Yaklaşık 1600 yaşında bazilika.
İznik Gölü‘nde,Roma dönemine ait,yaklaşık 1600 yıllık bazilika bulundu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi İznik’te ‘Tarihi Kültürel Mirası Tespit ve Havada Fotoğraflama Çalışmaları’ adı altın bir çalışma başlattı.Bu sayede tesadüfen bu bazilika görüntülendi.Bazilikanın M.S. 740 yılındaki büyük depremde göle gömüldüğü tahmin ediliyor.Bazilika gölün 20 m açığında ve 2 m altına çökmüş durumda bulundu.

Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin,yapıya ilişkin havadan detaylı görüntülemeye devam edildiğini belirtti.

iznik gölü
Yapılan Dalışlardan çekilen bir kare

 

Detaylı bilgileri tahminler doğrultusunda verecek olursak,şöyle devam edebiliriz;

Yapının,M.S. 4. yüzyıla ait olduğu düşünülüyor.İznik o dönemlerde ciddi sarsıntılar geçirmiş,en büyüğünü de M.S. 740 yılımda yaşamış.

Bu depremde,bir çok yapı yıkılmış ve 1999 yılında Gölcük’te meydana gelen felaket gibi,yapıların bir çoğu göle çökerek,suların derinliklerine gömülmüş.

Prof. Dr. Mustafa Şahin,su altı çalışmaları sonucunda bir su altı müzesinin bile yapılabileceğini ,İznik Gölü’nün derinliklerinde bu potansiyelin olduğunu söyledi.Tabii ki bu çalışmanın,uzman arkeologlar sayesinde,derin bir araştırma ve temizlik gerektirdiğini de ekledi.

Bu kilise için verebileceğimiz son bilgi ise,kilisenin Aziz Neophytos‘un adına inşa edilen kilise olduğu belirlenmesidir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.