Ucuz Uçak Bileti Aramak

Artık seyahat zamanınızın geldiğini hissediyorsanız ve gitmek istediğiniz yeri biliyorsanız, tek yapmanız gereken uçak biletinizi almak ve valizinizi hazırlamak. Yani seyahat planlama aşamasına geçebilirsiniz. Neyse ki seyahat etmek kadar seyahate hazırlanmak da çok zevkli. Üstelik bütçenize uygun fırsatları yakaladıysanız, bu zevki sonuna kadar çıkarabilirsiniz. 

Ekonomik seyahat etmenin en iyi yollarından biri ucuz uçak bileti ile yolculuk etmek. Bu konuda şanslısınız çünkü yıl içinde birçok havayolu şirketi kampanyalar düzenliyor ya da gideceğiniz yerin dönemine göre ucuz uçak bileti imkânları sunuyor. Peki siz bu imkânlara nasıl ulaşabilirsiniz? 

Nasıl Ucuz Uçak Bileti Alınır?

Eğer seyahate çıkmayı çok seviyorsanız ve seyahat bütçesinde ulaşım maliyetlerini belli bir çizgide korumak istiyorsanız, bu konuda bazı kriterleri göz önünde bulundurmalısınız. Tek yapmanız gereken doğru zaman ve doğru yer için ucuz uçak bileti aramak ve kriterlerinizi ona göre belirlemek. Ucuz uçak bileti aramak için uygulayacağınız birkaç yöntem biliyor ve sizinle bunları paylaşmak istiyoruz. Haydi, başlayalım.

Ucuz Bilet İçin Esnek Seyahat Tarihi

Seyahat Tarihleri Konusunda Esnek Olun

Seyahat tarihinizi veya izin günlerinizi henüz belirlemediyseniz, bu konuda esnek olarak uçak bileti araması yapın. Yani size en uygun uçak biletleri sunan tarihler içinde seyahat planı yapmayı deneyin. Eğer bir şehri keşfetmeye karar verdiyseniz, seyahat için size en uygun zaman dilimini belirleyin. Ucuz uçak bileti araması yaparken, seyahate gitmek istediğiniz ayı belirterek “tüm ay” seçeneğini tıklayın. Online bilet sistemlerinde, seyahate gitmek istediğiniz ay içinde yer alan tüm uçuş seferlerini listelenecek. Uçak seferlerinin olduğu listesinden en uygun uçak biletini seçebilirsiniz. 

Gideceğiniz Şehrin Sezon Dışı Zamanlarında Uçak Bileti Araması Yapın

Uçak bileti fiyatlarını etkileyen en önemli faktörlerden birinin tatil sezonları ve özel günlerin olduğunu söyleyebiliriz. Bayramlar, festival zamanları, resmî tatiller ya da yılbaşı dönemi… Bu gibi zamanlarda genelde uçak bileti fiyatları artış gösterir. Özel günlerin dışında ülkeye veya şehre göre değişiklik gösteren yoğun sezonları da dikkate almak gerekir. 

Büyük bir çoğunluk, kışın yoğunluğunu yazın sıcacık kumsallara ya da muhteşem doğa alanlarına gömmek ister. İşte bu nedenle yaz mevsiminde Avrupa, Türkiye’nin Ege, Akdeniz ve Karadeniz kesimi yoğun olur. Buradaki mantık oldukça basittir, herkesin tatil programı yaptığı zamanlarda promosyonlu koltuklar çabucak tükenir ya da promosyonlu koltuk sayıları bir hayli azalır. Eğer seyahatiniz için mevsim önemli değilse, bir festival veya özel gün zamanına denk gelmeyi beklemiyorsanız, yeni yerler görmek için ekonomik olan yoğunluk dışı zamanlarda yolculuk yapabilirsiniz. Bu konuda orta yolu bulmak da iyi bir çözümdür. Mesela bir yaz rotasına havaların henüz soğumadığı ancak sezonun dışında bulunan eylül ayında gidebilirsiniz. 

Uçuş Günü ve Saatini Seçerken Ekonomik Fırsatları Değerlendirin

Seyahat tarih aralığınız esnek değilse ya da tam olarak yoğun bir sezonda tatil yapmak istiyorsanız, uçak bileti ararken seçtiğiniz tarihin farklı saat dilimleri arasında ekonomik bir seçim yapabilirsiniz. Havayolu şirketlerinin online sistemlerinden ya da uçak bileti uygulamalarından belirlediğiniz zaman diliminde en ekonomik uçuş seferlerini sunan günleri ve o günlerin ekonomik saat dilimlerini değerlendirebilirsiniz.

Uçak biletinin daha ekonomik olacağı günleri bilmeniz daha verimli araştırma yapmanızı sağlayacaktır. Dünya çapında salı ve çarşamba günleri düzenlenen uçuş seferlerinin daha uygun olduğu söylenir. Tabii ki bu resmi bir veriye dayanmaz. Hangi gün uçak biletlerinin en ucuz olacağı konusunda tutarlı bir gerçek yoktur. Ama genelde hafta içi pazartesi- perşembe günleri uygun fiyatlı seferler sunulabilir. Uçuş günlerini belirledikten sonra farklı saatler de ucuz uçak bileti fırsatları tanıyabilir. Genelde sabah ve gece uçuşları daha uygun fiyatlı olabilir. Bunun için seyahat yapacağınız günü seçtikten sonra, günün farklı zamanlarında sunulan uçak bileti fiyatlarını değerlendirebilirsiniz. 

Ucuz Uçak Biletini Erken Alın

Uçak Biletinizi Erkenden Alın veya Rezervasyon Yaptırın

Ekonomik fiyatlarla uçmanın en bilindik yolu budur. Seyahat tarihinden belli bir süre önce uçak bileti almak, size uygun uçak bileti fiyatı seçenekleri sunabilir. 

Genelde, uçaktaki koltuklar doldukça uçak bileti fiyatları artar. Yani en son kalan koltuklar, daha yüksek fiyatlara sahip olur gibi basit bir mantıkla açıklamasını yapabiliriz. Özellikle yoğun sezonlarda biletler çok çabuk tükeneceğinden mutlaka uçak biletinizi erkenden almalısınız. Eğer uçak bileti satın alacak durumunda değilseniz ve ucuz uçak bileti fırsatlarını kaçırmak istemiyorsanız, mutlaka uçak bileti rezervasyonu yaptırmalısınız. Çünkü seçtiğiniz sefer özelindeki bilet ücreti, opsiyon tarihleri içinde sabitlenir. Opsiyon tarihini geçmeden biletinizi satın almamanız halinde, bilet rezervasyonunuz iptal olur. 

Kampanyaları Kaçırmamak İçin Mail Listelerine Kaydolun

En güzeli kampanyalı uçak bileti ile uçmak! Havayolu şirketlerinin yıl içinde düzenlediği kampanya dönemlerini asla kaçırmamalısınız. Kampanyalardan erkenden haberdar olmak ve bu konuda hızlı davranmak önemlidir çünkü promosyon uygulanan koltuk sayısı kısıtlı olabilir. Havayolu şirketlerinin sunduğu avantajlardan erken haberdar olmak ve promosyonlu koltuk fırsatlarından yararlanmak için seçtiğiniz şirketin e-posta listelerine kaydolun veya sosyal medya hesaplarını takip edin. Kampanya dönemlerinde sosyal mecralardan da sık sık duyuru yapılacaktır. Bundan sonraki adımınız, maillerinizi sürekli olarak kontrol etmek ya da havayolu şirketlerinin duyuru sayfalarını incelemek olacak. Yıl boyunca düzenlediği ucuz uçak bileti kampanyaları ile en iyi yol arkadaşı olan AnadoluJet fırsatlarından yararlanmak için https://www.anadolujet.com/tr sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Sizlerde ucuz bilet ararken kullandığınız yöntemleri bizlerle yazımıza yorumda bulunarak paylaşabilirsiniz.

Uçuş öncesinde her yolcunun bilmesi gereken ve uçakta taşınacak eşyalar hakkında kısıtlamaların yer aldığı Uçakta taşınması yasak olan eşyalar yazımızı inceleyebilirsiniz.Uçakları havada takip edebileceğiniz Canlı uçuş takibi yazımızada göz atabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz