Venedik gezi rehberi

Yeni evlenmiş çiftlere balayınızı nerde yapmak istersiniz diye sorduğunuzda büyük bir çoğunluk Venedik cevabını verir. Bunun sebebi şehrin tamamen romantik simgeler barındırması.

Venedik Hakkında Bilgiler

Venedik Rehberi olarak alabileceğiniz bu yazıda bu kent ile ilgili birçok bilgi bulabileceksiniz. 200’ye yakın adacıktan oluşmuş Venedik’in en büyük özelliği bu adacıklar arasından geçen nehirler. Şehir ulaşımı yıllardır bu kanallar üzerindeki gondollarla sağlanıyor. Motorlu taşıtlarında azlığıyla şehir tamamen bir rahatlama ve romantizm alanı halini alıyor.

Venedik yüzlerce yıllık tarihiyle adımınızı attığınız ilk anda size kendini gösteriyor. Birçok yorumcunun Venedik’i ne kadar okusanız da gitmeden gerçek anlamda kavrayamazsınız sözünün doğruluğunu daha ilk dakikadan itibaren anlayabiliyorsunuz. Rialto köprüsü bu hislerin doruk noktalarında yaşandığı bir adres. 4 adet köprü bulunmakta Büyük kanal üzerinde, Rialto’da onlardan bir tanesi. Bu köprü üzerinden manzaraya baktığınızda büyülenmemeniz, şehrin o gotik tarihini hissetmemeniz mümkün değil.

Venedik köprü

Ayrıca şehirde rastgele yürümek kadar daha zevkli bir şey sanıyorum olamaz. Dar caddeleri, güneş vurmayan sokakları ve evlerin mimarisi ile adres bilmeden sadece gezmek için yürümek insana ayrı bir keyif veriyor. Tabi ki tüm gezi planınızı yürüyerek geçiremezsiniz. Yemeniz gereken şeyler, almanız gereken hediye eşyalar, görmeniz gereken tarihi yerler var. Yorucu bir geziye kendinizi hazırlayın.

Venedik’te gezilecek yerler

Görülmesi gereken yerlerden başlayayım özellikle San Marco Meydanı, Aziz Mark’ın Çan Kulesi, Dükler Sarayı, San Marco Bazilikası, Büyük Kanal, Fenice Tiyatrosunu gezebilirsiniz.Buralar adeta birer müze.Venedik’te gezilecek yerler yazımızı inceleyerek bu yerler hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Venedik’te nerede yemeli ? nerede kalmalı ?

İlk olarak hepimizin en çok merak ettiği fiyat konusuna gelelim. Şehir için hem çok pahalı hem çok ucuz diyebiliriz. Eğer şehri tanıyor veya çok iyi tanıyan arkadaşlarınız varsa, iyi bir seyahat planı oldukça makul fiyatlarda tatil yapabilirsiniz.

Venedik

Kanallara biraz uzak otellerde konaklayarak ve şehrin merkezinde değilde 4-5 cadde arkalarda yemek yiyerek yarı yarıya ekonomik açıdan kar etmeniz mümkün.Her ülke gibi burada da turistler büyük gelir kaynakları olduğu için, turistik merkez diye tabir edilen alanlar oldukça pahalı olabiliyor.

İtalya’ya gitmişken pizza, makarna ve tiramisu yemek olmak elbette. Bahsettiğimiz arka sokaklarda yemeğinizi yedikten sonra Beccafico’da bir tiramisu yemenizi şiddetle öneririz.

Venedik’te Gondol gezisi

Ayrıca Venedik deyince muhakkak gondol gezisi de yapmak istiyor insan. Ancak kalabalık bir ana denk gelmediyseniz bu sizin için bir lüks bir istek olabilir. Gondola istediğiniz kadar kişi binebiliyorsunuz maksimum 6 olacak şekilde ve gezintiye başlıyorsunuz. Ancak kaç kişi olursanız olun aldıkları fiyat sabit. Güncel fiyatları hakkında net bilgi sayılmasa da 100 Euro’ya yakın bir ücreti var.

Venedik Gondol

Yani sevgilinizle baş başa binmek için 40 dakika sürdüğünü düşünürsek biraz pahalı. Ancak bir arkadaş grubuysanız 5-6 kişilik yine aynı parayı veriyorsunuz. Kişi başına düşen miktar da bir hayli azalıyor. Ayrıca hemen orada anlaşacağınız başka turistler de gondol seyahatini paylaşmanız mümkün. Bu tamamen size ve maddi durumunuza kalmış. Kişisel olarak gondol seyahati yapmasanız dahi şehrin tadını yeterince çıkarabileceğinizi söyleyebilirim.

Büyülenmeye hazır olun

Umuyoruz hayallerinizi süsleyen Venedik hakkında az da olsa bilgilenmiş ve seyahat planınıza birkaç madde daha eklemenizi sağlanmıştır. Bazı şehirler vardır ki turistik ismi çok popüler olsa da gittikten sonra abartılmış keşke gitmeseydim dersiniz.

Venedik kanal

Venedik içinse tam tersini diyor, eğer abartan biri varsa emin olun gittikten sonra siz daha fazla abartacaksınız. İşte bu kadar güzel.

İtalya’nın bir başka güzel şehri başkent Roma hakkında olan Roma Gezi Rehberi yazımızıda inceleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.