Dünyada seyahat severlerin büyük bir bölümü gemi seyahatlerini tercih ediyor.Peki Türkiye bu limanlara dahil mi?

Türkiye coğrafi yapısı ve limanları bakımından oldukça zengin ve gemilere uyumlu bir ülke.Geçtiğimiz yıl ülkemize Kuşadası,İzmir ve İstanbul kıyılarına yanaşan dev gemiler sayesinde 2.2 milyon turist ayak bastı ve turisterin 600 milyon euroluk harcama yaptığı tahmin ediliyor.

Türkiye, Alanya, Antalya ve Mersin gibi limanlara sahip olmasına rağmen,Suriye ve Ukrayna’da ki savaşlardan ülkemizde etkileniyor.

Bu yıl için 67 bin yatak kapasiteli 22 adet yeni dev gemi siparişi verildi.Ülkemizinde bu yıl ki cruiseların sık uğradıkları limanlar arasında olaması bekleniyor.Türkiye şuan için dünya kruvaziyer turizminden yüzde onluk bir pay edinebildi.Şuan ki amaç ta ilerleyen yıllarda çıtayı yükseltmek.

 

princess-cruise

 

Ülkemize bu tarz gemilerin yanaşabileceği toplam 26 liman ve iskele bulunuyor.İskenderun’dan Trabzon’a  kadar bütün kentler hazırlık planları yapıyorlar.Eğer gerekli çalışmalar yapılırsa ülkemizin limanları cruiselar için en uygun destinasyonlar arasında olabilir.Geçen yılın verilerine göre de, Barcelona tek başına Türkiye’yi geçiyor.Barcelona’ya ayak basan 2.6 milyon turist var.

Gemi seyahatinde en çok tercih edilen limanlar şuan için, Karayipler ve Batı Avrupa.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.