Süleymaniye Camii

“Mimar bulursun ama Sinan’ı bulamazsın,
Sinan’ı bulsan Süleyman’ı bulamazsın…”
Bu sözler Süleymaniye Camii için yıllar önce söylenmiş. Sözün özündeki hakikatse yıllar geçtikçe daha da iyi anlaşılabiliyor.

Bir İstanbullu için Süleymaniye’yi görmemiş olmak gerçek bir ayıp olacakken, günübirlik İstanbul’a gelenler için bile burayı görmeden dönmek bir kayıptır.

Süleymaniye Camii Tarihi ve Hakkında Bilgi

Cami, Kanuni Sultan Süleyman adına 1551 yılında Mimar Sinan’ın dehası ile inşa edilmeye başlanıyor ve 1557 yılında yapımı tamamlanıyor. Aslında cami; medresler, hazire, hastane, sıbyan mektebi, hamam, kütüphane, imaret, ve dükkânlarla beraber Süleymaniye Külliyesi’nin sadece bir parçası.

Mimar Sinan’ın kendi deyimi ile kıyamete kadar yıkılmayacak olan cami, 500 yıla yakın tarihi boyunca büyük depremler dahi atlatsa, en ufak bir çatlak dahi oluşmadan bugünlere kadar gelebiliyor. Bunun nedenini anlayabilmek için camideki en ufak ayrıntıları bile düşünen Mimar Sinan’ın neler yaptığına bakmak gerek.

Kanuni Sultan Süleyman, Süleymaniye Camii içerisinde yer alan türbeye defnedilmiştir.Türbe hakkında detaylı bilgi ve tanıtıma Kanuni Sultan Süleyman Türbesi yazımız ile ulaşabilirsiniz.

Süleymaniye Camii Özellikleri

  • Mimar Sinan’ın kalfalık dönemi eserim diye bahsettiği cami, Süleymaniye Camii.
  • Usta mimar, kubbenin etrafını çevrelediği 65 küp sayesinde caminin içerisinde inanılmaz bir akustik yarattı ve caminin içerisinde mikrofon gibi teknolojik aygıtlar dahi olmadan namaz kılınabilmesini sağladı.
  • Caminin aydınlatması için kullanılan mumların ve kandillerin isleri camiye zarar vermesin diyerek Mimar Sinan ilk defa bu cami için bir is odası tasarladı ve camideki tüm isi bu odaya toplayabildi. Toplanan bu isler ise mürekkep olarak bir çok fermanın ve mektubun kaleme alınmasında kullanıldı. Mürekkep o kadar özeldi ki; kağıt komple yok edilmeden silinmesi mümkün değildi.
  •  İs Odasından dışarıya açılan iki pencere var. Bu pencerelerden bakıldığında ise birisinden Allah, diğerinden ise Muhammed yazılı levhalar görülebiliyor.
  • Mimar Sinan haşere, akrep ve böceklere karşın önlem olarak avizelerin ortasına deve kuşu yumurtaları yerleştirmiştir.
  • Yıllar boyu çalınan ve kırılan bir çok yumurta olsa da halen ilk günkü gibi asılı olan yumurtalar vardır.
  •  Cami içerisindeki ölçüler ebcet hesabına göre yapılmıştır.
  • Kanuni Sultan Süleyman, Mimar Sinan ve Hürrem Sultan gibi bir çok ismin kabr-i şerifi caminin külliyesi içerisindedir.

Resimleri

Süleymaniye Camii Nerede?

Süleymaniye Camii, kendi adını verdiği Süleymaniye Mahallesi’nde, yani İstanbul ilinde ve Fatih ilçesi içerisinde yer almaktadır.

Nasıl Gidilir?

Camiye ulaşım için en kolay yollardan birisi Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı ile Laleli-Üniversite Durağı’na kadar gelip, buradan kısa bir yürüyüş yapmak.

Şahsi aracı ile gelecek olanlarsa Galata Köprüsü’nden Eminönü doğru gelirken; köprüden sağa çıkış yapıp İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin önündeki ışıklardan sola doğru yokuşu çıkarlarsa, karşılarına Süleymaniye Camii’nin tabelaları gelecektir.

Otobüs ile gelmek isteyenlerse direk Süleymaniye Camii Durağı’ndan geçen 48T Hamidiye Mahallesi – Taksim Hattı’nı kullanabilirler.

Haritası ve Konumu

1 Yorum

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz