Uçak Bileti Check in Nasıl Yapılır

Uçak yolculuğu hem seyahat ederken zamandan tasarruf yapmayı hem de güvenli bir şekilde ulaşım sağlamayı sunar. Seyahat sırasında keyifli ve hızlı ulaşım sağladığı için daha çok tercih edilir. Uzun yolculuklarda konfor açısından uçak yolculuğu diğer ulaşım araçlarına göre daha avantajlıdır. Gidilecek rota belirlendikten sonra online olarak uçak bileti almak artık oldukça kolaydır. Detaylara dikkat ederek kimlik numaranız, ad- soyadı ve seyahat tarihlerinizi doldurmalısınız. İstenilen bilgileri doldurduktan sonra işleminizi tamamlayarak e-postanıza ya da telefonunuza gelen PNR numarasını saklamalısınız. PNR numarası check-in sırasında ihtiyacınız olan numaradır. Peki uçak bileti check-in işlemleri nasıl yapılır?

Check-In Nasıl Yapılır?

Check-In Nasıl Yapılır?

Check-in bilet alınan hava yollarında, uçağın tarifeli kalkış saatinden belirli bir süre önce havalimanında yapılan bilet ve bagaj işlemlerinin tümüdür. Havaalanında check-in işlemini gerçekleştirecekseniz, iç hat yolcuları uçuştan 1 saat önce, dış hat yolcuları ise uçuştan 2 saat önce havaalanında bulunmalıdır. Uçuş için alınan hava yolu şirketinin kontuarını bularak check-in işlemini yaptırabilirsiniz. Kimliğiniz ya da pasaportunuz check-in işlemi için mutlaka yanınızda olması gerekir.

İlgili hava yolu şirketi kontuar görevlisi tarafından kimlik, bilet ve bagaj kontrolü yapılır. Biniş kartınızı uçuş saatinizin ve gideceğiniz destinasyonun kontrolü sonunda alabilirsiniz. Bagaj kontrolünde ağırlık limitinin üstüne çıkan bagajlar için de ek bagaj işlemi yaptırabilirsiniz. Gerekli işlemlerin sonunda kontuar görevlisi tarafından bagajınız uçağa gönderilmeye hazır olur. El bagajınız konusunda uçuş öncesi bilgi edinerek bir sorun yaşamamaya dikkat etmelisiniz. Uçağa güvenlik kontrolleri yapıldıktan sonra binebilirsiniz.

Online Check-in İşlemleri Nasıl Yapılır?

Online Check-in İşlemleri Nasıl Yapılır

Check-in işlemlerini havaalanında yapabildiğiniz gibi online olarak da yapabilirsiniz. Online check-in işlemi havaalanına gelmeden internet aracılığı ile koltuk numaranızı seçmenizi sağlar. Online check-in işlemleri ücretsizdir.

Özel koltuklar seçmeniz durumunda ücret talebinde bulunulabilir. Hava yolu şirketlerine bağlı olarak uçuşa 90 dk. kalana kadar işlem yapılabiliyor olması da online check-in avantajları arasındadır. Hava yollarına göre değişiklik gösteren online check-in işlemleri; iç hatlarda 24 saat, dış hatlarda 48 saat öncesine kadar yapılabilir.

Online check-in işlemindeki bu süre son zamana kadar uçak tipinin değişme ihtimali olmasındandır. Uçuşunuzu gerçekleştireceğiniz hava yolları şirketinin web sitesinden PNR numaranız veya bilet numaranız ile check-in işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Online olarak yapılan check-in işleminden sonra kontuara teslim edilecek bagajınız varsa iç hatlar için uçuş saatinden en geç 90 dakika, dış hatlar için de 120 dakika önce havaalanında hazır bulunmanız gerekir. İşleminiz tamamlandıktan sonra uçağa giriş yapabilirsiniz.

Uçak Bileti En Geç Ne Zaman İptal Edilir?

Uçak Bileti Nasıl İptal Edilir

Karar verdiğiniz seyahat için uçak bileti aldıktan sonra bir sebepten dolayı gidemeyeceğiniz kesinleşti ya da seyahatten vazgeçtiniz. Bu durumda uçak biletinizi aldığınız uçak bileti Biletbayisi ile iletişime geçerek bilet iptali ile ilgili bilgi edinebilir ve uçuştan en son 3 saat öncesine kadar iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Her hava yolu şirketinin uçuş iptalinde uyguladığı politika farklı olur. Uçak bileti alırken bilet iptali konusunda da bilgi almanızda fayda vardır.

Türk Hava Yolları web sayfası üzerinden uçak bileti iptal işlemi gerçekleştirilebilir. Uçak bileti rezervasyon bölümünden PNR ve Ad Soyad bilgileri ile iptal sağlanır. AnadoluJet 12 saatten fazla zaman olan uçuşların iptalinde ceza ücreti düşerek iptal işlemini onaylar. 12 saatten az zaman kalan uçuşların iptalini gerçekleştirmez.

Pegasus ise uçuşlarda 24 saate kadar kesinti ile iptal ve iade işlemi yapar. Uçak bileti alırken bilet iptali konusunda da bilgi almanızda fayda vardır. Uçak bileti iptalinde her hava yolu şirketi bilet ücretinden hizmet bedeli kesintisi yapar. Bu ücret kesintisi uçak bileti satılırken sunulan hizmetin parası olarak kesilir.

Promosyonlu Uçak Bileti İptal Edilebilir mi?

Promosyonlu uçak bileti alımlarında iptal ve tarih değişiklikleri yapıldığında biletiniz yanar. Bu nedenle satın aldığınız biletin kurallarını öğrenmeniz gerekir. Bazı promosyonlu biletlerde vergi iadesi alınabilir. Ucuz uçak bileti almak isteyenlerin tercih etmediği esnek biletler promosyonlu biletlere göre daha pahalıdır.

Bilet iptal sigortası yaptırarak uçuşunuzu iptal etmek istediğinizde uçuştan 3 saat öncesine kadar iptal ettirilebilirsiniz. Sigorta yaptırmanız durumunda tazminat tutarı hizmet bedelleri düzenlenen poliçede bildirilen ücret üzerinden hava yolu şirketi tarafından yapılmayan iade tutarının %90’ı kadardır.

Uçak bileti iptal sigortası TC vatandaşları tarafından kullanılabilir ve promosyonlu promosyonsuz tüm biletlerde geçerlidir. Bilet iptalinde uçak bileti iptal sigortasının ücreti iade edilmez. Kullanılmayan uçuş için bilet iadesi yapılmaz.

Uçak Bileti İptal Olursa Para İadesi Olur mu?

Uçuşunuza geç kalmanız durumunda ya da herhangi bir sebeple bilet iptali yapmak istediğinizde her hava yolu şirketi farklı işlem gerçekleşir. Uçak bileti iptalinde uçuşa 12 saatten az bir süre kalması durumunda yapılan iptal işleminde %30’a kadar kesintiler yapılması söz konusudur. İnternet üzerinden alınan biletlerin iadesi, bilet satın alma işleminde kullanılan kredi kartına yapılır. Gerçekleştirmek istemediğiniz uçuşlar için seyahat danışmanınızı arayarak bilgi vermeniz gerekir. İptali gerçekleşen uçak bileti para iadesi kesintilerden sonra 7 iş günü içerisinde tarafınıza ödenir.

Hava yolu şirketi uçuşun 3 saatten fazla gecikmesi ya da uçuşun iptali durumunda uçak bilet iadesi yapabilir. Yurt dışına çıkmak istediğinizde vize alamamanız durumunda 72 saat öncesinde hava yolu şirketinize bildirerek bilet ücretinizi talep edebilirsiniz. Birlikte seyahat edeceğiniz kişinin hastalığı veya vefatı durumunda da gerekli belgeler ile bilet iptali yapabilirsiniz. Uçuş sonrası ise bilet iadesi yapılmaz.

En Uygun Uçak Bileti Biletbayisi’nden Alınır!

Uçuşa karar verdiğinizde Biletbayisi üzerinden online olarak uçak bileti sorgulama seçeneği ile bilet fiyatlarına ulaşabilirsiniz. Ucuza uçak bileti almak için uçak bilet fiyatları arasında karşılaştırma yaparak promosyonlu biletleri görüntüleyebilirsiniz. En uygun uçak bileti fiyatları hava yolu şirketleri ile yapılan anlaşmalar sonucunda uçak bileti Biletbayisi’nden temin edilebilir. Biletbayisi ile en ucuz uçak bileti için istediğiniz tarih ve saatleri belirleyerek uçuş araması yapabilir ve uçak bileti alabilirsiniz. Avantantajlı uçak biletleri için Biletbayisi’ni tercih edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz