vize başvurusu

Eğer bir vize başvurusunda bulunmanız gerekiyorsa öncelikle gerekli olan evrakların tam olması gerekmektedir. İstenilen belgeler seyahat amacına göre ve pasaportun türüne göre değişiklikler göstermektedir.

Ayrıca vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk şart başvurunun şahsen yapılmasının gerekliliğidir.

Gideceğiniz ülkeden geri döndürülmemek adına elinizde bulunan pasaportun yıpranmamış olması gerekmektedir. Aksi takdirde vize almış olmanıza rağmen sınırdan pasaportunuzun yıpratılmışlığı nedeniyle geri dönmek zorunda kalabilirsiniz. Aldığınız pasaportun geçerli olması için geçerlilik süresine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Vize hakkında detaylı bilgiler veren Vize Nedir ? Nereden Alınır ? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kullandığınız pasaportun geçerlilik süresiyse başvuru yaptığınız tarihten itibaren en az 1 yıl gibi süreyi kapsamasıdır. Ayrıca talebinde bulunduğunuz ülkenin vize isteğinize teyit ettirmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Vize Başvurularında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir başka detay ise size mülakat uygulayacak olan yetkilinin sorduğu sorulara yanlış cevap vermeyerek sorulara doğru cevap vermeye dikkat etmenizdir. Başvuru yaptığınız evraklar da en ufak bir eksikliğin söz konusu olmaması gerekmektedir. Yasalara göre suç sayılacak belge şekillerinin olmamasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Dünya ülkeler

 

Her başvurulan vizenin kabul görmeyeceği bilincinde olup vizenin bir egemenlik hakkı olduğunu benimsemeniz gerekmektedir. Mülakat yapan yetkiliye sunacağınız olumlu gözlemler başvurunuzun kabul görmesinde artı bir getiridir. Bu nedenle mülakat sırasında olumlu izlenimler sunmaya özen gösteriniz.

Vizesiz ülkeler hakkında detaylı bilgiler bulunan Türkiye’den vize istemeyen ülkeler yazımızı inceleyebilirsiniz.
Vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler noktasında beklide en önemli detay olarak görülmesi gereken husus seyahatinizi gerçekleştirebilecek ekonomik olanaklara sahip olduğunuzu gösteren belgenin varlığıdır. Bilmeniz gereken ise yapılan mülakatların amacı, gideceğiniz ülkenin koşullarını taşıyıp taşımadığınızı anlamaya çalışmak olmasıdır. Bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin geçimini sağlayamayacak bir vasıftaysanız, işsizlik gibi bir durumunuz söz konusuysa düzenli, yeterli bir gelir kaynağınız yoksa vize alma şansınız oldukça düşüktür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.