Sinop gezilecek yerler

Antik çağlardan bu yana sürekli bir medeniyete ev sahipliği yağmış olan Sinop; adı çok fazla duyulmasa da Karadeniz’in inci tanelerinden birisidir.Sinop gezilecek yerler yazımızı okuduktan sonra belki siz de bu az bilinen değerin farkına varıp Sinop turu planlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Ülkemizin Karadeniz bölgesinde yer alan Sinop doğal güzellikleri ve tarihi ile gezilmesi ve görülmesi gereken şehirlerimiz arasında yerini alıyor.Sinop’ta müzeleri, mağaraları, tabiat parklarını ve harika koylarını gezebilir Erfelek şelalesinde güzel vakit geçirebilirsiniz.

Sinop Gezilecek Yerler Listesi

Sinop ilimizde gezmeniz ve görmeniz gereken yerler için oluşturduğumuz tarihi yerler, görülmesi gereken doğal güzellikler ile Sinop gezilecek yerler listesi;

Sinop Cezaevi

Sinop Cezaevi

Sinop gezinize bir cezaevi turu ile başlamak istemeyebilirsiniz ancak cezaevi tarihi bu kadar eskiye dayanan başka bir şehir olduğunu söylemek çok zordur. Yapının 4000 yıl öncesinde inşa edildiği düşünülmektedir. 1600’lü yıllarda Evliya Çelebi’nin notları arasında ise hapishane olarak kullanıldığına yer verilmiştir. Muhteşem manzarası ve ilginç yapısıyla sizi hem tarihe, hem de başka dünyalara alıp götürecektir.Devamını Okuyun

Hamsilos Koyu

Sinop Hamsilos Koyu

Tatilinizi hep Akdeniz ve Ege kıyılarında geçirmişseniz belki de artık bir değişiklik yapma vakti gelmiştir. Türkiye’nin en kuzey ucunda yer alan koy; buzul aşındırması sonucu oluşmuştur ve Dünya’da kendiliğinden oluşan tek koy olma özelliğini taşır. Mesire alanları olduğu için gününüzü burada geçirmeniz mümkün. Kalmak isterseniz de otel ve pansiyonların fiyatları gayet makuldür.

İnaltı Mağarası

Sinop İnaltı Mağarası

Sinop gezilecek yerler listemizde İnaltı mağarasıda yer alıyor.Henüz daha yeni turizme kazandırılan mağara, zor sayılabilecek bir yaya yolculuğunun ardından görülebilir. Sarkıt ve dikitlerin de olduğu mağaranın toplam uzunluğu 700 metre.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri

Sinop Erfelek Tatlıca Şelaleleri

Sinop gezilecek yerler listemizde bulunan diğer durağımız Erfelek Tatlıca Şelaleleri.Şehrin içinde bir cennet köşesi demek çok da yanlış olmaz. İrili ufaklı 28 şelaleden oluşan Erfelek Şelaleleri belediye tarafından koruma altına alınmış ve girişler için cüzi de olsa ücret istenmeye başlamıştır. Ayrıca park içerisinde kamp kurabilmek için de alanlar bulunmaktadır.Devamını Okuyun

Sinop Arkeoloji Müzesi

Sinop Arkeoloji Müzesi

Tarihi bu kadar eskiye dayanan bir yerde, bunca yılın izini taşıyan eserlerin olmaması imkansız. Bu eserlerin bir kısmının sergilendiği Arkeoloji Müzesi de size Sinop tarihi ile ilgili oldukça detaylı bir bilgi verecektir.

Akgöl

Sinop Akgöl

Sinop gezilecek yerler arasında Akgöl’de bulunuyor.“Doğa harikası Karadeniz” deyimini canlı canlı deneyimlemek isterseniz Akgöl’e bir yolculuk yeterli olacaktır. 2 çayın birden beslediği göl 1200 metre yükseklikte bir yaylada yer alır ve halen yaban hayatının yaşandığı bir doğaya sahiptir.

Sinop’ta gezilecek yerler ve görülmesi gereken yerler hakkında sizlerde deneyimlerinizi ve bilgilerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.