin ılıman olduğu dönemlerde harika canlılar ile karşılaşabilirsiniz. Yani bu dönem dalış için de uygun olacaktır.

Seyşeller Vize

Seyşeller Vize

Seyşeller’e gitmek isteyenler için vize istiyor mu konusu ilk akla gelenlerdir. Bu konuya hemen açıklık getirelim. Umuma mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları ile Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaport hamili Türk vatandaşları için 90 güne kadar ikamet süresini kapsayan seyahatlerde vize muafiyeti söz konusudur.

Kısacası 90 gün ikamete kadar olan seyahatlerinizde vize muafiyetine sahipsiniz. İyi bir tropik ada seyahati, eşsiz dalış deneyimi ile keyif dolu bir keşif için böyle bir imkânın sunulmuş olması şüphesiz ki muhteşemdir. Eğer 90 günden daha fazla süre ile ülkede kalmak istiyorsanız, bu kez vize almanız gerekecektir.

Seyşeller Konaklama Tavsiyeleri

Seyşeller Otelleri

Bölgede yer alan tesisler arasından en iyi puana ve yoruma sahip otelleri listeledik.Farklı adalarda yer alan bu oteller arasından konaklama yapacağınız adaya göre seçebilirsiniz.

Seyşeller Otelleri

Bölgede bulunan en iyi oteller;

  • Savoy Resort Spa Seychelles
  • Coral Strand Smart Choice
  • Kempinski Seychelles Resort
  • Le Domaine de L’Orangeraie
  • The Palm Seychelles

Seyşeller Nerede?

Hint okyanusunda yer alan Seyşel Adaları, Afrika’nın doğusunda kalır ve Madagaskar’ın da kuzey doğusunda konumlanmış durumdadır. Bu bilgilerin yanı sıra konumu ile ilgili olarak Zanzibar’a yaklaşık olarak 1600 km uzaklıkta olduğunu söyleyebiliriz. Bu bilgiler ışığında ülkenin konumu detaylandırılabilir ancak önemli bir detaya daha yer vermemiz gerek. Ülke ekvator kuşağında yer alır ve bu konumsal özelliği iklimini etkiler. Bu durumda da seyahat zamanlarını buna göre planlamak gerekiyor.

Seyşeller Haritası ve Konumu

Seyşeller için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Gezi ve tatilleriniz için bir başka ada topluluğu olan Bora Bora Adaları gezi rehberi yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sizlerde gezi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.