Vize Nedir

Vize hakkında bilgiler ile nedir, nereden alınır ve başvuru konusunda detaylı bilgilere yer verdik.

Vize Nedir

Vize; vatandaşı olmadığınız bir ülkeye giriş çıkış yapabilmek için o ülkenin yetkili makamlarından almış olduğunuz izin belgesi olarak tanımlayabiliriz. Pasaportunuza işlenecek bu onay işareti sizlerin o ülkeye yasal yoldan giriş veya çıkış işlemi yapabilmenizi sağlayacaktır.

İş gezisi, tatil veya öğrenim; seyahat amacınızın ne olduğu fark etmeksizin gitmek istediğiniz ülkeye giriş yapabilmek adına vize almanız gerekmektedir. Elbette vize istemeyen ülkeler de mevcuttur ancak dünya genelinde ülkeler sınırları dahiline girecek olan bireylerin o ülke sorumluluğuna sahip olup olmadığını genellikle tespit etmek istemektedir. Bu sebeple yapmanız gereken şey ziyaret etmek istediğiniz ülke Konsolosluğuna giderek vize başvurusunda bulunmaktır.

Schengen hakkında detaylı bilgiler içeren Schengen Vizesi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Vize Nereden Alınır

Seyahat edeceğiniz ülke Konsolosluğuna veya Başkonsolosluğuna başvuruda bulunabileceğiniz gibi bazı ülkeler Fahri Başkonsoloslukları ve Fakri Konsosloslukları aracılığıyla da vize başvurularını alabilmektedir. Yapılan her başvuru değerlendirildikten sonra olumlu veya olumsuz olarak karara bağlanmaktadır.

Bu sebeple kararın olumsuz olabilme ihtimali de göz önüne alınarak başvuruların genelde seyahatin planlanan tarihinden 1 veya 2 ay öncesi yapılması tavsiye olunur. Ayrıca her ülkenin vize alırken talep ettiği belgeler farklılık gösterebilmektedir. Bu sebeple öncelikle ilgili ülke makamlarının taleplerinin araştırılması gerekmektedir.

vize

Vizesiz gidebileceğiniz ülkeler hakkında detaylı bilgiler için Vizesiz Ülkeler yazımızı inceleyebilirsiniz.

Vize Başvurusu

Seyahat türünüzün çeşidi yani diplomatik, turistik, eğitim vb. oluşu da ilgili ülke vize başvurusunda önemli bir etken olacaktır. Konsolosluk veya Başkonsolosluğa yapacağınız şahsi başvurular ile belgelerinizin eksiksizliği ve sicil kontrolleri neticesinde yapılan mülakatların sonucu doğrultusunda ülkeye giriş hakkı kazanabilirsiniz.

Vize başvurusu yapmadan önce Vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sonuç itibariyle vize talep eden ülkeler sınırlarına giriş hakkına vereceği kişinin her yönden olumlu olup olmadığını bu kontroller eşliğinde yapabilmektedir. Pasaportunuza işlenecek vize sizlerin o ülke içerisine girebilme hakkınızın olduğunun en belirgin kanıtıdır. Bu sebeple oldukça titiz ve uzun bir inceleme süreci içerebilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.