Trabzon Kalesi

Trabzon Kalesi, şehrin yüksek bölümünde yer alan ve şehrin tarihi yapıları arasında günümüze kadar korunmuş eserlerinden birisidir. Şehrin savunulması adına yapılan bu  Kaleyi görmek veya hakkında bilgiler edinmek isteyenler için detaylı bilgilere gezi rehberi yazımızda yer verdik.

Trabzon Kalesi Hakkında Bilgiler

Kale, MÖ 4. yüzyılda Roma Döneminde yapıldığı düşünülüyor. Sokratesin öğrencisi olan Ksenephon, kalenin surlarını gördüğünü söz etmiştir. Deniz tarafından başlayan ve tepeye kadar uzanmakta olan kale ve surları üç bölümden oluşur. Bu bölümler Yukarı Hisar, Orta Hisar ve Aşağı Hisar‘dır.  Kale, Tabakhane ve Zağnos vadileri arasına inşaa edilmiştir.Kalenin bir bölümüde 1287 ile 1330 yılları arasında İmparator Aleksios tarafından yaptırıldığı düşünülüyor.

Trabzon Kalesi Fotoğrafları

Şehrin Osmanlı tarafından feth edilmesinden sonra denizden gelebilecek saldırılara karşı eski kale kalıntıları ile Fatih Sultan Mehmet tarafından bir bölümü inşaa ettirilmiştir. Aşağı Hisar’da yer alan bir kitabede Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırıldığı belirtiliyor ve ayrıca sultanın tuğrasıda burada mevcut.

Evliya Çelebi tarafında kale ziyaret edilmiştir. Evliya Çelebi kale hakkında şu sözler ile bahsetmiştir “Dağ tarafında cehennem kuyusuna benzer bir derin hendeği vardır ki 77 adam girer. Safi kesme kayadır. İçinde camii, muhafazacı evleri, mahzenleri, cebehaneleri vardır”.

Günümüzde Trabzon Kalesi

Günümüze kadar korunan surları ile şehrin korunmuş tarihi yapılarında biri olan kale, şimdilerde içine yapılan çarpık yapılaşmadan dolayı kötü bir görünüme sahip. Çevresinde yapılan düzenleme ise oldukça güzel bir manzara sunuyor. Kalenin içine veya kale surlarına çıkmak ücretsiz. Binlerce yıllık tarihi içerisinde barındıran surları, kalıntıları fotoğraflayabilirsiniz. Ayrıca kalenin sahip olduğu güzel manzara sebebi ilede gezilmeye değer bir yer.

Trabzon Kalesi Surları

Trabzon Kalesi Nerede?

Kale, Trabzon ilinin merkezinde ve Ortahisar mahallesinde yer almaktadır. Adres olarak şu şekilde : Ortahisar Mahallesi, Burç Sk. No:10, 61030 Trabzon Merkez

Haritası ve Konumu

Kale için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Trabzon şehri gezilerinizde sizler için hazırladığımız görülmesi gereken yerler listesinin yer aldığı Trabzon’da gezilecek yerler yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.