PAYLAŞ

Dubai,ticaretin merkezi,turizm harikası.Yedi Birleşik Arap Emirlikleri’nin en kalabalık nüfusuna sahip,yüzölçümü bakımından ikinci büyüklükte,göz kamaştıran bir emirlik,Dubai…

 

Ufak bir tarihi bilgi vermek gerikrse,Dubai’nin ilk yerleşimi 1799 yılındadır.Dubai Şeyhliği,1833 yılında Şeyh Maktum bin Butti El-maktum’un ‘Beni Yas’ kabilesinden 800 kişi ile birlikte,bugünkü Dubai Koyun’nun bulunduğu yere yerleşmişler.

dubai eski resimleri 2
Dubai’nin eski liman görüntüsünden bir kare

 

 

dubai eski resimleri 1
Sıradışı yapılarından önce Dubai

Dubai,1900’lü yıllarda küçük bir balıkçı ve liman kasabasıdır.1930’larda Dünya Genel Ekonomik Krizi,Dubai İnci Piyasası’nı da etkiler ve çökmesine yol açar.

Ancak uzun bir süre sonra,1969 yılında Dubai’de petrol bulunur ve ihraç edilir.İngiltere,bölgeyi himayesinde bulundursa da,1968’de çekilir.Bunun ardından,2 Aralık 1972 yılında Abu Dabi,Şarika,Acman,Füceyre ve Ümmül Kayveyn emirlikleri monarşik bir federasyon yapılanmasıyla birleşerek Birleşik Arap Emirlikleri’ni kurarlar.1972’nin başlarında da Resü’l-Hayme de diğer altı emirliğe katılarak Şuan ki yedi Birleşmiş Arap Emirlikleri’ni oluştururlar.

dubai eski resimleri 3
Eski limandan bir kare

 

Dubai,en yüksek nüfusa ve Abu Dabi’den sonra en geniş yüzölçümüne sahiptir (4,114 km2).

 

Dünyanın en yüksek binası da Dubai’de bulunur,Burj Dubai.Bunun haricinde gökdelenler ve sıradışı yapılara da yer verir.

 

Burj Dubai
Burj Dubai

İddaalı projeler arasında insan yapımı Palmiye Adaları da bulunur.

Palmiye Adaları; Palm Derya,Palm Cumeyra ve Palm Cebel Ali adlı üç adadan oluşuyor.

palmiye adaları
Palmiye Adaları

 

2012 yılı verilerine göre Dubai,en pahalı kentler arasında Ortadoğu’da birinci,dünya sıralamasında ise yirmiikinci sıradadır.Ayrıca Amerikan Danışma Finansı Mercer tarafından Dubai,Ortadoğu’da yaşanabilecek en iyi kentler arasındadır.

 

Dubai’de Gezilecek Yerler :

Dubai’de gezilecek yerler arasında,herkes için vazgeçilmez olan alışveriş merkezleri geliyor.Yaklaşık 70 adet aışveriş merkezi var.Aralarında en ünlüsü Dubai Mall da bulunuyor.

 

Dubai-Mall
Dubai Mall Alışveriş Merkezi
dubai nüfus
Alışveriş Merkezleri Gezilecek Yerler Arasında

Dubai Koyu da mutlaka gezilmesi gereken bir yer.Eşsiz manzaraya sahip.Koyun her iki tarafında da bulunan ‘suk’ adlı alışveriş yerleri de gezmek için ideal.Dubai’nin Altın şehir olarak anılmasının yegane nedeni,suklar arasında en ünlü olanı, Deira bölgesinde bulunan Dubai Altın Suku’dur.

dubai şehir merkezi
Dubai Şehir Merkezi Görüntüsü

 

 Dubai Yemekleri:

Dubai yemekleri de bir çok doğu ülkeleri gibi kendine has pişirme ve sunum tarzıyla tanınır.Baharat ağırlıklı,genellikle kuzu,kebap tarzı ağır yemekleri tercih ederler.Tabii ki de sunumları beş yıldız kalitesindedir.

Dubai Vize İstiyor Mu?

Dubai vizesi hakkında olan Dubai Vize istiyor mu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Dubai de Ne Giyilir,Nasıl Gidilir:

Alkollü içecekler,belirli izinleri olan otellerde ikram edilir ancak sokakta herhangi bir yerde satışa sunulmaz.Ülkeye girişte belirli miktarda sigara ve alkol getirebilirsiniz,ancak uyuşturucu yasaktır.Kültürü ve yıldırıcı cezaları sayesinde bayanlar tek başlarına sokaklarda rahatlıkla gezebilirler.Dubai en güvenli kentler arasındadır.Tabii ki de her Müslüman ülkesinde olduğu gibi,Dubai’de de uygun giyim tarzı seçilirse kimsenin gözüne batmazsınız,ayrıca Ramazan ayına özellikle çok dikkat ederler.Şehrin daha kıyılarına köşelerine gidileceği zaman kıyafete ve giyim tarzına normalden daha fazla dikkat edilmesinde fayda vardır.Ancak aksi bir durum söz konusu olamaz,sonuç itibariyle turizm ağırlıklı,turistleri fazla seven bir kenttir Dubai.

Sarhoşluk ve gereksiz yakınlık Müslümanlar için yakışı kalmayan bir davranıştır ve yasa dışıdır.

Hava sıcaklıklarından dolayı,yazları sıcaklıklar 49 dereceyi bulduğu için,yaza uygun pamuklu kıyafetler tercih edilir (Haziran-Ağustos).Kış mevsimi (Aralık-Mart) gece en düşük 10 dereceyi bulur.Her ihtimale karşı biraz daha kalın kıyafetler de götürebilirsiniz.

Dubai kenti,Türk vatandaşlarından vize talep etmekte ve ülkemizde direk uçuşlar bulunmakta,yaklaşık beş saatlik bir uçuşla Dubai’ye seyahat edebilirisniz.

 

Harika Dubai Manzara Resimleri yazımızı da inceleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here