Uçak yolculuğu esnasında, özellikle iniş ve alçalma anında basınç farkı ile kulaklarda hissedilen hafif ağrı ve tıkanıklıklar kimi zaman bazı problemlerin kapısını da aralayabilmekte. Hem bu kısa süreli rahatsızlığı gidermek, hem de bu durumun kalıcı bir soruna neden olmaması içinse alınması gereken bazı önlemler var.

Uçakta Kulak Rahatsızlığının Nedeni

Uçak alçalmaya başladığı andan itibaren orta kulak boşluğundaki basınç azalmaya başlar ve bu da kulak zarının içe doğru çekilmesine yol açar. Bu aşamada östaki borusu kullanılarak basınç tam olarak dengelenemezse kulaklarda tıkanıklık, ağrı, yanma, orta kulak boşluğunda sıvı-kan toplanması ve hatta zarların yırtılmasına kadar bir çok ciddi problem ortaya çıkabilir.

Uçak Yolculuğunda Kulak Rahatsızlığını Önlemek için Neler Yapılmalı?

  • Grip ve nezle gibi solunum yolunu tıkayan rahatsızlıklarda mümkünse uçağa binmeyin. Mecburen binmek durumunda iseniz de doktor tavsiye ile burun açıcı sprey ya da hap kullanın.
  • Uçuş sırasında kulak tıkacı kullanacaksanız, bu tıkaçları kapı kapanmadan önce kulağınıza takın ve iniş esnasında kesinlikle çıkarın.
  • İniş anında uykuda olmamaya dikkat edin. Uyuma ihtimaliniz varsa beraber yolculuk ettiğiniz kişilerden ya da diğer yolculardan inişe geçmeden önce sizi uyandırmalarını isteyin.
  • Mümkünse tüm yolculuk boyunca, değilse de inişe geçmeye başlamadan birkaç dakika önce sakız çiğnemeye başlayın.
  • Yakın zaman içerisinde kulaklarınızdan bir operasyon geçirmiş iseniz ya da bir kulak rahatsızlığınız söz konusu ise doktor onayı olmadan kesinlikle uçmayın.
  • Çocuklarınızla birlikte uçuyorsanız ve kulaklarınız rahatsızlanmaya başlamışsa, çocuklarınızın da sakız ya da bir yiyecek ile çenelerini bolca hareket ettirmelerini sağlayın.
  • Yolculuk boyunca ve iniş anında ara ara ağzınızı ve burnunuzu kapatarak, içerdeki havayı çok da zorlamadan kulaklarınıza doğru itmeye çalışın.

Uçuş bilgileri kategorisinde yer alan bir diğer içeriğimiz olan Uçakta Evcil Hayvan Taşıma yazımızı inceleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.