Vizesiz Avrupa ülkeleri

Vizesiz Avrupa Ülkeleri ile ilgili son gelişmeleri merak eden vatandaşlarımız son zamanda sayıca artmaya başlayınca, biz de sizler için faydalı olabilecek bu yazıyı derlemeyi uygun gördük.

Vizesiz gidilecek tüm ülkeler hakkındaki Vizesiz Ülkeler yazımızı inceleyebilirsiniz.Vize isteyen Avrupa ülkeleri için gerekli bilgiler içeren Schengen Vizesi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Neticede işinden arta kalan zamanı dünyanın diğer ülkelerini keşfe çıkarak değerlendirmek isteyen vatanlarımızın sayısı oldukça fazla.Buna tabii ki yurtdışında öğrenim görmek isteyen öğrencilerimiz de, güzel ilişkilerini evlilikle taçlandıran balayı tatilcilerimiz de dahil.

Vizesiz Avrupa ülkeleri ile tatilin keyfini sürmek dururken, vize isteyen ülkelerde vize almak için yapılan masraflar, gerekli evrakların toparlanması, daha seyahate çıkmadan vatandaşın strese girmesine sebep oluyor maalesef. Bunun üzerine de dünyanın en pahalı pasaportuna yapılmış olan masraflar ile yurtdışı çıkış harcı da bu stresin üzerine tuz biber oluyor.

Vizesiz Avrupa Ülkeleri Listesi

Ülkeler arasındaki ikili ilişkilerimizi iyi tutarak ve var olan dostluklarımızı da geliştirerek, vizesiz dünya ve vizesiz Avrupa yolunda sağlam ve kalıcı adımlar atılacağı umudunu taşıyoruz hepimiz.

Tabiî ki gönül ister tüm Avrupa ülkelerine vize uğraşı olmadan girip çıkabilelim. O günlerin de geleceği umuduyla şimdi size umuma mahsus pasaporta vize istemeyen ülkelerin güncel listesini sıralıyoruz.

Vizesiz Avrupa Ülkeleri; Sırbistan, Karadağ, Makedonya, Ukrayna, Rusya, Bosna Hersek, Moldova, Arnavutluk, Beyaz Rusya ( Belarus), Kosova ve Vatikan olarak sıralanabilir.

Kısaca bu ülkeleri tanıtmak gerekirse;

Vizesiz Sırbistan

Vizesiz Sırbistan

Başkenti Belgrat olan bu ülke, favori vizesiz ülkelerimizden biri. Sahip olduğu mimari eserleriyle de yurtdışı seyahatini tercih edenleri adeta büyüleyen bir ülke. Başkent Belgrad’ta düzenlenen çeşitli festivaller, müzik yarışmaları, kitap fuarları gibi etkinlikler de bu şehrin kültürel anlamdaki önemini belgeler niteliktedir.

Yemek çeşitliğine bakıldığında, aslında Osmanlı’dan izler taşıdığı için bizimle çok büyük farklılık göstermez, ancak alkol tüketimi oldukça fazla olan bir ülkedir. Kral Alexandra Bulvarı da alışveriş için en ideal olan yerdir Sırbistan’da.

Vizesiz Karadağ

Vizesiz Karadağ

Karadağ, balkanların en sakin en yeşil en güzel ülkesidir burası. Tarihi eserlerinin güzelliği de ayrı bir cazibesi tabii. Kara ile denizin muhteşem uyumunu gözler önüne sererken adeta bir göz banyosu yapma imkânını ziyaretçilerine sunuyor bu güzel ülke.

Ülkenin en çok turist çeken şehri olan Kotor ise mutlaka ziyaret edilmesi gereken bölgesidir Karadağ’ın. Bahar ve yaz aylarında en çok tercih edilen şehirlerinden biri de Budva’dır kesinlikle. Oldukça uzun bir plaja sahip olan bu şehirde ufak bir tarihi gezintiden sonra yapılabilecek en iyi şey, Adriyatik denizinin sularına kendinizi bırakmak olacaktır kesinlikle.

Vizesiz Makedonya

Vizesiz Makedonya

Makedonya, 600 yıl kadar Osmanlı toprakları içerisinde kalmış olan bir ülkedir. Bu yüzden de Osmanlı’nın izlerini taşıyan oldukça fazla yapıya rastlayabilirsiniz bu ülkede.

Vizesiz Ukrayna

Vizesiz Ukrayna

Ukrayna, mimarisi, denizi, tarihi ve eğlencesiyle her yıl binlerce insanı kendisine çeken bir ülke. Avrupa’nın en çok turist çeken ülkeleri arasında 8. sıraya oturmuştur. Başkent Kiev, şık mimarisi ve görkemli yapılarıyla göz alan bir şehri Ukrayna’nın.

Başlı başına bir kıta sayılan Kırım ise; tatilcilerin gözde mekânlarından biri. Fiyatların ucuzluğu oldukça eğlenceli gece hayatı nedeniyle biz Türkler için de fazlaca tercih edilen bir bölgesi özellikle Kırım.

Vizesiz Rusya

Vizesiz Rusya

Bu ülkeye gidip Moskova’yı görmemek olmaz. Ancak alışılmış fiyatların üzerinde olan pahalı bir şehir olduğunu hesaba katarak bu deneyimi yaşamanızı öneriyoruz. Oldukça düzenli, ihtişamlı binalara sahip bir şehir burası.

“Son güncel duruma göre artık Rusya vize istiyor

Yemek konusunda da sıkıntı çekilmeyecek bir ülke. Macar ve Gürcü mutfağı etkilerinin yoğun olduğu ve kırmızı et seçeneklerinin de alternatif olduğunu gördüğünüzde aynı fikri paylaşacağınızı düşünüyoruz.

Vizesiz Bosna Hersek

Vizesiz Bosna Hersek

Başkenti Saraybosna. Sahip olduğu kültürel ve tarihi mirası nedeniyle Avrupa’nın gezilip görülesi ülkelerinden biri. İklim koşulları elverişliği nedeniyle de yılın her dönemi için ziyaret edilmeye uygun bir ülke.

Vizesiz Arnavutluk

Vizesiz Arnavutluk

Arnavutluk; Türk damak tadına uygun yemekleri olan ucuz bir ülke olduğunu belirtmekte fayda var. Genel görünümü itibarıyla dağlık bir ülke. Görülecek yerleri; Tiran, Dajti dağı, Elbasan, Podgarec, Korca, İşkodra, Kruje ve Berat olarak sıralanabilir.

Vizesiz Beyaz Rusya (Belarus)

Vizesiz Beyaz Rusya (Belarus)

Beyaz Rusya; zengin bir tarihe ve doğal güzelliklere sahip olan bir ülkedir bu ülke. Denize kıyısı yoktur. Yeşil geniş düzlükler, engebeli araziler ve ahşaptan yapılmış evler hâkim. Geniş bataklıklar, göller ve nehirler ülkenin ana temasını oluşturuyor.

Vizesiz Kosova

Vizesiz Kosova

Başkenti Priştine’de hava sıcaklığının çok hızlı değiştiği bilinir. Uzun bir dönem Osmanlı himayesinde kalmış olan bir şehirdir. Bu nedenle de Osmanlı’dan kalma oldukça fazla yapıyla karşılaşmanız muhtemel. Özellikle Osmanlı’dan kalma camileri ve hamamları mutlaka görülmesi gereken yerlerindendir.

Vizesiz Vatikan

Vizesiz Vatikan

Vatikan her ne kadar Vizesiz Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor olsada aslında İtalya üzerinden giriş yapılıyor ve İtalya’da vize gerektiği için aslında teknik olarak vize gerekiyor ancak Vatikan devleti kendisi vize istemediği için listede yer verdik.

Dünyanın en küçük devleti olma özelliğine sahip bir ülke. Dünyanın en büyük kilisesi olan San Pietro, Sistina Şapel ( Michalengelo ‘nun tavan ve duvar fresklerini yapmıştır) ve Vatikan müzeleri mutlaka gezilip görülmesi gereken yerleri.

1 Yorum

  1. Vizesiz olarak Vatikan;i eklemeniz bence biraz komik olmus,zira vize olmadan Italya’ya giremezsiniz… Vatikana’da ozel ucakla gidilemeyecegine gore, bence belirtmenizde fayda var .. 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.