PAYLAŞ

Tekfur Sarayı Hakkında Bilgi

Tekfur Sarayı ile ilgili pek çok düşünce vardır. Fakat bunların en çok bilineni geçmişte ki Blaherne Sarayı’nın bir uzantısı olduğuna dairdir. Şuan Blaherne Sarayında geriye sadece Tekfur Sarayı kalmıştır. Şuan Blaherne Sarayının yerinde yerleşimler bulunmaktadır. Fakat yer yer saray duvarlarının kalıntıları ile tarihi yarımada da karşılaşmak mümkündür. Biz bu bilgili tarihi belgeler yazılı olan bilgilerden biliyoruz.

Tekfur Sarayı Fatih ilçesinin Edirnekapı mevkiinde bulunur. Bu saray kara surlarına bitişik olarak inşa edilmiş kalın duvarlı bir yapıdır. Günümüzde Topkapı Sarayı’nda sergilenmekte olan Kaşıkçı Elması’da bu sarayın çöplüğünde bulunmuştur. Bugün belediyece yürütülen kazı çalışmaları tarih aydınlatılmaya çalışılmaktadır. Pek çok tarihçi yapının aslına uygun restore edilerek sonradan yapılan uygunsuz eklemelerin çıkarılması konusunda aynı fikirdedir.

Tekfur Sarayı Tarihi

Tekfur Sarayının ne zaman inşa edildiği, kim tarafından yaptırıldığı tam olarak bilinmemektedir fakat bu konuda çeşitli rivayetler bulunur. Bunların başında on üç ya da on dördüncü yüzyılda arkasında ki büyük Blakhernai Sarayı’nın uzantısı olarak hizmetkârların kalması müştemilat olarak yapıldığı söylenmektedir. Diğer bir rivayet ise Bizans imparatoru tarafından arkasındaki büyük saraya ek bina olarak yapıldığıdır. Bunların hangisinin doğru bilgiyi içerdiği bilinmemektedir.

Osmanlı Döneminde on yedinci yüzyıla kadar çok bakımsız bir şekilde kalmıştır. Bu yüzyılın sonlarında ise buraya büyük bir hayvanat bahçesi kurulmuştur. On sekizinci yüzyılın başlarında seramik atölyesi haline getirilmiş, on dokuzuncu yüzyıl ortalarında ise cam ve cam ürünleri imalathanesi olarak kullanılmıştır. Günümüze geldiğimizde ise saray ve etrafında kazı çalışmaları devam etmektedir.

Tekfur Sarayı Resimleri

Tekfur Sarayı Nerede ve Nasıl Gidilir

Tekfur Sarayı Edirnekapı ile Eğrikapı arasında yer alır. Pek çok otobüs yakın mevkiden geçmektedir. Otobüs ile Balat Hastanesi Otobüs Durağında inerek, metrobüs ile Ayvansaray Metrobüs Durağında inerek, kısa bir yürüyüş yaptıktan sonra saraya ulaşabilirsiniz.

Tekfur Sarayı Giriş Ücreti

Tekfur Sarayının giriş ücret 2 liradır.

Tekfur Sarayı Ziyaret Saatleri

Tekfur Sarayı bir kazı alanı olduğundan dolayı belli saatlerde ziyarete açık olması gibi bir durum söz konusu değildir. Sarayın belli bir ziyaret saati bulunmamaktadır. Fakat Ayasofya Müzesi Müdürlüğünde izin alınarak sarayı ziyaret etmek mümkün olmaktadır.

Tekfur Sarayı Ulaşım Haritası

Sizlerde Tekfur Sarayı gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here