Trabzon'da ne yenir

Türkiye’nin incisi Karadeniz, Karadeniz’in gözbebeği ise Trabzon. Trabzon’a yolu düşenler çok farklı bir kültürle ve çok farklı bir mutfak anlayışı ile karşılaşacaktır. Biz de özellikle kısa süreli bir Trabzon gezisi yapacaklar için birkaç lezzet durağı tavsiyesi verelim istedik.

Trabzon’da Ne Yenir

Trabzon gezileriniz için hazırladığımız Trabzon’da ne yenir ve yeme içme rehberi olan lezzet durakları listemiz;

Cemil Usta Akçabat Köftecisi

Trabzon Cemil Usta Akçabat Köftecisi

Köfte denince akla gelen yerlerden birisi Akçabat’tır. Akçabat’ta da köfte derseniz size ilk adres Nihat Usta’nın lokantasını tarif edeceklerdir. Kilo ile verilen köfte siparişinin ardından bir daha başka yerde köftenin lezzetini böylesine güzel alabilmek çok zordur. Ayrıca bir de ev yapımı baklavası vardır ki; Antepli ustaların yaptıklarına taş çıkartır.

Adres : Sahil Park Alanı Akçaabat / Trabzon-TÜRKİYE
Telefon : +90 462 228 91 04

Karpi Pide

Trabzon Karpi Pide

Trabzon’un meşhur bol tereyağlı pidelerinden yemek için ilk tavsiyemiz Karpi Pide. Duvarlarında pideyi elle yemenizi öğütleyen yazılara uyar da pideye elle dalarsanız parmaklarınızı tereyağına bulayacak kadar bol yağlı gelir pideler. Ancak buna rağmen o kadar doğal ve hafiftir ki doymak nedir bilinmez.

Adres :  Kunduracılar Cad./halkevi Sok., No:15, Trabzon Merkez/Trabzon
Telefon : (0462) 321 7933

Bozo Pide

Trabzon Bozo Pide

Yolunuz Sürmene’ye düşerse Bozo Usta’nın peynirli-kavurmalı pidesinden kesinlikle tatmalısınız. Vedat Milör’ün dahi beğenisini kazanan bu özel formülü uzun yıllar aklınızdan çıkarmanız zor olacaktır.

Balıklama Balık Lokantası

Bu kadar adres verdik ama hiç balık restoranı için tavsiyede bulunmadık. Tabi Trabzon’a gidip doya doya balık yenmezse olmaz. Bunun için ilk adresimiz Balıklama. Kesin tavsiyemiz ise balık çorbası. Daha önce içmemişseniz sizin için çok farklı bir deneyim olacaktır.

Adres : İskender Paşa Mah., Şehit Karaibrahimoğlu Cad., 15/A, Sanayi/Trabzon
Telefon : (0462) 326 0770

Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı

Trabzon Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı

Pilav yemek neden bu kadar önemli diye düşünmeden önce bir kere Kalkanoğlu Pilavı’nın tadına varın, ardından yorum yapın. Tam 150 yıldır pilav kazanının ateşten inmediği lokantada pilav ve et o kadar güzel bir şekilde birbirini tamamlar ki; Trabzon’dan ayrılmak istememenizin en büyük müsebbibi olur.

Adres :  Pazarkapı Mh., 61200 Trabzon
Telefon : (0462) 321 3086

Sümer Restoran

Trabzon Sümer Restoran

Trabzon’a gitmişseniz illaki Sümela Manastırı’na doğru bir yolculuk planınız vardır; yoksa da olmalıdır zaten. Manastıra giderken uğramanız gereken bir yer daha var tabi; o da Sümer Restoran. Sümer Restoran’da o kadar güzel bir lezzet var ki adı kuymak. Mıhlamaya benzeyen tarifi ile inanılmaz güzel bir lezzet.

Boztepe

Trabzon Boztepe

Boztepe Trabzon’un bir nevi balkonu konumunda. Burada semaverle gelen ve Karadeniz’in en lezzetli çaylarından birisi olan bu eşsiz çayı manzaraya karşı yudumlamamak olmaz.

Trabzon gezisi planlıyorsanız Trabzon hakkında görülmesi gereken yerler listesi olan Trabzon’da Gezilecek Yerler yazımızı inceleyebilirsiniz.

Trabzon’da ne yenir ve nerede yenir yazımızın sonuna geldik.Sizlerde tecrübelerinizi veya bilgilerinizi bizlerle paylaşmak isterseniz, yazımızın altına yorum yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.